همشهری آنلاین: وزیربهداشت گفت: بعضی از افراد برای اینکه دیده شوند با بیماری خودشیفتگی، دائم اخبار ناامیدکننده به جامعه منتقل می‌کنند و پیش‌بینی‌هایی می‌کنند که دانش و مسئولیت آن را ندارند.

وزیر بهداشت

به گزارش همشهري آنلاين، سيد حسن هاشمي، بر انتقال اخبار صحیح و امیدبخش در جامعه تاکید کرد و افزود: اگر آبی برای مردم نمی‌آوریم، کوزه ای را نیز نشکنیم.  درباره آب گمانه زنی‌هایی را می‌کنند که یک استان و ملت را نگران می‌کنند، در مورد حوزه سلامت هم اینگونه است.

وزیربهداشت گفت: آنچه امروز جامعه ما به آن بیش از هرچیزی نیاز دارد، امیدواری است. این امید باید واقعی باشد، متاسفانه مشکلی که وجود دارد، اين است كه علاوه بر خودشیفته‌ها، برخی نیز به دنبال فریب افکار عمومی هستند تا مردم را ناامید کنند که باید با آنها نیز مقابله کرد که اشکال کار به تریبون‌ها و ما مجریان برمی‌گردد، اگر ما کار مان را درست انجام دهیم، خوراک برای برخی تریبون‌ها تهیه نمی‌شود.

او افزود: آنچه مردم بیش از هرچیزی نیاز دارند، این است که اگر آبی برایشان نمی آوریم، کوزه ای را نیز نشکنیم و اخبار ناامیدکننده را پمپاژ نکنیم، من هم دلم می‌خواهد اینگونه عمل کنم . نه وعده خلافی بدهم و نه اینکه حرف و یا اشکالی را مطرح کنم که کلید حل آن دست بنده و همکارانم است.

  • تعرفه‌هاي پزشكي

او در حاشیه مراسم دیدار عیدانه با مددکاران اجتماعی، درباره تعرفه‌های پزشکی، گفت: تعرفه‌های پزشکی، طبق قانون باید هرسال قبل از ارسال بودجه به مجلس در دولت تصویب شود و این یک چرخه باطلی است که چند دهه است ادامه دارد چراکه معمولا این اتفاق نمی‌افتد و امسال نیز همین این اتفاق افتاد و علیرغم اینکه شورای عالی بیمه تعرفه را اعلام کرد، دستگاه‌هایی که مسئول بودند که سازمان برنامه و بودجه در راس آنها قرار دارد، نتوانستند پیشنهادشان را به دولت ارائه دهند، بنابراین تعرفه‌ها هنوز بلاتکلیف است و امیدواریم سریع‌تر تعیین تکلیف شود.

وزیربهداشت درخصوص پیشنهاد وزارت بهداشت برای تعرفه‌های پزشکی سال 97 در شورای عالی بیمه گفت: پیشنهاد وزارت بهداشت و نظام پزشکی در شورای عالی بیمه، نرخ تورم بود، باید توجه شود این به معنی دستمزد نیست، ما در گروه های مختلف پزشکی و خدمات، بخش عمده تجهیزاتی که می خریم و مواد اولیه که تهیه می کنیم، بخشی از دارو و خدمات از بازار عمومی تهیه می شود که یا با ارز خارجی و یا با حقوق و دستمزدی که در تمام دستگاه ها اضافه می شود، ارتباط پیدا می‌کند.

هاشمي افزود: به نظر می‌رسد، تعرفه در بخش آزمایشگاه، بخش دارو و بخش هتلیتنگ که با ساخت و ساز و نگهداری از بیمارستان‌ها در ارتباط است، هر سال مطابق نرخ تورم است که البته در حوزه سلامت بیش از نرخ تورم و یک و 4 دهم است و انتظار چنین رقمی هم برای افزایش تعرفه بود که درحال حاضر حدود چهارماهی است که تعیین تعرفه بلاتکلیف است، لذا باید اول سال تکلیف تمام مراکز روشن شود تا هیچ مرکزی تخطی نکند و به آنچه قانون مشخص کرده عمل شود، این تاخیرها باعث بی‌انضباطی و قانون‌گریزی می‌شود و امیدوارم از یک زمانی به بعد تصمیم بگیریم همه چیز بر مدار قانون پیش رود.

  • بيمه‌ها

هاشمی،‌  درباره وضعیت پرداختی بیمه‌ها گفت: تصور می‌شود که مشکلات ما در حوزه بیمه هنوز برطرف نشده است، امیدواریم در سال 97 این مشکلات مرتفع شود. در زمینه بیمه نمی‌توان خبر خوبی داد، البته بخشی از بدهی‌ها داده شده است، اما بخشی از آنها باقی مانده است و دلیل آن هم افزایش هزینه نیست، بلکه دلیل آن این است که اعتباراتی که در قانون بودجه سال 96 پیش بینی شد و سازمان برنامه قراربود پرداخت کند، کامل محقق نشد، بنابراین این برداشت نادرست نباید القا شود که هزینه اضافه در بخش بهداشت و درمان اتفاق افتاده است بلکه هزینه‌ها به گونه ای بوده که در بودجه تعهد شده است و امیدواریم همین ابتدای سال به گونه ای عمل شود که با کمبود دارو و تجهیزات پزشکی و خدمات مواجه نشویم.

وزير بهداشت افزود: سال 97 هم مانند سال‌های قبل است، طرح تحول سلامت ادامه پیدا می‌کند و اگر مشکلی وجود دارد مربوط به ارائه دهندگان خدمت است که حق و حقوق خود را به موقع نتوانستند دریافت کنند و یا تعهداتی که دولت و سازمان برنامه داشته است، به طور کامل عملی نشده است اما به مردم و خدمات سلامت آسیبی وارد نشده است و در سال 97 کاستی‌های اندک نیز برطرف شده و به حداقل خواهد رسید.

کد خبر 402357

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =