همشهری آنلاین: مدیر امور پژوهش و فناوری دانشگاه ایلام و دبیر اجرایی دومین همایش بین‌المللی گرد و غبار گفت: این همایش ۵ تا ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ در دانشگاه ایلام برگزار می‌شود.

دومین همایش بین‌المللی گرد و غبار ۵ تا ۷ اردیبهشت در ایلام برگزار می‌شود

به گزارش ایسنا، دکتر مسعود بازگیر در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر اظهار کرد: 250 مقاله علمی و پژوهشی از داخل و خارج ایران، توسط دبیرخانه همایش دریافت و 180 مقاله پذیرش شد که 50 مقاله به صورت سخنرانی و بقیه به صورت پوستر ارائه خواهد شد.

وی گفت: اجلاس ویژه این همایش هم‌اندیشی کارشناسان بخش‌های علمی، مهندسی و اجرایی برای توسعه طرح‌های مقابله با گرد و غبار در ایران خواهد بود و ویژگی این همایش این است که افراد بخش‌های اجرایی کشور در این همایش راهکارهای وزارت جهادکشاورزی تاکنون به چالش کشیده خواهد شد.

مدیر امور پژوهش و فناوری دانشگاه ایلام تعداد کل شرکت و نویسندگان در این همایش 136 نفر خواهد بود و صاحب‌نظرانی از کشورهای آفریقای جنوبی، پاکستان، چین، ایتالیا و اسپانیا و آمریکا در این همایش حضور خواهند داشت.

بازگیر با بیان این که متخصصانی از همه نقاط کشور در این همایش شرکت خواهند کرد، تصریح کرد: تعداد شرکت‌کنندگان از دانشگاه ایلام 62 نفر شامل 39 نفر دانشجو و 23 نفر عضو هیئت علمی خواهد بود.

دبیر اجرایی دومین همایش بین‌المللی گرد و غبار اظهار کرد: گستردگی این همایش در سطح بین‌المللی نشانه‌ احساس مسئولیت دانشگاه ایلام در قبال مسائل جامعه است و امیدواریم با برگزاری این همایش کشورهای مجاور ایران و درگیر با موضوع هم بیشتر نسبت به موضوع حساس شوند و به ایران برای حل این مشکل بیشتر کمک کنند.

وی از حضور معاونان تعدادی از وزارت‌خانه‌ها از جمله وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد و تصریح کرد: در این همایش جایگاه ویژه‌ای برای فعالیت‌های اصحاب رسانه در نظر گرفته شده است.

  • هدف برگزاری همایش انسجام بین‌المللی برای مقابله با ریشه‌های گرد و غبار است

دبیر علمی دومین همایش بین‌المللی گرد و غبار در ایلام گفت: این همایش با محوریت بررسی عوامل پیدایش و گسترش این پدیده، پیامدهای ناشی از آن و راهکارهای مقابله با پدیده گرد و غبار 5 تا 7 اردیبهشت برگزار خواهد شد.

نورالدین رستمی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: موضوع گرد و غبار موضوعی است که نمی‌توان برای آن مرزبندی کرد بلکه مسئله‌ای بین‌المللی است که حل آن در گرو همدلی در سطح جهانی است.

وی با بیان این که گرد و غبار دو منشاء طبیعی و انسانی دارد که هر چند منشاء طبیعی شاید در دسترس انسان نباشد اما خود انسان وارد این معادله شده و عوامل غیرطبیعی گرد و غبار را شکل داده است، تصریح کرد: اگر انسان بتواند تاثیر منفی نداشته باشد مشکل گرد و غبار خیلی حاد نیست به این مفهوم که موضوعاتی مانند ناامنی و جنگ، بر این پدیده موثر است و با تعاملات سیاسی می‌توان بسیاری از مسائل را حل کرد.

دبیر علمی دومین همایش بین‌المللی گرد و غبار با تاکید بر این که در موضوع ریزگردها باید به دنبال درمان باشیم نه اقدام تسکینی از قبیل توزیع ماسک، گفت: ایجاد پوشش گیاهی در صورتی موثر است که در منطقه برداشت انجام شود، ایران در منطقه رسوب‌گذاری قرار دارد و هر چه اقدام در این منطقه صورت گیرد کارهای تسکینی است.

رستمی تصریح کرد: ترغیب عراق و انسجام بین‌المللی برای حل ریشه‌ای معضل گرد و غبار از اهداف این همایش است و هدف ما این است که از ریشه این معضل از سرچشمه بخشکانیم به همین دلیل هم از مسئولان اجرایی عراق و هم از فعالان علمی این کشور برای حضور در این همایش دعوت شده است.

کد خبر 403376

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =