همشهری آنلاین: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: تا زمانی که صنعت خودرو و سوخت به صنعت سبز تبدیل نشوند در کلانشهرهای کشور هوای پاک نخواهیم داشت.

دستیابی به هوای پاک در گروی برخورداری از صنعت خودروی سبز

به گزارش ایسنا، عیسی کلانتری در نوزدهمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز که امروز با حضور محمد شریعتمداری - وزیر صنعت، معدن و تجارت - در سالن همایش‌های بین‌المللی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، اظهار کرد: در ابتدای دولت دوازدهم یک جلسه با آقای شریعتمداری داشتیم. در این جلسه او تاکید کرد که یک فرصت کوتاه به صنایع آلاینده به منظور رفع آلودگی بدهیم و در صورتی که این صنایع نسبت به رفع آلودگی اقدام نکردند آن‌ها را تعطیل کنیم. امیدواریم مجبور نشویم هیچ صنعتی را به خاطر آلایندگی تعطیل کنیم.

وی با تاکید بر این که محیط زیست کشور در لبه تیغ حرکت می‌کند و وضعیت مناسبی ندارد، گفت: در پنج ماه اخیر مجبور شدیم به دلیل بروز آلودگی هوا بیش از ۱۰ روز مدارس تهران و برخی کلانشهرها را تعطیل کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بر اساس اعلام وزارت بهداشت هر ساله بیش از ۲۵ هزار نفر در کشور به دلیل آلودگی هوا فوت می‌کنند. در چنین شرایط بحرانی آلودگی هوا متاسفانه وضعیت بارش‌ها نیز مناسب نبوده است. بارش‌ها که می‌توانند بخشی از خطاهای ما را پوشش دهند امسال وضعیت مناسبی نداشت و امسال بدترین وضعیت بارش را در ۵۰ سال گذشته تجربه کردیم.

کلانتری با تاکید بر این که باید صرفه‌جویی‌هایی در مصرف آب در حوزه صنعت و کشاورزی انجام شود، گفت: قرار شده ۷۰۰ هزار هکتار کشت بهاره کم شود. علاوه بر این موضوع باید قواعدی را برای کاهش مصرف آب در حوزه صنعت و کشاورزی وضع کنیم تا بتوانیم بحران کم بارشی امسال را به خوبی طی کنیم.

  • شروع خیزش گرد و غبار با منشا خارجی از نیمه دوم فروردین ۹۷

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر این که به دلیل کم بارشی‌های امسال باید توسعه فضای سبز و چمن‌کاری‌ها در شهرها ممنوع اعلام شود، گفت: در شرایط حاضر مشکل آب داریم و همین موضوع در تشدید گرد و غبار در برخی مناطق مثل خوزستان تاثیرگذار است. هموطنان خوزستانی ما در برخی مواقع چندین روز به دلیل گرد و غبار با منشأ داخلی از خانه بیرون نمی‌آیند. هنوز گرد و غبار با منشأ خارجی نصیب ما نشده و پیش‌بینی می‌شود از نیمه دوم فروردین گرد و غبارهای خارجی نیز شروع شود.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: محیط زیست وضع خوبی ندارد و اگر همه مردم برای احیا و بهبود وضعیت محیط زیست تلاش نکنند، به‌طور قطع دولت یا سازمان حفاظت محیط زیست به‌تنهایی قادر به انجام این کار نخواهد بود.

کلانتری با اشاره به این که بیش از ۳۰ سال است از آشنایی من با آقای شریعتمداری - وزیر صنعت، معدن و تجارت - می‌گذرد، گفت: او قطعا هر حرفی بزند به آن اعتقاد کامل دارد و امیدوارم تا پایان دولت آقای روحانی در حوزه صنایع خودرو، پتروشیمی و نفت نیز صنعت سبز داشته باشیم چون در شرایط حاضر این بخش از صنایع مهم‌ترین بخش آلایندگی کشور را تشکیل می‌دهد و بر اساس برآوردها ۸۰ درصد آلایندگی کلانشهرها ناشی از منابع متحرک است.

وی با اشاره به آلایندگی شدید سوخت‌های فسیلی اظهار کرد: تا زمانی که صنعت خودرو و سوخت تبدیل به صنایع سبز نشوند در کلانشهرها هوای پاک نخواهیم داشت.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان ضمن تقدیر از واحدهای صنعتی و خدماتی سبز اظهار کرد: امیدوارم سال بعد با صنایع سبز بیشتری در این کنفرانس حضور داشته باشیم.

در نوزدهمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز ۶۷ واحد صنعتی سبز و ۲۲ واحد خدماتی سبز انتخاب و معرفی شدند.

کد خبر 398774

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =