همشهری آنلاین: رئیس جمهور در دومین روز سفر به خراسان رضوی با حضور در جمع خبرنگاران در مشهد به مسائل روز ایران و جهان پرداخت.

روحانی

به گزارش ايرنا، حسن روحانی ظهر دوشنبه ( 17 ارديبهشت) در دومین روز سفر به خراسان رضوی با حضور در جمع خبرنگاران در مشهد با تاكيد بر تسريع در بازسازي بافت‌هاي فرسوده،افزود: در این زمینه دولت به همه استانداری‌ها و شهرداری‌ها اعلام کرده اگر زمین مناسب دولتی در اختیار دارند دولت آن زمین را برای بازآفرینی در شهرها اختصاص خواهد داد.

وی ادامه داد: اعطای وام ارزان قیمت به خانه اولی‌ها برای سکونت در این بافتها نیز از دیگر سیاست‌ها است. این مسیر در مشهد نیز باید با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند و دولت نیز در این زمینه کمک می‌کند.

رئیس جمهوری گفت: در سفر جاری به خراسان رضوی مشخص شد این استان تنها یک قطب گردشگری، علمی و کشاورزی نیست بلکه قطب مهم صنعتی در کشور نیز می‌باشد.

وی افزود: ایران امروز بعد از نفت، گاز و پتروشیمی در زمینه صنایع معدنی و زنجیره فولاد هم سرآمد است و هم اکنون ظرفیت تولید 200 میلیون تن فولاد در کشور ایجاد شده که 80 میلیون تن از این میزان مربوط به فعالیت دولت‌های یازدهم و دوزادهم است. خراسان نقش مهمی در این زنجیره دارد.

روحانی ادامه داد: خواسته برخی توسعه زنجیره فولاد در خراسان رضوی است. فولاد وابسته به شرایط آب است اگر بتوانیم در این استان آب تولید کنیم زنجیره فولاد را هم می‌شود توسعه داد.

وی گفت: موضوع آب مشکل بزرگ برای کشور و خراسان رضوی است باید تلاش بیشتر برای مسئله تامین آب و مقابله با کم آبی داشته باشیم و طرحهای زیادی اجرا شوند که نخستین گام مدیریت مصرف و مهمترین بخش آن مربوط به حوزه کشاورزی است. صرفه جویی و بازچرخانی آب قدم‌های اصلی است که باید برداشته شود.

رئیس جمهوری افزود: طرح‌های متعددی در خراسان رضوی برای تامین مشکل کم آبی وجود دارد که انتقال آب از کوه‌های هزارمسجد از آن جمله است. همچنین موضوع شیرین کردن آب دریا مطرح است که باید این طرح از لحاظ صرفه اقتصادی محاسبه شود. آب، تامین آن و توسعه فعالیت‌های صنعتی و گردشگری از طرح‌های مهم دولت در خراسان رضوی است.

وی ادامه داد: در این سفر موفق شدیم در کنار زیارت بارگاه مطهر امام رضا(ع) مردم عزیز سبزوار و نیشابور را زیارت کنیم. مردم مشهد نیز میهمان نوازان خوبی هستند و در انتخابات 92 و 96 حضور و سخنان مشهدی‌ها در سرنوشت انتخابات مهم بود.

روحانی گفت: از همه مردم خراسان رضوی و مشهد سپاسگذارم و عذرخواهی می‌کنم از شهرستان‌هایی که موفق نشدم به زیارت مردمانش بروم.

رئیس جمهوری همچنین در نشست شورای اداری خراسان رضوی گفت: هرچند در فضای مجازی حرف‌هایی گفته می‌شود که خوشایند نیست اما اجازه دهید مردم نفس بکشند و این قدر آنان را اذیت نکنید، ما نمی‌توانیم چون برخی موارد از فضای مجازی شکل می‌گیرد آن را تعطیل کنیم.

وی ادامه داد: به عنوان مثال ممکن است فردی از بنزین خریداری شده از پمپ بنزین‌ها برای سوزاندن خودش یا آسیب رساندن به جای دیگر استفاده کند. نمی‌توان همه پمپ بنزین‌های کشور را تعطیل کرد، چون پمپ بنزین که عامل جنایت نیست.

روحانی گفت: می‌پذیرم که عده‌ای در فضای مجازی گاهی لحن‌های ناجوری داشته و حتی در انتقاد از دولت لحن تخریبی دارند، حتی فحش هم می‌دهند و مسلما خوشمان نمی‌آید اما نمی‌توان ارتباط مردم را با فضای مجازی قطع کرد.

رئیس جمهوری گفت: اینکه ما توصیه می‌کنیم اینترنت قوی و پرسرعت داشته باشیم برای موضوع اشتغال است؛ می‌دانیم که پیام رسان‌ها و اینترنت اشکالاتی دارند اما اشکال در همه جا هست و جای بی‌اشکال وجود ندارد.

وی افزود: انقلاب اسلامی را همین مردم برپا کردند، ما نکردیم، جنگ را این مردم اداره کردند، ما نکردیم.

رئیس دولت دوازدهم اظهار داشت: کشور را این مردم در بخش‌های مختلف اداره می‌کنند، ما نمی‌کنیم، مردم آگاه هستند، باید مردم را یاری کنیم، آنان به اجبار نیازی ندارند.

روحانی ادامه داد: باید واقعیت‌ها را به مردم بگوییم، یادمان نرود که به مردم کمک کنیم، خداوند بزرگ ما را آفریده که هر کاری را با اختیار و انتخاب انجام دهیم لذا خودمان باید انتخاب کنیم و اختیار داشته باشیم.

  •  ايجاد 124 هزار شغل در خراسان رضوي

وی در ادامه همچنین گفت: کارهای خوبی در خراسان رضوی از سوی آستان قدس رضوی، مدیران و مسئولان در بخش‌های مختلف انجام گرفته و طرح‌هایی که امروز در این استان افتتاح شد نمونه‌ای از تلاش گسترده‌ای است که انجام شد.

رئیس جمهوری افزود: ایجاد 124 هزار شغل در خراسان رضوی پارسال خوب است اما این استان با 30 میلیون زائر در سال نباید بیکار داشته باشد و همه مردم به ویژه مشهدی‌ها باید از این بخش متنعم شوند.

وی گفت: نباید افرادی را که مشغول کار نیستند بیچاره بدانیم، بخش بزرگی از آنان جوانان و تحصیل‌کردگان ما هستند که به کار معمولی نه راضی هستند و نه با دانش و تخصص آنها سازگار است.

  • با انحصار مخالفم؛ اقتصاد و فرهنگ هم با انحصار نمي‌شود

رئیس جمهوری همچنین گفت: باید راه‌های متنوع و مختلف را در اختیار مردم بگذاریم؛ خدا هم نخواسته به دین خود همه را مجبور کند خداوند پیامبر(ص) را برای هدایت فرستاد تا راه هدایت را ابلاغ کند نه اینکه ما را مجبور کند، با اجبار، ارزش از بین می‌رود.

وی افزود: باید از فضای مجازی درست استفاده کنیم البته باید واقعیت‌ها را گفت و در کنار آن سواد استفاده از فضای رسانه‌ای را به نوجوانان و جوانان بیاموزیم.

روحانی بیان کرد: با انحصار مخالفم، اقتصاد و فرهنگ هم با انحصار نمی‌شود، انحصار خوب نیست؛ باید پیام رسان‌های داخلی را تقویت کنیم در فضای مجازی دنبال اشتغال برای جوانان و بانوان هستیم، ظرف یک سال بیش از 200 هزار اشتغال درست کردیم.

  • احیا بافت های فرسوده

وی همچنین گفت: مشهد فقط یک شهر نیست. مشهد به عنوان جایی که زائر داخلی و خارجی به آن می‌آید پایتخت معنوی فرهنگی و اخلاقی ما است باید تحول بزرگ در بافت فرسوده آن به وجود آوریم، یکی از کارهایی که مصمم به انجام آن هستیم مساله بافت فرسوده است.

رئیس جمهوری افزود: هر جا بافت فرسوده است در کنار آن اگر زمین وجود دارد، اگر مال شهرداری یا دولت است به صورت رایگان در اختیار اشخاص توسعه گر و سرمایه گذار قرار داده شود.

روحانی بیان کرد: اگر یک زمین متعلق به آستان قدس است آنها هم این کار را بکنند، امام رضا(ع) هم می‌خواهد و راضی است، زمین رایگان بدهیم خدمات شهری را هم دولت ملکف است ارائه دهد.

وی ادامه داد: با زمین و جواز مجانی واحدهای مسکونی ساخته شود و بعد از ساخت، واحدهای مسکونی در اختیار ساکنان بافت‌های فرسوده قرار داده شود و آنها هم بافت فرسوده خود را در قبال واحد جدید تحویل می‌دهند.

وی ادامه داد: با این کار واحد فرسوده آنها بدون اینکه پول بدهند با یک واحد نوساز تعویض و راه باز می‌شود، بهمن پارسال در 40 نقطه کشور کلید زده‌ایم و در همه جا باید آغاز شود، برای فروش واحدهای ساخته شده و برگشت پول سرمایه‌گذار هم به هر خانه اولی وام را با شش درصد می‌دهیم.

روحانی گفت: این اشتغال می‌آفریند، مردم را از زلزله نجات داده ایم، باید ساختمان‌ها را احیا کنیم تا جان‌ها به خطر نیفتد به ویژه در مشهد که مورد تاکید ما است.

  • برجام در امور مختلف تاثیر گذاشت

رئیس جمهوری همچنین به موضوع برجام اشاره و بیان کرد: از ابتدای فعالیت دولت یازدهم که شروع کردیم یکی از هدف گذاری‌های ما این بود که تحریم ظالمانه را برداریم؛ تحریم به نظر ما بالاترین فشار بر مردم بود در دارو و وسایل پزشکی هم تحریم بودیم.

وی افزود: وزیر کشاورزی نیز به من گفت با برجام خدمت بزرگی به سلامت مردم شد، همه سموم ایراد داشت، بعد از برجام بهترین سموم وارد کشور می‌شود که خدمت بزرگی به سلامت مردم است.

روحانی ادامه داد: برجام باعث شد داروهای نایاب و وسایل پزشکی به دست مردم برسد، یک تحریم ظالمانه غلط بر ما تحمیل کرده بودند خواستیم برداریم، گفته بودیم در 100 روز اول دولت یازدهم کارهایی می‌کنیم و در کمتر از 100 روز نخست، اولین توافق برجام صورت گرفت.

وی گفت: توافق اولیه موقت برجام آذر ماه انجام شد و زیر 100 روز این کار صورت گرفت. با همان توافق بود که نفت ما از آن حالتی که آنها می‌خواستند 20 درصد به صورت مداوم کم کنند 7489 آزاد شد. از آن توافق بود که پتروشیمی، ماشین سازی و فلزات گرانب‌ها نیز آزاد شدند.

رئیس جمهوری افزود: به نخستین گام برای رفع ظلم در همان ماه‌های اولیه رسیدیم، بعد هم ادامه دادیم تا توافق نهایی. کاری که در برجام کردیم این بود که می‌خواستیم به دنیا بگوییم القا نگرانی راجع به ایران غلط است، اینکه شما می‌گویید ایران خطرناک است و به دنبال بمب هسته‌ای است، این بمب هسته‌ای را در کجا می‌خواهد استفاده کند، یک توطئه تبلیغاتی و دروغ است، ایران به دنبال بمب نیست. ما می‌خواستیم ایران هراسی را از بین ببریم.

وی ادامه داد: بر این مبنا و برنامه آمدیم با دنیا توافق کردیم. می‌گویند شما به دنیا چقدر اعتماد دارید؛ هیچوقت نمی‌شود گفت اعتماد 100 درصد می‌باشد، بلکه اعتماد نسبی است. نسبت به هر کشوری که در نظر بگیرد اعتماد نسبی است.

روحانی گفت: در دنیای امروز بر یک مبانی حرکت می‌کنیم، ما با کسی توافق نکردیم که اعتماد کنیم بلکه توافقی کردیم سازمان ملل متحد به آن اعتماد کند. به دنیا گفتیم اگر نگرانی شما واقعا برای بمب هسته‌ای است، این نگرانی را رفع می‌کنیم ولو اینکه این نگرانی واقعی نیست و جزو اوهام و خیال و تصور است. دنیا هم در برابر ما گفت که تحریمهای ظالمانه را برمی‌دارد.

وی افزود: امروز هم ما به دنیا می‌گوییم اگر نگرانی شما بمب هسته‌ای است ما این اعتماد را در برجام بطور کامل بوجود آوردیم اما اگر نگرانی دیگری دارید ما با کشورهای دیگر در برجام مشکلی نداریم، نه با چین و نه با اروپا، آنها طرفدار برجام هستند و بر اجرای آن اصرار دارند و حضوری و تلفنی صحبت می‌کنند که باید برجام را حفظ کنیم.

  • اهداف چند پله‌اي آمريكا

رئیس جمهوری ادامه داد: بحث ما یکی از این هفت کشور یعنی آمریکا است. آمریکایی‌ها دنبال چه هستند؟ آمریکا اهداف چند پله‌ای داشت. هدف اولشان این است که قدرت ایران کم شود، همه دولت‌های آمریکا پس از انقلاب اسلامی دنبال این بودند که ایران قدرتمند نباشد، قبلا هم دنبالش بودند، الان هم دنبالش هستند و بعد هم دنبالش خواهند بود.

وی گفت: نکته دوم این است که ایران در منطقه نفوذ نداشته باشد یا 'حداقل نفوذ' را داشته باشد. اینکه ما کشوری دارای نفوذ در منطقه باشیم خوشایند هیچیک از دولت‌های آمریکا نیست. قدرت‌های بزرگی مثل آمریکا دلشان نمی‌خواهد ایران کشوری مستقل بوده و به شرق و غرب کاری نداشته باشد و به آنها در تصمیمات خود اعتنایی نکند.

حجت الاسلام و المسلمین روحانی افزود: در رژیم گذشته، آمریکاییها و قدرت‌های بزرگ در ایران همه کار بودند و در همه چیز امور کشور حتی در زندگی مردم دخالت می‌کردند. اما آمریکا امروز نمی‌تواند در ایران دخالت داشته باشد.

وی ادامه داد: اهدافی را آمریکا دارد و ملت ما با همه قدرت روبروی آن خواهد ایستاد. بنابراین اگر آمریکا دنبال این است که کشور ما استقلال نداشته باشد و تابع آنها باشد، در منطقه نفوذ نداشته باشد و قدرتمند نباشد، مردم ما در برابر این فشار با همه قدرتشان می‌ایستند و در 40 سال گذشته نیز همین کار را کرده‌اند.

رئیس جمهوری گفت: اما اگر هدف آمریکا این است که ایران دنبال بمب هسته‌ای نباشد، بطور کلی این نگرانی وجود ندارد چون ایران طبق دین و فتوای رهبری دنبال بمب هسته‌ای نیست.

وی افزود: اگر آمریکا قدمی برخلاف تعهدش بردارد اولا افکار عمومی دنیا بر این است که ایران در این زمینه مقصر نیست و حتی به جز یکی دو دولت همه دولت‌های دنیا می‌گویند حق با ایران است و کسی که نقض کرده آمریکاست پس ما افکار عمومی دنیا و دولت‌های دنیا را با خود داریم.

روحانی ادامه داد: اگر امروز آمریکا قدمی بردارد این قدم به معنای یک کشور است نه شورای امنیت سازمان ملل. در گذشته قدم‌های آمریکا متکی بر قطعنامه‌های ظالمانه شورای امنیت بود اما امروز آن قطعنامه‌ها وجود ندارند.

وی گفت: ممکن است در ذهن مردم بیاید که هفته آینده آمریکا در برابر این مساله چه اقدامی می‌کند. ما برای صورت‌های مختلف تصمیملات لازم را اتخاذ کرده‌ایم. اینکه آمریکا از این توافقنامه بیرون رفته یک شری کم شده است و اگر همه آنچه مورد نظر ما است تامین نشود راه معقول و قانونی و برنامه‌ریزی خودمان را داریم.

  • مردم به آینده، زندگی و اقتصاد مطمئن باشند

رئیس جمهوری افزود: ملت ما امروز از نظر افکار و اهداف یکپارچه است و به خوبی می‌توانیم از این معضل کوتاه مدت عبور کنیم چون این معضل نمی تواند بلندمدت باشد. اگر آمریکا هر اقدام غلطی انجام دهد بعدها پشیمان خواهد شد و می‌فهمد که خطای استراتژیک انجام داده است، بنابراین ملت و مردم ما باید کاملا به آینده و زندگی و اقتصاد و روابط اقتصادیشان کاملا مطمئن باشند و ما می‌توانیم کشور را اداره کنیم.

وی ادامه داد: این برنامه ارز یکی از دلایلش آمادگی برای این حوادث بود که احتمال می‌دادیم پیش روی ما بیاید. یک زمانی آنقدر ارز داشتیم که هرکس به هر میزان می‌خواست بعضا برای برخی کارها مانند قاچاق نیز استفاده می‌کرد.

روحانی گفت: تعهدی در برابر کسی که می‌خواهد استفاده نا به جا از ارز داشته باشد برای تامین ارز نداریم. تعهد ما در برابر مردم است، تعهد ما نسبت به تامین ارز برای واردات و صادرات کشور، سرمایه گذاری، بیماری که نیاز داشته باشد به خارج برود می‌باشد لذا نیازهای واقعی به ارز را به خوبی تضمین خواهیم کرد.

وی افزود: اگر این کار را در این مقطع نمی‌کردیم هر روز ممکن بود توطئه‌ای علیه بازار ارز انجام گیرد. برخی می‌گویند چرا قبلا این کار را برای ارز نکردید، می‌گوییم چون قبلا نیاز نبود در این کشور چنیین کاری انجام بگیرد.

رئیس جمهوری ادامه داد: در شرایطی بودیم که یک توطئه نزدیکی پیش روی ما نبود، ارز به اندازه کافی بود، در طول چهار سال قبل نوسان فوق‌العاده ای در ارز نداشتیم و نهایت نوسان پنج درصد در سال بود. در این مقطع لازم بود ارز را کنترل کنیم، برای این مقطع این کار ما صحیح و درست است.

وی گفت: ارز به اندازه کافی برای صادرات نفتی و غیرنفتی کشور و آنچه مورد نیاز است داریم. فروردین امسال نسبت به فروردین سال گذشته وضعیت ارزی ما بهتر شده است اما ضرورت ندارد برای کسی که کالای قاچاق می‌آورد ارز مورد نیازش را تامین کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین روحانی افزود: یکی از راه‌های کنترل قاچاق در سال حمایت از کالای ایرانی این است که قاچاقی نتواند ارز خود را تامین کند. خروج نابه جای ارز، سوداگری، بازی و دلالی از مشکلاتی بود که نیاز داشت حتما بازار ارز کنترل شود.

وی گفت: نیازمندی‌های مردم به ارز تکمیل می‌شود، ارز مورد نیاز برای زندگی مردم در چارچوب اهدافی که امسال برای توسعه کشور در نظر داریم تامین می‌شود. در این راه موفق خواهیم بود و هیچ نگرانی در برابر تصمیمات ظالمانه آمریکا و اقدامات ناصحیح آنها نخواهیم داشت.

کد خبر 404803

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =