همشهری آنلاین: رئیس سازمان فضایی ایران از برآورد سطح پهنه‌های آبی کشور در مرکز پایش ماهواره‌ای زمین خبر داد و گفت: آخرین برآوردها از مساحت دریاچه ارومیه، افزایش ۴۰ درصدی مساحت این دریاچه را نشان می‌دهد.

برآورد سطح پهنه‌های آبی با ماهواره

به گزارش مهر، مرتضی براری در صفحه اینستاگرام خود نوشت: آب‌‌های سطح زمین یکی از مهم‌‌ترین بخش‌های چرخه هیدرولوژیک و ضامن بقای موجودات زنده هستند و از این رو اطلاعات صحیح در مورد وضعیت آنها بسیار حائز اهمیت است.

رئیس سازمان فضایی ایران اضافه کرد: استفاده از روش‌‌های سنتی و اطلاعات زمینی برای پایش و ارزیابی منابع آبی سطح زمین بسیار وقت‌‌گیر و هزینه‌بر بوده و در اغلب موارد برآورد ضعیفی از مقدار آب موجود در منطقه را به دست می‌دهد.

وی تاکید کرد: امروزه استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و فناوری سنجش‌ از دور با توجه به کاهش زمان، هزینه، امکان انجام پردازش‌های گوناگون مکان مبنا و تکرارپذیری در فصول و زمان‌‌های مختلف، بسیار کاربردی شده و نقش کلیدی در نظارت بر تالاب‌‌ها، ارزیابی سیل، برآورد سطح پهنه‌های آبی و مدیریت منابع آب یافته است.

معاون وزیر ارتباطات گفت: با توجه به اهمیت موضوع پایش پهنه‌های آبی کشور، سازمان فضایی ایران به صورت مستمر در مرکز پایش ماهواره‌ای زمین، اقدام به برآورد سطح پهنه‌های آبی کشور از جمله دریاچه ارومیه از حدود ۴۰ سال گذشته تاکنون کرده است.

به گفته وی، طبق آخرین برآوردها مساحت دریاچه ارومیه در بهمن ماه امسال حدود ۱۷۰۰ کیلومترمربع ارزیابی می‌شود. مساحت این دریاچه از مهر ماه امسال با یک روند افزایش، ۴۰ درصد افزایش یافته است.

کد خبر 399137

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =