همشهری آنلاین: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تا دو سال آینده پذیرش دانشجویان در دوره دکتری بر اساس همین روال فعلی یعنی ۳۰ درصد نمره آزمون و ۷۰ درصد نمره مصاحبه و غیره خواهد بود.

وزیر علوم در بازدید از حوزه برگزاری آزمون

به گزارش ایسنا، دکتر منصور غلامی در حاشیه بازدید از حوزه محل برگزاری آزمون دکتری در دانشگاه صنعتی شریف، با بیان اینکه کنکور دکتری ۹۷ تغییری نسبت به گذشته ندارد و بر اساس روال سابق برگزار می‌شود، اظهار کرد: در آزمون امسال حدود ۲۳۴ هزار نفر شرکت کرده‌اند که ۵۷ درصد شرکت‌کنندگان مرد و مابقی زن هستند.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري در ادامه با تاکید بر اینکه نتایج اولیه آزمون دکتری اواخر فروردین ۹۷ اعلام می‌شود، تصریح کرد: ظرفیت دکتری به نسبت سال گذشته با اندکی کاهش روبرو است اما از نظر تعداد شرکت‌کننده تغییری تغییری صورت نگرفته است.

به گفته دکتر غلامی، با توجه به سهمی که دانشگاه‌ها در نمره آزمون دارند ممکن است در آینده این سهم افزایش یابد اما تا یکی دو سال آینده تغییری نداریم.

وزیر علوم در خصوص ظرفیت پذیرش دانشجویان دکتری در دانشگاه آزاد اسلامي نیز گفت: خوشبختانه با هماهنگی که بین این دانشگاه و وزارت علوم اتفاق افتاده این ظرفیت‌ها تعدیل شده است. ضمن اینکه همه دانشگاه‌ها اعم از دولتی و غیردولتی از طریق آزمون موظف به پذیرش دانشجویان دکتری هستند.

دکتر غلامی به آخرین اقدامات صورت گرفته در خصوص حذف کنکور نیز اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه قرار بود کنکور تا پایان سال ۹۷ مدل جدیدی از سنجش و پذیرش داشته باشد و ما به لحاظ زمانبندی عقب هستیم باید یک فرصتی ایجاد شود. در حال حاضر هم آموزش و پرورش و هم شورای سنجش و پذیرش زیر نظر وزارت علوم کارهایی را شروع کرده‌اند که برای انجام آن باید یك فرصتی از مجلس گرفته شود.

وزیر علوم تاکید کرد: در کنکور هم اکنون ۸۵ درصد داوطلبان با سوابق تحصیلی دانش‌آموزی پذیرفته می‌شوند اما برای رشته‌ها و دانشگاه‌هایي که بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند باید یک عدالتی برقرار شود تا بتوانند داوطلبان را جذب کنند.

کد خبر 399071

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =