همشهری آنلاین: رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان غربی گفت: خشکی دریاچه ارومیه از دلایل کاهش مهاجرت پرندگان به تالاب‌های استان نسبت به دهه‌های گذشته است.

کاهش مهاجرت پرندگان با خشکی دریاچه ارومیه

به گزارش ايسنا، امید یوسفی با بیان این که دریاچه ارومیه طی دهه‌های 70 و 80 به دلیل شرایط زیستی متنوع آن زیستگاه مهمی برای پرندگان مهاجر بوده است افزود: کاهش اب دریاچه ارومیه و روند خشکی آن باعث کاهش پرندگان مهاجر در تالاب‌های استان شده است.

وی با بیان این که 65 درصد تنوع پرندگان کشور در آذربایجان غربی وجود دارد، افزود: از بین پرندگانی که در تالاب‌های استان زندگی می‌کنند 20 درصد مقیم بوده و مابقی مهاجرپذیرند.

یوسفی تصریح کرد: مهاجرت پرندگان به تالاب‌های استان از اواخر فصل زمستان و اوایل بهار آغاز می‌شود که بر اساس سرشماری نیمه زمستانی پرندگان مهاجر در بازه زمانی 10 دی تا 10 بهمن سال گذشته در حدود 100 هزار پرنده به تالاب‌های استان مهاجرت کرده‌اند.

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان غربی، عمده پرندگان مهاجر به تالاب‌های استان را انواع غاز، درنا، انواع اردک، پرندگان شکاری، قو، پلیکان و انواع پرستوهای دریایی عنوان کرد.

یوسفی تصریح کرد: معمولا پرندگان مهاجر به استان در تالاب‌های کانی برازان، درگه سنگی، حسنلو ، سد ارس و شهید کاظمی لانه‌گزینی و جفت‌گیری می‌کنند.

وی گفت: فعالیت‌های انسانی، محدود شدن زیستگاه جانوران و استفاده بی‌رویه از سموم کشاورزی از علل سرعت یافتن انقراض گونه‌های مختلف جانوری در کشور و استان شده است.

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان غربی گفت: بیش از 70 تالاب و آبگیر استان سالانه پذیرای پرندگان مختلف است.

کد خبر 402345

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =