همشهری آنلاین: مدیرکل حوزه ریاست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: از ۶۰۰ دشت موجود در کشور، سطح آب‌های زیرزمینی در ۲۴۵ دشت افت قابل توجه دارد و ۳۵۵ دشت با بی‌آبی مواجه است.

بی‌آبی در ۳۵۵ دشت کشور

به گزارش ایرنا، نگهدار اسکندری شیری یکشنبه شب در آئین معارفه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی در ارومیه افزود: میزان افت آب‌های زیرزمینی در کشور به علت برداشت‌های بی‌رویه حدود 6 میلیارد مترمکعب در سال بوده و این روند موجب نگرانی بسیاری از کارشناسان حوزه آب و خاک شده است.

وی اظهار کرد: برداشت بی‌رویه با وجود کم‌آبی در بخش وسیعی از کشور همچنان ادامه دارد و منابع محدود آب بدون حساسیت به موضوع بی‌آبی، هدر می‌رود.

مدیرکل حوزه ریاست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: علاوه بر مصرف بی‌رویه، تخریب منابع حفظ‌ کننده آب نظیر جنگل‌ها و مراتع نیز از جمله مواردی است که مشکلات بی‌آبی در آینده را تشدید می‌کند.

اسکندری بیان کرد: روند تشکیل آب در سفره‌های زیرزمینی بسیار کند بوده و سال‌های طولانی زمان نیاز داریم تا میزان هدررفت یک ساله آب را به طبیعت بازگردانیم و این امر نشان از لزوم پیشگیری در حوزه مصرف آب دارد.

وی وضعیت دریاچه ارومیه را ناگوار دانست و گفت: باید همه دست به دست هم دهیم تا با احیا و حفظ منابع آب، از بروز مشکل در آینده جلوگیری کنیم.

در این آئین ضمن قدردانی از تلاش‌های رحمان وهاب‌زاده مدیرکل پیشین منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی، میرصمد موسوی به سمت مدیرکل جدید این اداره منصوب شد.

وهاب‌زاده اواخر هفته گذشته به سمت مدیرکل بازرسی و نظارت بر عملکرد سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور منصوب شده بود؛ موسوی نیز پیش‌تر معاون مراتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی بود.

آذربایجان غربی از جمله استان‌های با ظرفیت منابع طبیعی قابل توجه در کشور است و 2 میلیون و 700 هزار هکتار عرصه مرتعی و جنگلی در این استان وجود دارد؛ 2 میلیون و 600 هزار هکتار از این میزان عرصه مرتعی و اندکی بیشتر از 101 هزار هکتار، عرصه جنگلی است.

اداره کل منابع طبیعی از جمله نهادهای فعال در حوزه احیای دریاچه ارومیه به شمار می‌رود.

کد خبر 395523

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =