همشهری آنلاین: اختلاف نرخ یورو آزاد و مبادله‌ای به بیش از ۱۵۰۰ تومان رسیده است.

به گزارش ایسنا، در نوسان اخیر بازار ارز با اینکه تغییر قیمت دلار و رکوردهای پی‌درپی آن بیش از هر ارز دیگری خودنمایی کرده و تمامی توجهات به سمت نرخ دلار پیش رفته و در صدر اخبار قرار دارد ولی در سویی دیگر برخی ارزها نیز کم از دلار نداشته و حتی درصد رشد بالاتری را هم تجربه کرده‌اند.

"یورو" ارزی است که هم‌پای دلار و حتی بیش از آن گران شده و اکنون در بازار آزاد تا ۶۱۵۰ تومان هم قیمت می‌خورد، آن هم در شرایطی که تا حدود یک ماه پیش قیمتی تا ۵۲۰۰ تومان داشته که بیانگر رشد بیش از ۹۰۰ تومانی در این بازه زمانی است.

در بازار رسمی نیز قیمت یورو در حدود سه ماه اخیر تا ۷۵۰ تومان و در یک ماه گذشته تا ۳۰۰ تومان افزایش قیمت داشته است. یورو اکنون در مرکز مبادلات ارزی تا ۴۵۶۸ تومان نرخ‌گذاری می‌شود. در این حالت اختلاف قیمت نرخ رسمی و آزاد یورو بیش از ۱۵۰۰ تومان است.

Chart

این در حالی است که دلار در بازار آزاد در یک ماه اخیر بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ تومان گران شده و از ۴۳۰۰ تا حتی ۴۸۰۰ تومان پیش رفته است. اما در بازار رسمی در سه ماه قبل حدود ۱۹۰ تومان و در یک ماه گذشته تا ۹۰ تومان افزایش قیمت داشته و به ۳۶۹۵ تومان رسیده است. در حال حاضر اختلاف قیمت دلار در بازار آزاد و رسمی تا حدود ۱۰۰۰ تومان می‌رسد.

chart

در حال حاضر با وجود جذابیت دلار در بازار، تقریبا دلار از چرخه معاملات حذف شده و یورو، ارز غالب است. رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده است که در حال حاضر هیچ فعالیت ارزی را به دلار انجام نمی‌دهیم و در حقیقت تنها وابستگی ما به دلار در خصوص قیمت نفت است چون بازارها با دلار قیمت‌گذاری می‌شود و در همین حوزه هم بهای نفت را به یورو دریافت می‌کنیم. به هر طریق ایران مبادله با دلار را از اقتصاد خود خارج کرده است و یورو در این مبادلات از وجه غالب برخوردار است.

نرخ رسمی ارز در روز سه‌شنبه 17 بهمن

نوع ارز نرخ امروز(ریال)
دلار ۳۶,۹۵۲
پوند ۵۱,۵۴۰
یورو ۴۵,۶۸۱
درهم امارات ۱۰,۰۶۲
لیر ترکیه ۹,۷۵۱
روبل روسیه ۶۴۳
ریال قطر ۱۰,۱۵۲
یک هزار وون کره جموبی ۳۳,۷۱۵
یکصد ین ژاپن ۳۴,۰۴۶
فرانک سوئیس ۳۹,۶۴۵
کرون سوئد ۴,۶۲۴
کد خبر 397597

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =