همشهری آنلاین: کاخ گلستان در آینده می‌تواند نمایشگاه‌های مشترکی با موزه فرش برپا کند، برگزاری نمایشگاه‌های مختلف در پویایی موزه‌ها و جذب مخاطب نقش مؤثری دارد.

برپایی نمایشگاه مشترک با موزه فرش

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در مراسم افتتاحیه نمایشگاه فرش ملایر که ظهر امروز 18 بهمن در کاخ گلستان برگزار شد، گفت: نمایش آثار نفیس موزه‌ای که از گنجینه مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان انتخاب می‌شود و برای بازدیدکنندگان به نمایش گذاشته می‌شود، کار شایسته‌ای است و باعث پویایی موزه‌ها، ایجاد رویدادهای فرهنگی و بهره‌مندی بیشتر مخاطبان از این فضای تاریخی می‌شود.

وی افزود: فرش های ملایر به دلیل طرح و نقوشی که به شکل ذهنی توسط بافنده به کار رفته، جذاب و جالب است، کاخ گلستان در آینده می تواند با موزه فرش، نمایشگاه‌های مشترکی برپا کند و آثار به شکل امانت در اختیار 2 مجموعه قرار بگیرد.

معاون میراث فرهنگی کشور اظهار کرد: تعدادی از فرش‌های کاخ گلستان که نیازمند مرمت است باید توسط هنرمندان مرمت شود.
طالبیان درباره اجرای نمایش زنده در موزه های کاخ گلستان توسط هنرمندان تئاتر گفت: اجرای این نمایش در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان که به شکل زنده تاریخ این مجموعه فرهنگی و تاریخی را روایت می کند در جذب مخاطب تأثیر زیادی دارد و این روایت ها باید براساس مستندات تاریخی انجام شود.

  • برپایی کارگاه مرمت فرش در کاخ گلستان

مسعود نصرتی مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از راه اندازی کارگاه مرمت فرش در این مجموعه فرهنگی و تاریخی خبر داد و تصریح کرد: تعدادی از فرش ها و قالیچه های کاخ گلستان نیازمند مرمت است به همین دلیل قصد داریم یک کارگاه مرمت فرش در محوطه این مجموعه فرهنگی و تاریخی در آینده ای نزدیک راه اندازی کنیم تا بازدید کنندگان هم بتوانند از مراحل مرمت این فرش ها بازدید کنند.

وی افزود: کاخ گلستان دارای مجموعه‌ای از قالیچه ها و فرش‌های نفیس بوده که قدمت آنها به بیش از یک قرن می‌رسد برای معرفی این مجموعه تا کنون نمایشگاه های مختلفی برگزار شده است و با استقبال زیادی از بازدیدکنندگان روبرو شده است.

نصرتی تصریح کرد: یکی از ویژگی های نمایشگاه فرش ملایر نوع بافت و قدمت بالای آن بوده است، در برخی از این فرش ها تصاویری نقش بسته است که زندگی روزمره و مشاغل آن دوره را نشان می دهد، جنس این فرش ها از پشم ، نخ و ابریشم است.

  • تصاویر فرش ها در اختیار پژوهشگران قرار می گیرد

مدیر کاخ گلستان تصریح کرد: تصاویر فرش های گنجینه کاخ گلستان که در نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است به شکل کاتالوگ چاپ می شود و برای پژوهش در اختیار پژوهشگران قرار می گیرد.

نمایشگاه فرش ملایر تا 28 بهمن از ساعت 9 تا 15 میزبان علاقه‌مندان به هنر فرش بافی است.

کد خبر 397867

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =