همشهری آنلاین: سردار سرلشکر پاسدار محمدحسین باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و سپهبد «طارق شاه بهرامی» وزیر دفاع افغانستان در دیداری که در تهران انجام شد بر گسترش مناسبات نظامی دو کشور تاکید کردند.

باقری

به گزارش ایرنا، سردار سرلشکر پاسدار باقری در این دیدار که در ستاد کل نیروهای مسلح انجام شد، با اشاره به تاریخ، زبان و دین مشترک دو کشور، تاکید کرد: با فرهنگ و تمدن مشترک، دو ملت همواره در طول تاریخ همسایگان خوبی برای یکدیگر بوده اند و خواهند بود؛ هیچ مشکلی که غیر قابل حل باشد بین دو ملت وجود ندارد.

وی افزود : امیدوارم در این سفر تصمیمات خوبی به نفع هر دو ملت و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و افغانستان اتخاذ شود.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران با بیان اینکه روابط نظامی دو کشور ریشه دار است، اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آنکه کشور افغانستان مورد تجاوز نظامی قرار گرفت، همواره جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده تا در کنار ملت افغانستان و مجاهدین باشد و کمک کند تا مبارزه با اشغالگران پیش رود و بعد از خروج اشغالگران هم در تمام مقاطع سعی کرده ایم تا حد امکان به برقراری امنیت در افغانستان کمک کنیم.

وی تصریح کرد: بنا شد مسائل مربوط به امنیت مرزهای دو کشور ایران و افغانستان در این جلسه مورد بحث و ارزیابی قرار گیرد.

وزیر دفاع افغانستان نیز در این دیدار با ابراز خوشحالی از سفر به جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه ایران کشور دوست و خانه دوم ما است، اظهار داشت: در طول تاریخ دولت جمهوری اسلامی افغانستان با جمهور اسلامی ایران روابط تاریخی، طولانی و پایداری داشته است.

وی افزود: ما می خواهیم این روابط را به نحوی که به نفع دو دولت باشد گسترش دهیم. ما زبان، دین، فرهنگ و وجوهات مشترک داریم و مردم افغانستان همیشه تابع احسان و نیکی ملل جهان خصوصا همسایگان هستند.

طارق شاه بهرامی با اشاره به اینکه همراهی ایران در شرایط سخت را با مردم افغانستان به یاد داریم، تصریح کرد: از کمک جمهوری اسلامی ایران در دوران جهاد و مقاومت قدردانی می کنیم. مردم افغانستان به یاد دارند در آن دوران سخت، دولت و ملت ایران گام به گام ما را کمک کردند.

وزیر دفاع افغانستان تصریح کرد: به اینجا آمده ایم تا مناسبات دوستانه بین دو ملت و نیروهای مسلح را افزایش دهیم و به کمک ایران با پدیده تروریسم مبارزه کنیم تا بتوانیم درافغانستان و منطقه، صلح و ثبات و امنیت که حق مردم افغانستان و منطقه است را فراهم کنیم.

گسترش مناسبات نظامی و همکاری های دفاعی، برقراری امنیت مرزها از جمله موارد مورد گفت وگوی طرفین است.

براساس این گزارش، سپهبد «طارق شاه بهرامی» وزیر دفاع افغانستان به دعوت امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، روز گذشته (شنبه) در راس یک هیات بلندپایه دفاعی و نظامی وارد تهران شد.

بنابراین گزارش، وزیر دفاع افغانستان روز گذشته نیز با همتای ایرانی خود دیدار کرد و در مدت اقامت خود در کشورمان با مقامات سیاسی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران پیرامون توسعه روابط دفاعی نظامی و همکاری‌ های منطقه‌ای و بین المللی دیدار و مذاکره خواهد کرد.

ایران و افغانستان 936 کیلومتر مرز مشترک دارند و سالانه بیش از 2 میلیارد و 200 میلیون دلار ارزش تبادلات تجاری دو کشور است.

کد خبر 405347

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =