همشهری آنلاین: رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: وسعت دریاچه ارومیه به یک هزار و ۸۵۶ کیلومتر مربع رسیده که نسبت به ۲۴ بهمن سال گذشته ۲۵۶ کیلومتر مربع کاهش یافته است.

کاهش ۲۵۶ کیلومتر مربع از وسعت دریاچه ارومیه

به گزارش ايرنا، فرهاد سرخوش اظهار کرد: خشکسالی و عوامل مختلف چون مصرف بی‌رویه آب سبب شده است تا وسعت این دریاچه نسبت به 15 سال گذشته بیش از 2 هزار و 670 کیلومتر مربع کاهش یابد.

وی همچنین تراز فعلی نگین آبی آذربایجان را یک هزار و 270 متر و 38 سانتی متر از آب‌های آزاد اعلام کرد و افزود: با وجود افزایش ارتفاع آب دریاچه ارومیه طی ماه جاری، تراز کنونی این دریاچه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 21 سانتی‌متر کاهش نشان می‌دهد.

وی با اشاره به این که حوضه آبریز دریاچه ارومیه از کم بارش‌ترین حوضه‌های آبریز کشور طی سال‌های اخیر بوده است، گفت: این حوضه توسط 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره‌ای سیراب می‌شود.

سرخوش با بیان این که دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان‌آب ورودی از آبراهه‌ها و رودخانه‌ها تامین می‌شود، ابراز امیدواری کرد در روزهای آتی نیز بارش‌ها ادامه یابد.

بنابر نظر کارشناسان خشک شدن دریاچه ارومیه تاثیر منفی بر محیط زیست منطقه داشته و بر روی دمای هوا و وزش بادهای نمکی تاثیر گذاشته است.

ستاد احیای دریاچه ارومیه طرح‌های متعددی چون لایروبی رودخانه‌ها، انتقال پساب تصفیه شده فاضلاب به دریاچه، ساماندهی سردهنه‌های رودخانه‌ها، انسداد یک هزار و 200 چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در 6 هزار و 200 هکتار از اراضی کشاورزی را در دستور کار دارد.

استاندار آذربایجان غربی نیز طی روزهای اخیر با اشاره به موافقت رئیس جمهوری با پیشنهاد استفاده از سه میلیارد دلار فاینانس خارجی برای اجرا و تکمیل طرح‌های احیای دریاچه ارومیه گفته که مذاکره با سرمایه‌گذاران خارجی نیز در این زمینه آغاز شده است و با دریافت تسهیلات خارجی روند اجرای طرح‌های احیای دریاچه ارومیه تسریع می‌شود.

کد خبر 398293

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =