همشهری آنلاین: دبیر علمی پنجمین کنگره بین‌المللی دو سالانه انجمن جراحی زانو، آرتروسکپی و آسیب‌های ورزشی، گفت: پارگی رباط صلیبی قدامی، شایع‌ترین آسیب رباطی زانو به ویژه در ورزشکاران است.

به گزارش خبرگزاری مهر ، دکتر حمیدرضا یزدی، اظهار داشت: مفصل زانو یک مفصل لولایی است که توسط یک سری رباط استحکام خود را به دست می‌آورد. در مفصل زانو حداقل چهار رباط اصلی داریم که شامل دو رباط صلیبی و دو رباط جانبی است. این چهار رباط اصلی مفصل را کاملا پایدار می‌کند تا ما بتوانیم راه برویم، ورزش کنیم و زندگی روزمره خود را داشته باشیم.

وی افزود: اگر این رباط‌ها دچار آسیب بشوند، طبیعتا مفصل دچار اختلال حرکتی و ناپایداری می‌شود. یکی از شایع‌ترین رباط‌های زانو که معمولا دچار آسیب می‌شود، رباط صلیبی قدامی (ای سی ال) است که ورزشکاران آن را به خوبی می‌شناسند.

یزدی بیان داشت: پارگی این رباط شایع‌ترین میزان آسیب رباطی زانو است به خصوص در ورزشکارانی مانند فوتبالیست‌ها، والیبالیست‌ها، بسکتبالیست‌ها و افرادی که اسکی می‌کنند یا آنهایی که ورزش‌های پرجنب و جوش دارند.

وی اضافه کرد: این بیماری منجر به خالی کردن زانو و ناپایداری در زانو می‌شود و به تدریج با گذر زمان، آسیب های ثانویه اتفاق می‌افتد که می‌تواند شامل پارگی‌های مینیسک، آسیب سایر رباط‌‌های زانو و همچنین احتمال آسیب غضروف باشد که ماحصل اینها منجر به آرتروز زودرس می‌شود.

یزدی با اشاره به پیشرفت‌های حاصله در درمان بیماری‌های زانو گفت: امروزه به خصوص با توجه به پیشرفت‌هایی که در زمینه جراحی و درمان آسیب‌های رباط صلیبی قدامی داریم، باید وقتی فردی دچار این آسیب‌ها می‌شود، تشخیص صحیح داده شده و سریعا درمان آغاز شود.

وی اظهار داشت: ثابت شده افرادی که دچار آسیب رباط صلیبی می‌شوند، در سنین پائین‌تری به آرتروز مبتلا می‌شوند بنابراین با درمان جراحی این رباط می‌توان احتمال آسیب‌های ثانویه را کم کرد و بنابراین سن آرتروز را به تاخیر انداخت و در نتیجه احتمال آسیب‌های ثانویه را کمتر کرد.

دبیر علمی پنجمین کنگره بین‌المللی دوسالانه انجمن جراحی زانو ، آرتروسکپی و آسیب‌های ورزشی تاکید کرد: بنابراین آنچه مهم است به ویژه در ورزشکاران این است که چنانچه این اتفاق بیفتد، باید در اسرع وقت سریعترین و بهترین درمان را ارائه داد.

وی در خصوص درمان نیز اظهار داشت: برای برگرداندن رباط به شکل اولیه باید حتما جراحی انجام شود اما افرادی که علائم زیادی ندارند یا دچار کهولت سن هستند، درمان‌های فیزیوتراپی کفایت می‌کند.

پنجمین کنگره بین‌المللی دو سالانه انجمن جراحی زانو ، آرتروسکپی و آسیب‌های ورزشی ۲۵ تا ۲۸ بهمن 96 در مرکز همایش‌های بین المللی جزیره کیش با حضور متخصصان جراحی زانو از ۵ قاره جهان برگزار می‌شود.

کد خبر 398086

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =