همشهری آنلاین: معاون آموزشی وزیر علوم درباره ممنوعیت ایجاد رشته محل‌های جدید در مقطع دکتری تخصصی برای تمام زیرنظام‌های آموزش عالی توضیح داد.

به گزارش مهر، مجتبی شریعتی نیاسر درباره مصوبه اخیر شورای گسترش آموزش عالی گفت: به منظور کنترل کمی و نظارت دوره‌های دکتری، شورای گسترش آموزش عالی مقرر کرد، ایجاد رشته محل‌های جدید در مقطع دکتری تخصصی برای تمام زیرنظام‌های آموزش عالی، اعم از دولتی و غیردولتی برای سال ۹۸-۹۷ ممنوع شود.

وی ادامه داد: صرفا دانشگاه‌های سطح یک و دو می‌توانند با حفظ تعداد رشته محل‌های دایر و ظرفیت پذیرش دانشجو در سال‌های ۹۷-۹۶ نسبت به جابجایی رشته‌ها و جایگزینی رشته‌های جدید با رشته‌های قدیمی با رعایت ظوابط و مقررات اقدام کنند.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقيقات و فناوري درباره این مصوبه شورای گسترش آموزش عالی توضیح داد: ما در جامعه آموزش عالی در تمام محافلی که صحبت می‌کنیم، همه به ما انتقاد می‌کنند که وضعیت جامعه دانشگاهی در بخش دکتری بسیار بی‌رویه رشد کرده است. در حال حاضر، نزدیک به ۱۰۰ هزار دانشجوی دکتری داریم که بسیار بیش از نیاز بازار است.

شریعتی نیاسر خاطرنشان کرد: برخی رشته‌ها خود غیرضروری است و خیلی از مجوزها در گذشته صادر شده، تمام این‌ها باید کنترل شود.

وی افزود: جامعه آموزش عالی، بدنه دانشگاه‌ها، جامعه مدیران ارشد کشور، ا ز ما انتطاردارند که برای این همه فارغ‌التحصیل کشور جایگاهی تعریف شود.

شریعتی نیاسر افزود: به طور طبیعی افرادی که مدرک دکتری دریافت می‌کنند، اکثریت آنها هدف‌گذاری شغلی‌شان دانشگاه‌ها است و دانشگاه‌های ما ظرفیت پذیرش این همه دانشجوی دکتری را ندارند.

وی ادامه داد: عملا ما یک هرز رفت سرمایه را به ویژه در بخش دانشگاه‌های بزرگ‌مان داریم که این باید مهار شود.

شریعتی نیاسر افزود: به همین دلیل بود که ما با تصویب شورای گسترش آموزش عالی این محدودیت را از امسال قائل شدیم و همه دانشگاه‌ها، اعم از دولتی و غیردولتی موظف هستند که به آن عمل کنند.

معاون وزیر علوم ادامه داد: سال تحصیلی ۹۸-۹۷ و سال‌های بعد از آن باید سال قانونمداری، توجه به ضرورت ساماندهی آموزش عالی و سال ماموریت‌گرایی آموزش عالی باشد. ما باید نقاط ضعف آموزش عالی را اصلاح کنیم و در واقع طی یک فرایندی آن را به نتیجه برسانیم.

وی به نشست هم‌اندیشی وزیر علوم با پیشکسوتان آموزش عالی اشاره کرد و گفت: این هم‌اندیشی به این دلیل برگزار شد تا نظرات آنها را بدانیم و جالب است که اکثر پیشکسوتان آموزش عالی کشور، مستقل از هر گونه تفکر سیاسی همه بر این باور هستند که باید این ساماندهی و محدودیت‌ها صورت گیرد، تا ما بتوانیم آینده بهتری را رقم بزنیم.

کد خبر 402266

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =