همشهری آنلاین: مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گفت: تخصیص اعتبار از ماده ۱۰ و ۱۲ بودجه‌های اضطراری به ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال مالی گذشته، ۱۵ درصد رشد داشته است.

افزایش ۱۵ درصدی تخصیص اعتبار دریاچه ارومیه

به گزارش ايرنا، مسعود تجریشی روز یکشنبه گفت: با دولت به تفاهم رسیدیم که از ماده 10 و 12 مبلغ 820 میلیارد تومان به ستاد احیای دریاچه ارومیه اختصاص دهد که از این میزان 360 میلیارد تومان یعنی 44 درصد آن تخصیص داده شد که نسبت به سال مالی گذشته که حدود 30 درصد اختصاص یافته بود، رشد حدود 15 درصدی را نشان می‌دهد.

وی اظهار کرد: علاوه بر اعتبارات ماده 10 و 12، مبلغی نیز در اختیار دستگاه‌های اجرایی قرار می گیرد تا برخی پروژه‌های مرتبط در راستای احیای دریاچه را انجام دهند؛ این مبلغ حدود 200 تا 300 میلیارد تومان است که مثلا برای پروژه‌های آبیاری تحت فشار یا ساماندهی پروژه‌های آب و فاضلاب هزینه می‌شود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تلاش می‌کنیم تا از طریق سازمان‌های بین‌المللی، بانک‌ها و بخش‌های مختلف کشور کمبود اعتبار را جبران کنیم.

تجریشی درباره جذب فاینانس اظهار کرد: در گذشته با هر مجموعه‌ای که در زمینه فاینانس صحبت می‌کردیم از ما درخواست مصوبه می‌کردند که بر این اساس با پیشنهاد ستاد احیای دریاچه ارومیه، دولت با مصوبه استفاده از فاینانس خارجی موافقت کرد؛ بنابر این این مصوبه به ما در دریافت اینگونه منابع مالی کمک خواهد کرد.

وی افزود: در این راستا سه کشور ترکیه، کره و ایتالیا برای همکاری در اجرای پروژه‌های تصفیه‌خانه‌های فاضلاب استان‌های آذربایجان شرقی و غربی و انتقال آب آنها به دریاچه ارومیه یک خط اعتباری باز کرده بودند؛ البته تلاش بر این است که ابتدا از منابع داخلی استفاده کنیم و در صورت عدم امکان در این زمینه از فاینانس خارجی بهره ببریم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: 13 تصفیه‌خانه در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی وجود دارد و ظرفیتی که از آنها روی کاغذ آمده است نزدیک به 350 میلیون مترمکعب است که وزارت نیرو در راستای مصوبه‌ای که داشت، اعلام کرد بخشی از پساب این تصفیه‌خانه‌ها را برای تعادل بخشی منابع آبی زیرزمینی نیاز دارد.

وی افزود: تعادل بخشی به این معنا است که با تغذیه این آب‌ها به منابع زیرزمینی، مانع پایین‌تر رفتن آب موجود در آنها و جلوگیری از فرونشست زمین شویم.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه اظهار کرد: به وزارت نیرو گفتیم در جاهایی می‌توانند با این آب آبخوان‌های خود را تغذیه کنند که آب برگشتی به رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه وارد شود؛ اما اگر امکان ورود آن به این رودخانه‌ها وجود ندارد، حداقل تا احیای دریاچه این کار امکان ندارد و باید آب مستقیم به سمت دریاچه هدایت شود.

وی افزود: اکنون وزارت نیرو گفته است که ظرفیت این تصفیه‌خانه‌ها 350 میلیون مترمکعب نیست بلکه 295 میلیون مترمکعب است؛ بر این اساس درخواست کردیم که جلسه مشترکی برای نهایی شدن این اعداد داشته باشیم تا تکلیف تخصیص آب حوضه مشخص و نهایی شود.

تجریشی درباره کمک‌های داخلی برای اجرای پروژه‌های تصفیه‌خانه احیای دریاچه ارومیه گفت: اکنون یکی از کمیته‌های کاری ستاد احیای دریاچه ارومیه در حال شناسایی ظرفیت‌های داخل کشور مانند بانک‌ها است؛ به عنوان مثال یکی از بانک‌های داخلی اعلام کرده که حاضر است در این زمینه یک خط اعتباری اختصاص دهد و در این راستا مکاتباتی انجام شده است.

وی افزود: همچنین قرار است برای چگونگی استفاده از منابع مالی صندوق توسعه ملی، جلسات مشترکی برگزار شود زیرا رویکرد ما تا حد امکان استفاده از منابع داخلی است اما تلاش می‌کنیم اگر منابع خارجی اختصاص یافت، مجوز و مدارک لازم را برای استفاده از آن داشته باشیم که اخذ مصوبه استفاده از فاینانس در این راستا است.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه تاکید کرد: بر این اساس کارگروه تامین منابع مالی ستاد احیای دریاچه ارومیه فعال‌تر شده است؛ بنابر این انتظار داریم بتوانیم ابتدا بخش داخلی را برای تامین مالی فعال کنیم و اگر خارجی‌ها هم اعلام کردند، بتوانیم با این مصوبه جذب اعتبار داشته باشیم؛ به طورکلی فعالیت خود را در سال 1397 برای تامین منابع مالی داخلی و خارجی بیشتر خواهیم کرد.

وی گفت: از آنجا که اجرای پروژه‌های بزرگ تصفیه فاضلاب به اعتبارات زیادی نیاز دارد، استفاده از منابع خارجی معقول‌تر است؛ به عنوان مثال یک خط انتقال تصفیه‌خانه تبریز به دریاچه ارومیه بیش از 90 میلیارد تومان هزینه دارد، در حالی که اگر بخواهیم این میزان پول را از کل اعتبار برای این کار که حدود 140 میلیارد تومان است، هزینه کنیم دیگر مبلغی برای اجرای کارهای دیگر پروژه باقی نمی‌ماند؛ بنابر این برای پروژه‌های بزرگ از منابع خارجی استقبال می‌کنیم.

تجریشی خاطر نشان کرد: از 360 میلیارد تومانی که برای استان‌های همجوار دریاچه ارومیه اختصاص یافته است، سهم آذربایجان شرقی 140 میلیارد تومان بود و مبلغ مد نظر ما مثلا برای فاضلاب شهر تبریز حدود 40 میلیارد تومان بود که در نهایت 35 میلیارد تومان از آن پرداخت شد؛ بنابر این با وجود این که 86 درصد پول مورد نظر پرداخت شده، اما هنوز پروژه تکمیل نشده است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: به طورکلی، برای اینگونه پروژه‌ها تامین منابع مالی خارجی مناسب‌ترین روش است تا سریع‌تر پروژه به اتمام برسد.

کد خبر 403373

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =