همشهری آنلاین: محققان اسپانیایی می‌گویند: آتش زدن چوب در شومینه منازل اگرچه گرمابخش است، اما به دلیل انتشار گاز دی اکسید کربن، سلامتی را تهدید می‌کند.

آتش زدن هیزم در شومینه سلامتی را تهدید می‌کند

به گزارش ایرنا، محققان دانشگاه لئون اسپانیا با استناد به نتیجه مطالعه جدید خود می‌گویند افراد باید قبل از روشن کردن آتش در شومینه، ماسک بزنند، زیرا در غیر این صورت با خطر استنشاق دودهای مضر مواجه می‌شوند.

آنها می‌گویند، آتش زدن چوب در شومینه به واسطه انتشار آلاینده‌های کربنی به اندازه فعالیت در معدن و یا معادل عملیات ساخت و ساز، برای سلامتی خطرناک است.

این محققان متوجه شدند زمانی که آتش روشن می‌شود و هیزم شعله‌ور می‌شوند، ذرات بالقوه آسیب‌رسان در هوا منتشر می‌شوند و حتی پس از باز کردن پنجره، این ذرات سه ساعت طول می‌کشد تا از هوا پاک شوند.

به گفته کارشناسان اسپانیایی، بقایای آتش نیز در صورتی که خاکسترهای ریز در آن هنوز در حال سوختن باشد، می‌تواند آلودگی خطرناکی ایجاد کند.

در این مطالعه، سطوح آلودگی ثبت شده در محیط سربسته هنگام آتش زدن چوب در شومیه به اندازه‌ای بالا است که در صورت حضور افراد در مجاورت آن، حتما این آلودگی را استنشاق خواهند کرد.

آنها خاطرنشان کردند که روشن کردن آتش در شومینه باعث تولید دودهای کربن و انتشار ذراتی می‌شود که می‌توانند وارد ریه‌ها شوند؛ اکثر آلودگی زمانی ایجاد می‌شود که آتش روشن می‌شود و اولین هیزم‌ها اضافه می‌شوند زیرا چوبی که شروع به سوختن می‌کند دود زیادی ایجاد می‌کند.

مشخص شده است که ذرات کوچک ناشی از این آلودگی موجب کاهش عملکرد ریه و بروز مشکلات قلبی و عروقی می‌شود و مقاومت آنها را در برابر عفونت‌ها کاهش می‌دهد.

نویسندگان این مطالعه خاطرنشان کردند که میزان ذرات قابل استنشاق به 483 میکرون در متر مکعب هوا می‌رسد که این میزان به اندازه ذرات قابل استنشاق در صنعت معدن است.

کد خبر 398935

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =