همشهری‌آنلاین: رئیس‌ جمهور افغانستان از طالبان خواست تا در انتخابات پارلمانی و محلی آتی در این کشور جنگ‌زده شرکت کند.

اشرف غنی، رئيس‌جمهور افغانستان در حالی مجددا چنین درخواستی را از طالبان دارد که این گروه شبه‌نظامی هنوز به پیشنهادهای صلح‌طلبانه سابق او پاسخ نداده‌است.

رئیس‌جمهور افغانستان در مراسم آغاز فرایند ثبت رای‌دهندگان برای این انتخابات که مدت‌هاست به طول انجامیده در کاخ ریاست‌جمهوری در شهر کابل به رسانه‌ها گفت: اکنون زمان درستی است برای آن‌که از طالبان تقاضا کنیم فعالیت‌های سیاسی را آغاز کند.

او خاطرنشان کرد: اگر آنها (طالبان) معتقدند که میان مردم افغانستان ریشه دارند پس انتخابات می‌تواند فرصتی برای آنها باشد و افغان‌ها می‌توانند درباره سرنوشت طالبان به عنوان یک حزب سیاسی تصمیم بگیرند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، او درخصوص این‌که چگونه چنین چیزی با توجه به این‌که طالبان به دموکراسی و انتخابات اعتقاد ندارند امکان‌پذیر خواهد شد، توضیح بیشتری نداد.

این در حالی‌ست که در ماه فوریه نیز اشرف غنی پیشنهادهای فراگیرتری طی کنفرانس موسوم به فرایند کابل برای طالبان مطرح کرده بود از جمله آن‌که پیشنهاد داد طالبان را به عنوان یک گروه سیاسی بپذیرند،‌ زندانیان آنها را آزاد کنند و تحریم‌ها علیه آنها را بردارند و در ازای آن این گروه قانون اساسی افغانستان را به رسمیت بشناسد و تمامی ارتباطاتش با گروه‌های تروریستی دیگر را قطع کند اما طالبان تاکنون به این پیشنهادها پاسخ نداده‌است.

در این میان یک مشاور سیاسی ارشد اشرف غنی به نام محمد اکرم خپالواک گفت: طالبان وارد یک‌سری رایزنی‌های جدی در سطح عالی درباره پیشنهاد صلح شده‌است.

او در سخنرانی در مجلس سفلی پارلمان افغانستان اظهار کرد: بر طبق اطلاعات ما طالبان مشغول رایزنی‌های جدی شده و شاید مشکلاتی به وجود بیاید اما ما خوش‌بین هستیم که افزایش فشارها بر آنها و تلاش‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای صلح سبب یک فرایند صلح تحت رهبری و مالکیت افغان‌ها شود.

قرار است در تاریخ 20 اکتبر سال جاری میلادی انتخابات پارلمانی و منطقه‌ای در افغانستان برگزار شود و بالغ بر 7000 مرکز رای‌گیری در سراسر این کشور ایجاد شده اما حدود 1000 مرکز از آنها در مناطق خارج از کنترل دولت افغانستان قرار دارد.

کد خبر 402755

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =