همشهری آنلاین: معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست طی بخشنامه‌ای، به منظورکاهش تولید پسماندهای پلاستیکی، استفاده از بطری پلاستیکی آب را در سازمان حفاظت محیط زیست ممنوع اعلام کرد.

بطری آب

به گزارش ایرنا، عیسی کلانتری در پاسخ به پیشنهاد کاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان، طی بخشنامه‌ای استفاده از بطری پلاستیکی آب را در سازمان حفاظت محیط زیست ممنوع کرد.

پیرو این بخشنامه، استفاده از آب بطری بسته‌بندی در سازمان حفاظت محیط زیست و مجموعه‌‌های وابسته در سطح کشور (به جز در مناطقی که به آب لوله‌کشی دسترسی ندارند یا آب شبکه لوله‌کشی آنها از سوی مراجع صاحب صلاحیت و مسئول به طور رسمی برای شرب غیرمناسب تشخیص داده شده است) از تاریخ اول اسفند ممنوع است.

متن بخشنامه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بدین شرح است:

پیرو پیشنهاد معاونت آموزش و پژوهش طی نامه شماره 96.40963 مورخ 96.10.12 در ممنوعیت استفاده از آب بطری و با توجه به پیشگام بودن سازمان و کارکنان آن در فعالیت‌‌های محیط زیستی و در جهت کاهش تولید پسماندهای پلاستیکی، استفاده از آب بطری بسته‌بندی در سازمان حفاظت محیط زیست و مجموعه‌‌های وابسته در سطح کشور (به جز در مناطقی که به آب لوله‌کشی دسترسی ندارند یا آب شبکه لوله‌کشی آنها از سوی مراجع صاحب صلاحیت و مسئول به طور رسمی برای شرب غیرمناسب تشخیص داده شده است) از تاریخ 96.11.1 ممنوع اعلام می‌شود.

در نامه کاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست درباره توقف استفاده از بطری‌های پلاستیکی آب آمده است: یکی از معضلات مهم محیط زیستی فعلی کشور در حوزه مدیریت پسماند، میزان بالای تولید پسماندهای تجزیه ناپذیر و زباله‌های پلاستیکی است و در این بین بطری‌های پلاستیکی آب آشامیدنی حجم بالایی از این نوع پسماند را به خود اختصاص می‌دهند. بر اساس یافته‌های محققان بین‌المللی، برای تولید هر یک لیتر آب بطری، سه لیتر آب و معادل 5،6 تا 10،2 میلیون ژول انرژی مصرف می‌شود و معادل 165،6گرم دی اکسید کربن تولید می‌گردد. بر اساس گزارش‌ها، به طور متوسط فقط یک بطری از هر پنج بطری پلاستیکی آب در جهان بازیافت می‌شود و مابقی در طبیعت باقی می‌ماند.

فرهنگ مصرف و تعامل با محیط زیست در نهادهای دولتی و در راس آن‌ها سازمان حفاظت محیط زیست، نقش کلیدی در الگوسازی و هدایت فرآیند تحکیم رسالت حفاظت از محیط زیست و مسئولیت‌پذیری در جامعه دارد. به همین علت، لازم است نهادهای دولتی در تدوین الگوهای مسئولیت‌پذیری و تعامل سالم با محیط زیست پیش‌قدم باشند.

استفاده از آب بطری و بسته‌بندی در سازمان حفاظت محیط زیست و سایر نهادهای دولتی الگوی رفتاری نامناسبی است که زیان‌های جبران‌ناپذیری بر محیط زیست وارد می‌آورد. همچنین استفاده از آب بطری به جای آب شرب تامین شده توسط شبکه آبرسانی در نهادهای دولتی/ حاکمیتی مانند سازمان حفاظت محیط زیست در مناطقی که کیفیت آب شرب آنها توسط مراجع ذیربط تایید شده است، ممکن است باعث ایجاد شبهه میان شهروندان و بی‌اعتمادی در مورد کیفیت مطلوب آب شرب تامین شده توسط شبکه آبرسانی تحت نظارت دولت شود.

بنابر این در راستای اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر ترویج، نهادینه‌سازی فرهنگ و اخلاق زیست محیطی، بهینه‌سازی الگوی مصرف و گسترش اقتصاد سبز؛ اولویت ابلاغی ریاست جمهوری در زمینه ترویج اخلاق و عمومی‌سازی فرهنگ حفاظت از محیط زیست، افزایش مشارکت موثر مردم در حفاظت از محیط زیست و تدوین نظام جامع مدیریت پسماند پایدار و تاکیدات حضرتعالی بر موضوع مدیریت پسماند و ضرورت پیشگام بودن سازمان و دولت در فعالیت‌های محیط زیستی و همچنین به منظور کاهش تولید و مصرف بطری‌های پلاستیک، ردپای آبی، کربنی و میزان انرژی مصرفی ناشی از آن، اثرات مخرب محیط زیستی در چرخه تولید و مصرف آن ها، الگوسازی و در کاهش تولید پسماند و اطمینان بخشی به مردم در مورد کیفیت آب شرب، پیشنهاد می‌شود دستور فرمایید اقدامات زیر در مورد آب بسته‌بندی صورت گیرد:

- ممنوعیت استفاده از آب بطری بسته‌بندی در سازمان حفاظت محیط زیست و مجموعه‌های وابسته در سطح کشور (به جز در مناطقی که در آن‌ها آب شبکه لوله‌کشی از سوی مراجع صاحب صلاحیت و مسئول مانند ادارات بهداشت و شرکت‌های آب و فاضلاب برای شرب غیرمناسب اعلام شود).

- دعوت از تمام دستگاه‌ها و نهادهای دولتی به ممنوعیت استفاده از آب بطری به صورت داوطلبانه و ارائه پیشنهاد تصویب این ممنوعیت در هیات دولت با عنایت به توجه ویژه دولت تدبیر و امید به مقوله محیط زیست.

کد خبر 396018

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =