همشهری آنلاین: رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تحلیل دقیق اعتراضات و آشوب های اخیر کشور گفت: اغتشاشات اخیر یک حادثه امنیتی و مدرن است که باید ابعاد آن شناسایی شود و توطئه ها خنثی شود.

غلامرضا جلالی

به گزارش سایت پایداری ملی، سردار غلامرضا جلالی روز سه شنبه در سخنرانی در جمع مدیران کل پدافند غیرعامل استان‌های سراسر کشور افزود: عوامل حوادث اخیرمتشکل از یک مثلث سه ضلعی بود. ضلع اول فضای مجازی، ضلع دوم بستر و زمینه مشکلات اقتصادی و ضلع آخر تهدیدهای دشمن است که باید هر سه موضوع بررسی شود.

سردار جلالی مهمترین ضلع مثلث یعنی فضای مجازی و سایبری را اینگونه تشریح کرد: فضای سایبری به دلایل مختلف از جمله وادادگی و نبود مدیریت تنظیم این حوزه در کشور مهم است. در این فضا هر مسئول و فردی با نگاه و برداشت خود با آن مواجهه می شود بنابراین سیاست ها و رویکردهای متفاوت خواهد بود و باعث می شود یک فضای بی کنترل و یا خارج از کنترل داشته باشیم.

وی گفت: هم اینک 95 درصد ازسهم شبکه های اجتماعی کشورمان دراختیار تلگرام است. تلگرامی که در ابتدا بسیار ضعیف بود ولی حالا با رشد و توسعه تاحدی پاسخگوی نیاز مردم است و 'پاول دورف' رئیس این شبکه خارجی است که در کشور خودش به عنوان یک اغتشاشگر شناخته شده و با تکرار حادثه ای شبیه آشوب های اخیر کشورمان در روسیه و بکارگیری مردم علیه حکومت؛ از آن کشور خارج شده است.

به اعتقاد سردار جلالی؛ تلگرام شبکه ای است که به واسطه بکارگیری مدیریت هوشمند در آن به حدود 16 دسته از اطلاعات کاربران همچون شماره تلفن، تقویم کاری، عکس ها، مکان و... امکان دسترسی دارد.

وی افزود: اطلاعات دریافتی از طریق تلگرام در سرورهایی انبار می شود که در کشور ما نیستند روی آن ها داده کاوی صورت می گیرد و بعد از پردازش اطلاعات داده های حجیم یا همان (BIG DATA) بوجود می آیند. بیگ دیتاهایی که به راحتی بوسیله آن دشمن می تواند به موضوعات ریزاطلاعاتی هر جامعه پی ببرند.

اطلاعات ما در تلگرام مشتری خاص خودش را دارد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشوربا اشاره به مشتری خاص این بیگ دیتاها گفت: پاول دورف همان مالکی است که برای ارائه خدمات تلگرام ازما پول نمی گیرد اما برای درآمدزایی خودش این اطلاعات را به کسانی که نیازبه آن برای تجزیه وتحلیل کشور ما دارند می فروشد. مسلما اطلاعات ما درتلگرام مشتری خاص خودش را دارد مشتری همچون آمریکایی ها، رژیم صهیونیستی و منافقین و هر گروهی که ظرفیت نیروی عملیاتی مخالف علیه ما را داشته باشد بطوریکه نمونه آن حادثه دهم دی ماه سال جاری است.

سردارجلالی با اشاره به تولید محتوای بیگانگان در شبکه های اجتماعی به زبان فارسی تصریح کرد: در ردیابی از یکی از شبکه های اجتماعی متوجه شدیم هر کدام از اعضای برخی گروه های ضد انقلاب و اروپا نشین در خارج حداقل سی اکانت و کانال دارند و با هم یک موضوع را انتخاب می کنند و خبرهای خاص جهت دار را به زبان فارسی تولید و منتشر کرده اند تا به دست ما برسد. سپس محورهای مد نظرشان را در قالب هشتگ و یا محتواهای مختلف به مردم کشورمان القاء می کنند این رویکرد و امثال آن یعنی فضای سایبری ما توسط دشمن اشغال شده است.

وی ادامه داد: نمونه آن خانم مجری بود که در سفرش به خارج از کشور با مشکلاتی روبرو شد. یک تیم 5 نفره مامور شده بودند تا در طول سفر این خانم را تحت نظر بگیرند و از وی فیلم و عکس تهیه کنند و در کانال های خود پروژه ای را با موضوع حجاب اجباری راه اندازی کنند و این یعنی تولید محتوا.این موارد و امثال آن نشان می دهد ما اشراف کامل بر فضای مجازی خود نداریم.
جلالی گفت: تلگرام یک فضای تبلیغاتی برای برخی کانال ها مثل آمد نیوزو امثالهم فراهم کرده که مرتبا علیه مسئولین ما دروغ و افترا می گویند. برای مقابله با این موضوع دو راه داریم اول اینکه در بستر همین شبکه پاسخ شان را بدهیم که تلگرام به ما چنین اجازه ای نمی دهد. دوم آنکه دررسانه ملی پاسخگو باشیم. در رسانه ملی هم به جای اینکه پاسخ یک جامعه کوچک آن طرف آبی را بدهیم باید مساله را برای هشتاد میلیون نفر باز کنیم که باز هم به نفع آن ها و به ضررماست.

جلالی با اشاره به مشکلات اقتصادی به عنوان ضلع دوم مثلت حادثه اخیر گفت: به دلیل رعایت نکردن مسائل اقتصاد مقاومتی که بارها مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است نارضایتی بوجود آمده و به دلیل توجه نکردن به روند واردات کالا، آمار بیکاری در کارخانه ها بالا رفته است بنابراین کارگری که سه ماه است حقوق نگرفته است صبر و تحملش تمام می شود. اینها شاید تلفات جنگ اقتصادی با دشمن است. بانک ها سودهایی به مردم می دهند که واقعی نیست این یعنی تولید مشکل دارد. از آن طرف به جای پرداخت پول نفت کالاهای بی کیفیت و ارزان قیمت به ما می دهند که کارخانه های داخلی توان رقابت با محصولات آن ها را از لحاظ قیمت ندارند و به این ترتیب لشگری از بیکاران بوجود می آید.

نقشه های متعدد و زمانبند دشمنان در بستر تلگرام

رییس سازمان پدافندغیرعامل کشور ضلع سوم حوادث اخیر را مساله دشمنی و تهدیدات آمریکا دانست و تصریح کرد: در دو سه روز اول حوادث اخیر، برخی ها تلاش می کردند دشمن را حذف کنند و با گرایش های مختلف سیاسی مشکل را گردن هم می انداختند اما آقای مایک(مایکل دی آندریا که به عنوان رئیس میز ایران در سازمان سیا منصوب شده است، و پیش از آن مدیریت مرکز ضدتروریستی سی آی‌ ای (سازمان سیا) در سالهای 2000 میلادی را برعهده داشته است.) به عنوان فرمانده اقدامات براندازی ایران انتخاب شده بود. دو نقشه 40 و 20 روزه داشتند. در نقشه چهل روزه مردم را باید به بهانه مشکلات اقتصادی بسیج می کردند و سازمان های مخالف جمهوری اسلامی مثل منافقین باید سازماندهی می شدند و نکته مهم این نقشه چهل روزه،عدم استفاده از سلاح بود.

وی ادامه داد: در نقشه 20 روزه حمله مسلحانه شروع می شد و قرار بود اغتشاشات به فاز خشونت کشیده شود. تمام خط دهی، آموزش، هماهنگی و...این موارد بر عهده تلگرام بود از توئیتر هم برای ارتباط نخبه ها و فرماندهان عملیات استفاده می شد.

جلالی با اشاره به نقش پررنگ تلگرام در اغتشاشات اخیر گفت: دشمنان در بستر تلگرام یک عملیات سنگین تبلیغات سیاه ایجاد کرده بودند مانند عکس های و فیلم های فتوشاپی و ساختگی. در واقع آن ها به دلیل عدم آگاهی لازم در مردم تا حدی سوار بر ماجرا بودند اما نتوانستند اهداف خود را پیش ببرند. عربستان وآمریکا به سرعت خود را وسط انداختند . دفاع ترامپ از آشوبگران باعث شد مردم به سرعت عوامل این جریان را بشناسند و از آن فاصله بگیرند.

رییس سازمان پدافندغیرعامل کشور بیان کرد: ما یکسری اقدامات برای مقابله با این موج اغتشاش از جمله بستن تلگرام انجام دادیم که عده ای بنا به دیدگاه های خود با آن مخالف بودند اما وقتی تلگرام بسته شد هشتاد درصد ترافیک سایبری کشور کم شد. ارتباطات تهدیدزا تمام شد و نیروهای امنیتی هم توانستند دستگیری های به موقعی در شهرهای مختلف داشته باشند و سرخط جریان ها را پیدا کنند.

وی ادامه داد: تلگرام در این مورد چند اتهام دارد: اول آنکه نقش صد در صدی در بسیج و تهییج مردم داشته است. دوم عملیات تبلیغات سیاه روی بستر تلگرام انجام شده است، سوم آموزش تخریب و آشوب و خرابکاری به مردم داده است، چهارم اطلاعات بیگ دیتای ما را در اختیار دشمن قرار داده و می دهد و پنجم آنکه این اطلاعات را پردازش می کند و در نهایت اطلاعات را فروخته است.

دکترین دشمن،تهدیدات سایبری مدرن مردم محور مبتنی بر شبکه اجتماعی

جلالی ضمن توجه به جلوگیری از تکرار چنین فتنه هایی تصریح کرد: روش سایبری مبتنی بر مردم را به گونه ای طراحی کرده اند که امکان تکرار آن وجود دارد. تلگرام نیز نظام جدیدی برنامه ریزی کرده است که قرار است تعویض و مدل جدیدی از ارتباطات را رونمایی کند.این مدل به احتمال زیاد خارج از کنترل مان خواهد بود تا جایی که امکان فیلتر هم احتمالا وجود نخواهد داشت. این امر یک هم اندیشی واحد درمیان تمام گروهها، مسئولین و مردم را می طلبد تا با فراهم کردن بستر مناسب و فرهنگسازی به شبکه های اجتماعی داخلی منتقل شوند.

سردار جلالی با اشاره به اهمیت حذف تلگرام از بستر ارتباطاتی کشور گفت: در مدتی که تلگرام تعطیل شد پیام رسان های داخلی جان گرفتند تا جایی که تعداد اعضای آن ها به 10 میلیون نفر هم رسید، پیام رسان هایی که باید مورد حمایت قرار گیرند.و در این مدت اشکالات و نواقص آن ها حل شد.

جلالی با اشاره به شغل های که عنوان می شود با قطع تلگرام ممکن است آسیب پذیر شود، گفت:بعضی از دوستان آمارهای غلطی ارائه می دهند، مرکز فضای مجازی آمار 33 هزار شغل را ارائه می کند و پلیس فتا حداکثر 11 هزار شغل را رصد کرده و قبول دارد و لذا آمار های غلط دیگر احتمالا با هدف اغواگری بمنظور برگشت سلطه تلگرام بر فضای مجازی کشور تولید و ارائه می شود.

پول اینترنتی گرام بانکهای ما را مختل می کند

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در ادامه با اشاره به رونمایی از پول اینترنتی گرام هم گفت: تلگرام درهفته گذشته از پول اینترنتی خود به نام گرام رونمایی کرده است که می تواند روی مشاغل آنلاین تاثیر بگذارد تا جایی که دیگر حتی با بانک های خودمان نتوانیم همکاری داشته باشیم .این یک واقعیت است که وابستگی این مشاغل به تلگرام می تواند دردسر ساز شود.
وی افزود: شبکه پرداخت مالی واقتصاد دیجیتال ما برای این مدل از کسب و کارها در بستر تلگرام شکل خواهد گرفت و این باعث می شود اطلاعات ما تحلیل شود.

کد خبر 396979

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =