همشهری آنلاین: رئیس کل بانک مرکزی گفت: با وجود فصل تقاضای بالا برای ارز، اقدامات بانک مرکزی بازار ارز را ثبات بخشید و روند نرخ ارز کاهشی شده است.

به گزارش فارس ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در برنامه تیتر امشب اظهار داشت: قیمت دلار باید با واقعیات اقتصاد کشور تطبیق کند.

رئیس کل بانک مرکزی درباره ارتباط نرخ سکه با دلار هم گفت: نرخ سکه متاثر از دو عامل است یکی نرخ جهانی طلا و دیگر برابری ریال با دلار و طبیعتا افزایش قیمت جهانی طلا و کاهش ارزش برابری ریال با دلار نرخ سکه هم افزایش می‌یابد.

سیف با اشاره به افزایش نقدینگی در کشور به 1400 هزار میلیارد تومان گفت: برخی انتقاد می‌کردند که دولت نقدینگی را برای کاهش تورم کنترل کرده و باعث رکود شده است اما می‌بینیم که علی‌رغم رشد نقدینگی تورم کنترل شد و کاهش یافته است.

رئیس کل بانک مرکزی تورم یک رقمی را در سال‌های 95 و 96 از بزرگترین دستاوردهای دولت دانست و گفت: این نشان می‌دهد که جهت‌گیری دولت درست بوده است و نقدینگی به سمت بنگاه‌های کوچک و متوسط که موجب افزایش اشتغال می‌شود هدایت شده است.

سیف درباره عوامل بنیادین و غیربنیادین تاثیرگذار بر نرخ دلار هم گفت: از عوامل غیربنیادین که تاثیر بر نرخ ارز دارد دشمنی و تبلیغات روانی آمریکا علیه کشور ماست، آمریکا مترصد است تا در اقتصاد ما التهاب آفرینی و فضای اقتصاد کشور را مبهم و غیرقابل پیش‌بینی جلوه دهد.

این مسئول بانکی افزود: از دیگر عوامل غیربنیادی موثر بر نرخ ارز؛ تحلیل‌ها و مصاحبه‌های مطبوعاتی است که در آنها نرخ ارز بسیار بالاتر از نرخ فعلی تعیین می‌شود، معلوم هم نیست روی چه حسابی.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به همزمانی افزایش نرخ ارز با تبلیغات آمریکا راجع به برجام و تحریم‌ها تاکید کرد: با وجود فصل تقاضای بالا برای ارز، اقدامات بانک مرکزی بازار ارز را ثبات بخشید و روند نرخ ارز کاهشی شده است.

سیف تصمیم‌گیری برای کاهش نرخ سود سپرده بانکی و رفتن نقدینگی به سمت بازار ارز را درست ندانست و گفت: ما با آن اقدام خواستیم سپرده‌های کوتاه‌مدت را به سمت سپرده‌های بلندمدت هدایت کنیم که بانک می‌تواند روی آنها حساب کند و تلاش کردیم بدین وسیله نقدینگی را کنترل کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه با اشاره به این که پدیده موسسات غیرمجاز که با سهل‌انگاری‌هایی در جامعه شروع شد برای کشور تجربه سنگینی بود، افزود: در حال حاضر دیگر هیچ موسسه غیرمجاز فعالی در کشور نداریم.

سیف با بیان این که بانک‌ها راهی جز واگذاری بنگاه‌داری ندارند که این امر به مرور عملیاتی می‌شود،گفت: باید استانداردهای بانکداری کشور ارتقا یابد و باید نظام بانکی به قوانین و امکانات دیگر مجهز شود تا به بانکداری بین‌المللی متصل شویم.

این مسئول بانکی گفت: برای اصلاح ساختارهای نظام بانکی تدابیری اندیشیده شده که یکی از آنها تاکید بر شفافیت‌هاست.

سیف همچنین در باره سیاست متغیر و بی‌دوام پولی کشور هم گفت: ماهیت سیاست پولی بلندمدت نیست و سیاست پولی می‌تواند متناسب با شرایط تغییر کند.

کد خبر 400127

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =