همشهری‌آنلاین: معاون اول وزیر امور خارجه کره شمالی اعلام کرده است که کشورش تمایلی به برگزاری نشست با آمریکا ندارد.

این اظهارنظر از سوی کیم کیه گوآن،‌ معاون اول وزیر امور خارجه کره شمالی چهارشنبه 26 ارديبهشت چند ساعت پس از آن مطرح شد که پیونگ یانگ عمدا نشست عالی‌رتبه با کره‌ جنوبی را کنسل کرده و تهدید کرد درباره نشست برنامه‌ریزی‌شده میان کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا که قرار است ماه آتی میلادی در سنگاپور انجام شود، نيز اقدامی مشابه را انجام می‌دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، معاون اول وزير امورخارجه كره شمالي همچنین اظهارات اخیر جان بولتون، مشاور ارشد امنیت ملی کاخ سفید و سایر مقام‌هاي آمریکایی را مورد انتقاد قرار داد؛ آنها درباره این مساله صحبت کرده بودند که کره شمالی باید از مدل لیبی در خلع سلاح اتمی پیروی کرده و خلع سلاح اتمی کامل، غیرقابل بازگشت و معتبری را ارائه دهد.

كيم كيه گوآن همچنین اظهارنظرهای آمریکا را مبنی بر این‌که پیونگ یانگ باید نه تنها تسلیحات موشکی و اتمی خود را کاملا کنار بگذارد بلکه این مساله مربوط به تسلیحات شیمیایی و بیولوژیکی نیز می‌شود، مورد انتقاد قرار داد و افزود: اگر رویکرد نشست میان کره شمالی و آمریکا تنها صادقانه و با هدف بهبود روابط باشد ما به آن پاسخی مناسب می‌دهیم اما تمایلی نداریم تا وارد مذاکره یک طرفه‌ای شویم که از ما می‌خواهد تا برنامه‌های تسلیحات اتمی خود را کنار بگذاریم و ما را مجبور کنند تا نشست کره شمالی و آمریکا را بپذیریم.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که ایالات متحده به صورت مستقیم صحبتی درباره تغییر نشست رهبران آمریکا و کره شمالی نشنیده است.

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید رهبر کره شمالی پیشتر مشخص کرده بود که ضرورت‌ها و اهداف تداوم رزمایش مشترک آمریکا با کره‌ جنوبی را می‌داند.

خبرگزاری یونهاپ کره‌ جنوبی نیز گزارش داد:‌ مانور نظامی مشترک دو هفته‌ای میان نیروهای آمریکایی و کره‌ جنوبی از روز جمعه 28 ارديبهشت آغاز می‌شود و 100 هواپیمای جنگی در آن شرکت دارند.

کد خبر 405598

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =