همشهری آنلاین: معاون توسعه مدیریت و امور مجلس سازمان محیط زیست گفت: در سازمان ۱۵ هزار پست داریم که تاکنون ۷ هزار شغل بلاتصدی و خالی است و امسال برای استخدام ۵۰۰ کارشناس و محیط بان مجوز گرفته‌ایم.

۷۰۰۰ پست در محیط زیست خالی است

به گزارش مهر، شافعی در مراسم معارفه مدیرکل جدید محیط زیست استان قزوین که عصر دوشنبه در استانداری برگزار شد، اظهار داشت: محیط زیست مجموعه‌ای از عوامل تاثیرگذار در زندگی بشر است و به عنوان یک موضوع فراملی باید برای حفظ آن همه تلاش کنند.

وی اضافه کرد: اگر در زنجیره طبیعت حلقه‌ای از گونه‌های گیاهی و جانوری یا منابع طبیعی آسیب ببیند همه تحت تاثیر قرار می‌گیرند اما اگر کمترین دخل و تصرف در این حوزه صورت گیرد هزینه‌های کمتری به جامعه تحمیل می‌شود.

شافعی بیان کرد: همه وظیفه داریم بین طبیعت، گیاهان، جانوران، دریاها و جنگل‌ها و همه آفریده‌های خداوند یک تعامل مناسب ایجاد کنیم و اگر مصرف ما درست بود و از اسراف و هدر دادن منابع جلوگیری کردیم زندگی بهتری خواهیم داشت.

معاون توسعه مدیریت، امور حقوقی و مجلس سازمان حفاظت محیط زیست یادآورشد: با اجرای طرح جامع آب و خاک باید طرح مدیریت هوا نیز داشته باشیم تا با این کار از آلودگی منابع خود جلوگیری کنیم و دچار بحران نشویم.

  • ۲۰۰ میلیون دلار برای طرح‌های آبخیزداری

شافعی بیان کرد: امسال ۱۵۰ میلیون دلار برای مقابله با آلودگی هوای خوزستان و ۲۰۰ میلیون دلار از اعتبارات صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری اختصاص داده شده است.

وی تصریح کرد: همچنین از سوی مجلس مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای بخش پسماند مصوب شده که از محل یک درصد فروش واحدهای صنعتی آلاینده تامین می‌شود.

معاون توسعه مدیریت و امور مجلس سازمان محیط زیست گفت: پساب‌ها در صورت فرآوری و بازیافت می‌تواند در چرخه قرار گرفته و استفاده شود.

به گفته شافعی لایحه محیط ‌بانان به کمیسیون حقوقی مجلس ارسال شده اما هنوز بررسی و تصویب نشده که امیدواریم در اولین فرصت در خانه ملت بررسی شود.

وی اضافه کرد: همچنین طرح بیمه تکمیلی محیط بانان در قالب جبران خسارات در هیئت وزیران مطرح شده که در آئین‌نامه ارائه شده به مجلس از دولت اجازه ویژه خواسته‌ایم تا برای بیمه تکمیلی محیط‌ ‌بانان از اعتبارات جاری استفاده کنیم.

  • ۷ هزار پست خالی در سازمان محیط زیست

معاون توسعه مدیریت ومنابع انسانی سازمان محیط زیست با اشاره به کمبود نیرو در این سازمان گفت: حدود ۱۵ هزار پست در سازمان محیط زیست وجود دارد که در حال حاضر ۷ هزار پست آن بلاتصدی است.

شافعی یادآورشد: برای پست‌های خالی پیگیر دریافت مجوز استخدامی هستیم که در صورت موافقت ۲۰۰ کارشناس و ۳۰۰ محیط بان با برگزاری آزمون امسال جذب سازمان خواهند شد.

وی افزود: دانشکده محیط زیست به دانشکده محیط زیست و محیط بانی تبدیل خواهد شد تا بتوانیم نیروهای متخصص خود را تربیت کنیم.

  • اعتبارات استانی بر اساس برنامه توزیع می‌شود

وی اضافه کرد: از سال گذشته از استان‌ها خواسته‌ایم برنامه محور حرکت کنند و از این پس اعتبارات بر اساس نوع برنامه‌ها و عملکرد ادارات داده می‌شود.

شافعی گفت: مدیران استانی باید برنامه داشته باشند و قبل از این که با مشکل زیست محیطی مواجه شوند با آنها مقابله کنند.

وی اضافه کرد: هر استانی که برای مشکلات حوزه‌های آب، تالاب، گرد و غبار، خاک و پساب برنامه مدون داشته باشد اعتبار لازم را برای اجرای آنها تامین می‌کنیم.

  • قزوین در حوزه مبارزه با ریزگرد برنامه ارائه کند

شافعی در ادامه اظهار داشت: قزوین از استان‌های خوب کشور است و به دلیل بروز پدیده ریزگرد در بیابان‌های آبیک و بویین زهرا در صورت ارائه برنامه مناسب می‌تواند از اعتبارات ما برای اجرای طرح‌های مقابله با ریزگرد استفاده کند.

در این مراسم ضمن تقدیر از خدمات ۳۲ ماهه سیاوش شمسی‌پور مدیرکل سابق، حسن پسندیده به عنوان مدیرکل جدید محیط زیست استان قزوین معرفی شد.

کد خبر 402938

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =