همشهری آنلاین: کتاب ایرانی بودن و ایرانی بهتری شدن به کوشش مهران افشاری از سوی موسسه فرهنگی – هنری جهان کتاب منتشر شد.

کتاب ایرانی بودن و ایرانی بهتری شدن

این کتاب به این سوال‌ها زير پاسخ می‌دهد:

ایرانی کیست؟ چه شخصیّت و هویّتی دارد؟ فرد ایرانی چه تفاوتی با مردم دیگر سرزمین‌ها دارد؟ خصوصیات اخلاقی و رفتاری خوب یا بد ایرانیان چیست؟ فرهنگ ایرانی چه ویژگی‌هایی دارد و چه باید کرد تا در دنیای امروز باقی بماند و پیشرفت کند؟

در مقدمۀ کتاب اين چنين آماده است:

در این گیتی پهناور و در این روزگار پُرهیاهو براستی ما مردمی که در سرزمینی به نام ایران زندگی می‌کنیم، کیستیم؟ چه ویژگیهایی داریم که ما را از میلیونها انسان دیگری که بر پهنای زمین می‌زیَند، متمایز می‌کند؟ اکنون بیشتر مردم ایران جوانانی‌اند که از پانزده تا سی‌وپنج سال بیشتر سن ندارند. ادارة ایران به دست این جوانان خواهد بود. اما جوان ایرانی کیست؟ جوان ایرانی چه شخصیت و هویّتی دارد که مثلاً جوان مصری یا سوری یا هندی ندارد؟ این پرسشی است که هر جوانی که اهل اندیشه باشد می‌تواند از خود بپرسد که من کیستم و فرق من با دیگر جوانان سرزمینهای دیگر در چیست؟

از دیگر سوی در یک سدة اخیر، کشورهای غربی و در رأس آنها آمریکا که در علم و صنعت پیشرفته‌اند، با دستاوردهای تازة خود در علم و صنعت بویژه با وسایط جدید ارتباطات، زبان و فرهنگ خود را در سراسر گیتی گسترش می‌دهند. جوان ایرانی اگر هویّت خود را نشناسد چگونه می‌تواند در برابر این سیل فرهنگ خود را مستقل نگاه دارد؟ چگونه سرزمین نیاکان خود را حفظ خواهد کرد و با چه انگیزه‌ای خواهد کوشید تا عمر خود را در جهت پیشرفت و ترقّی ایران صرف کند؟

خوشبختانه باز در همین یکصد سال اخیر برخی از ادیبان و فرهیختگان ایرانی که صاحب قلم بوده و فارسی را درست و رسا و زیبا می‌نوشته‌اند و با فرهنگ غرب هم خوب آشنایی داشته‌اند، دربارة اینکه هویّت ایرانی چیست، ما مردم ایران چه خصوصیات اخلاقی و رفتاری داریم که بعضاً پسندیده نیست و باید اصلاح شود، و راه سعادت ایران و ایرانی چیست، مقاله‌هایی خواندنی نوشته‌اند که امروزه برای جوانان ایران بسیار آموزنده است. خواندن این مقاله‌ها و سپس اندیشیدن دربارة آنها جوان ایرانی را یاری می‌رساند تا بداند هویّت ایرانی و شاخصه‌های ایرانی‌ بودن چیست و فرهنگ ایران چه ویژگیهایی دارد و چه کار باید کرد تا فرهنگ ما پیشرفت کند و کشوری مترقّی و مردمی سعادتمند داشته باشیم.

برای این خدمت فرهنگی و به منظور آنکه صداهای نسلهای پیشین به گوش نسل امروزی برسد و هم اینکه خوانندگان دریابند چگونه زبان فارسی را می‌توان دربارة مفاهیم جدّی هم درست و زیبا به کار بُرد و نمونه‌هایی از فارسی فصیح عرضه گردد، این مجموعه گردآوری شده است.»

كتاب ایرانی بودن و ایرانی بهتری شدن در 292 برگ و در قطع رقعی به قيمت بيست و پنج هزار تومان در بهمن 1396 از سوي مؤسسه فرهنگی - هنری جهان کتاب منتشر و روانه بازار كتاب شده است.

کد خبر 397216

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =