اینترنت ماهواره‌ای رایگان با نام تجاری کوییکا رونمایی شد. این طرح ادعا می‌کند تا ۶‌ماه دیگر برای اولین‌بار مناطق فقیرنشین و صعب‌العبور در بعضی کشورهای آفریقایی، عراق و افغانستان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

ماهواره

 مشتری لازم نیست برای هزینه اشتراک پولی بپردازد و بودجه پروژه از سود بقیه پروژه‌ها تأمین می‌شود. اینترنت «کوییکا»‌که شرکت «تالیا»‌ارائه کرده، چطور کار می‌کند، برای دسترسی به آن چه امکانات فنی مورد نیاز است و چقدر احتمال دارد این سیستم در جهان گسترش پیدا کند؟

  • ملزومات اتصال: فقط یک گیرنده کوچک

برای دریافت این اینترنت به آماده‌کردن هیچ زیرساخت جدیدی یا توان مالی خاصی نیاز نیست. این سیستم قرار است اینترنت را به‌دست کسانی برساند که توان مالی کمتری دارند؛ به همین دلیل، طبق ادعای شرکت برای دسترسی به این شبکه، فقط یک دستگاه کوچک گیرنده نیاز است که آن هم قیمت چندانی ندارد. شرکت Talia از مشتری‌هایش خواسته تا برای دریافت این اینترنت به سایت شرکت رفته و نام‌نویسی کنند تا دستگاه‌های گیرنده در اختیارشان قرار بگیرد.

  • فعلا آزمایشی است

شرکت عرضه‌کننده اینترنت کوییکا قرار است یک طرح آزمایشی کوتاه‌مدت را در طرح بخش‌هایی از آفریقا و خاورمیانه پیاده کند. عراق و افغانستان تنها کشورهای خاورمیانه‌ای هستند که به این سیستم متصل خواهند شد اما از قاره آفریقا بیشتر از 20کشور به اینترنت ماهواره‌ای متصل خواهند شد. شرکت تالیا اعلام کرده که این اینترنت را از بهار امسال (3ماهه دوم سال 2018) به بازار عرضه می‌کند.

  • بلندپروازانه و نامعلوم

«جان فینگاس»، کارشناس سایت فناوری‌ انگجت می‌گوید: «نمی‌توان با اطمینان گفت که این طرح به همان اندازه که برایش تبلیغ شده، موفق خواهد بود. واقعیت این است که برای راه‌اندازی چنین پروژه‌ای باید تعداد مشخصی مشتری و خواهان وجود داشته باشد. ظرفیت پذیرش کشوری که این سیستم را قبول می‌کند نیز مهم است؛یعنی دولت‌ها می‌توانند جلوی آن را بگیرند و مانع پوشش ماهواره در کشورشان شوند. این شرکت راهی طولانی در پیش دارد، ولی اگر موفق شود، گام مؤثری در همگانی کردن دسترسی به اینترنت در جهان برمی‌دارد.»

  • مشخصات فنی اینترنت ماهواره‌ای

برای اینکه چنین طرحی بتواند جهان را پوشش دهد، از مجموعه ماهواره‌هایی به اسمGeo و Leo استفاده می‌شود. هدف اصلی این پروژه، زیر پوشش قرار دادن کل کره زمین است. این دو ماهواره با کمک هم کارهای مختلفی را انجام خواهند داد اما مهم‌ترین‌شان، فراهم کردن امکان دسترسی به اینترنت در تمام نقاط کور جهان است.

  • ماهواره‌های Leo

ماهواره‌های سطح پایین یا Leo در ارتفاع 2هزار کیلومتری سطح زمین حرکت می‌کنند و هر 84تا 127دقیقه یک‌بار دور زمین می‌چرخند.

  • ماهواره‌های Geo

ماهواره‌های زمین‌ثابت در ارتفاع مشخصی از زمین حرکت می‌کنند و می‌توانند سطح گسترده‌تری از کره زمین - ازجمله اقیانوس‌ها - را پوشش بدهند اما محدودیت‌هایی مثل پوشش‌ندادن قطب هم دارند که این نقص‌ها را Leo برطرف می‌کند.

  • پهنای باند Ka

این اینترنت از طریق ماهواره‌هایی در دنیا که توان اتصال پهنای باند با شدت Ka را داشته باشند، به زمین فرستاده می‌شود. پهنای باند ماهواره‌ای Ka از پهنای باند قبلی یعنی Ku و C قوی‌تر و بهینه‌تر است. فراهم کردن این فناوری برای شرکت سرمایه‌گذار هزینه کمتری دارد ودر عین حال، مصرف‌کننده نیز هزینه کمتری می‌پردازد.

  • برای بی‌اینترنت‌های جهان

آلان افراسیاب، مدیر شرکت تالیا درباره این طرح می‌گوید:3.9میلیارد نفر (53درصد) از انسان‌ها هنوز به اینترنت دسترسی ندارند. آنها معمولا در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و وضع مالی مناسبی هم ندارند.

مردم به دلایل مختلفی با اینترنت میانه‌ای ندارند. بخشی از مردم به‌دلیل ناآگاهی از اینترنت رویگردان هستند اما بعضی دیگر از آنها به‌خاطر نامناسب بودن شرایط مالی‌شان هزینه‌های بالای تأمین امکانات اتصال به شبکه و اشتراک اینترنت، ترجیح می‌دهند از شبکه جهانی استفاده نکنند. ما می‌خواهیم این سد را بشکنیم.»

کد خبر 395804

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =