همشهری آنلاین: معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در جریان بازدید از پارک‌های ملی دز و کرخه، گفت: احیای گوزن زرد ایرانی در زیستگاه اصلی خود از اولویت‌های سازمان حفاظت محیط زیست است.

احیاء گوزن زرد ایرانی در پارک‌های ملی دز و کرخه اولویت است

به گزارش مهر، حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در بازدید از پارک ملی دز و کرخه در خوزستان، گفت: احیای گوزن زرد ایرانی در زیستگاه اصلی خود از اولویت‌های سازمان حفاظت محیط زیست است.

وی، هدف از این بازدید را بررسی زیستگاه گوزن زرد ایرانی اعلام کرد و افزود: در این بازدید، مناطق مستعد به لحاظ گونه، پوشش گیاهی و دسترسی به منابع آب به عنوان مهم‌ترین پارامترهای احیای مجدد گوزن زرد ایرانی مورد بررسی قرار گرفت.

ظهرابی خاطرنشان کرد: شرایط مناسب در جنگل‌های دز و کرخه به عنوان زیستگاه اصلی برای احیای مجدد گونه‌ گوزن زرد ایرانی، اجرای این پروژه را امکان‌پذیر می‌کند.

وی درباره دیدار خود با جوامع محلی نیز گفت: مشارکت مردم در اجرای چنین برنامه‌هایی، منجر به تقویت بسترسازی و توسعه رویدادهای بزرگی همچون احیای مجدد گوزن زرد در منطقه می‌شود.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: تلاش خواهیم کرد تا اعتبارات این پروژه را از محل اعتبارات ملی که در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست و صندوق توسعه ملی برای احیای بیابان‌ها و جلوگیری از تخریب زیستگاه ها قرار دارد، تامین کنیم.

وی با بیان این که برای اجرای این پروژه دستورات لازم از سوی سازمان حفاظت محیط زیست صادر و هماهنگی با دفاتر حیات وحش و شکار و صید به عمل آمده و مجوزهای لازم برای احیای این گونه در استان صادر شده است، ابراز امیدواری کرد: با اجرای این پروژه‌ها علاوه بر جلوگیری از تخریب مناطق و رفع تهدیدهایی همچون حریق، بتوانیم زیستگاه‌های با ارزش را دوباره احیا کنیم.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: عملیات حصارکشی و غنی‌سازی مناطق مرتع، همچنین آبرسانی و مقابله با بیماری‌های بومی موجود در منطقه باید قبل از انتقال صورت پذیرد.

این مقام مسئول یادآوری کرد: درخصوص انتقال گوزن زرد به استان خوزستان، به پنج سایت کشور اعلام شده تا در این زمینه همکاری لازم را با استان خوزستان به عمل آورند تا این گوزن‌ها در زیستگاه اصلی خود که همان جنگل‌های دز و کرخه است احیا شود.

ظهرابی گفت: سازمان حفاظت محیط زیست برای احیای گونه‌های چون گوزن در زیستگاه اصلی خود تلاش خواهد کرد.

کد خبر 405806

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =