دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا ۲۲ دی باردیگر فرمان تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را در چارچوب برجام امضا کرد

اما با خط و نشانی که مقامات ارشد کاخ سفید هنگام اعلام این خبر کشیدند، معرکه‌گیری ترامپ با تهدید و جنگ لفظی علیه طرف‌های امضاکننده برجام، وارد مرحله دیگری شد.
به گزارش سی ان ان، یک مقام ارشد کاخ‌سفید دیشب به خبرنگاران اعلام کرد، ترامپ تعلیق تحریم‌های هسته ای ایران را تأیید کرده اما این می‌تواندآخرین باری باشد که این تایید صورت می‌گیرد. به گفته این مقام آمریکایی، ترامپ خواستار آن است که «پیمان‌تکمیلی» با کشورهای اروپایی برای اعمال محدودیت‌های بیشتر بر فعالیت هسته‌ای آینده ایران به دست آید.

همچنین ترامپ خواستار آن شده که درباره فعالیت موشکی ایران هم به‌عنوان بخشی از برجام، مذاکره صورت گیرد. این درحالی‌است که علاوه بر ایران، دیگر طرف‌های امضاکننده برجام از جمله قدرت‌های اروپایی و روسیه هم تاکید کرده اند که فعالیت موشکی ایران بخشی از برجام نیست.

دیشب همزمان با تمدید تعلیق تحریم‌ها، دولت ترامپ۱۴ فرد و ‌نهاد را به بهانه‌های غیرهسته‌ای به فهرست تحریم‌ها اضافه کرد. از جمله آنها، رئیس قوه قضاییه، شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی ایران هستند.

در یکی دو روز گذشته مقامات کشورهای مختلف ازجمله اعضای 1+5 و ایران فشار دیپلماتیک شدیدی را روی ترامپ اعمال کردند و نسبت به هرگونه آسیب به برجام هشدار دادند. به گزارش همشهری، مهم‌ترین این اقدامات نشست بروکسل بود که با حضور وزیران خارجه آلمان، انگلیس، فرانسه و ایران برگزار شد. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در این جلسه حضور داشت؛ جلسه‌ای که حمایت تمام عیار اتحادیه اروپا از برجام را به رخ ترامپ کشید.

بعد از نشست، موگرینی، بوریس جانسون، زیگمار گابریل و لودریان در نشست خبری مشترک شرکت و یک جمله را تکرار کردند: «اروپا مصمم به حفظ برجام است.»فدریکا موگرینی در این نشست خبری تأکید کرد که توافقنامه هسته‌ای اهمیت فوق العاده‌ای دارد و از اجرای کامل آن حمایت می‌کنیم. اروپا درباره لزوم اجرای توافقنامه هسته‌ای توافق نظر دارد.

ترامپ آخرین‌بار 21مهرماه مدعی عدم‌پایبندی ایران به برجام شد و تصمیم درباره خروج از برجام را به‌عهده کنگره گذاشت، اما کنگره تصمیمی در این مورد نگرفته‌ و مهلت ۹۰روزه ترامپ برای تأیید پایبندی ایران به برجام دوباره از راه رسیده است. علاوه بر این، مهلت تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای نیز که هر 120روز یک‌بار اتفاق می‌افتد رسیده و رئیس‌جمهور آمریکا باید نظر خود را دراین‌باره اعلام کند.

  • اتحاد هسته‌ای علیه ترامپ

علاوه بر موگرینی، مسئولان سیاست خارجی 3کشور اروپایی هم برای حفظ برجام نظر قطعی خود را اعلام کرده‌اند. وزیر خارجه انگلیس هم گفت: تاکنون کسی نتوانسته است، جایگزینی برای برجام ارائه دهد. او ادامه داد: مردم ایران هم باید منافع حاصل از برجام را ببینند.

ژان لودریان، وزیر خارجه فرانسه گفت که فرانسه با حساسیت خواستار اجرای برجام است و متحد آمریکایی ما نیز باید همین موضع را اتخاذ کند و به برجام پایبند بماند. زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان هم چهارمین نفری بود که بر حفظ برجام تأکید کرد و از آمریکا خواست تا برجام را از موضوعات دیگر جدا کند. گابریل همچنین بر لزوم بهره‌مندی ایران از منافع اقتصادی برجام تأکید کرد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم قبل از ترک بروکسل به خبرنگاران گفت: در این جلسه در مورد برخی از روش‌ها به‌خصوص روش‌هایی برای فائق آمدن بر محدودیت‌های بانکی بحث و گفت‌وگو شد. محمد جواد ظریف ادامه داد:

ما در این رایزنی‌ها تأکید کردیم که برای اینکه ایران به برجام پایبند بماند لازم است همه ازجمله آمریکا به برجام کاملا پایبند باشند و برجام را اجرا کنند و اتحادیه اروپا هم لازم است در عمل اقدامات خود را تقویت کند تا مردم ایران از منافع برجام بهره‌مند شوند. با این حال استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا هم که متولی وضع تحریم علیه ایران است، در یک کنفرانس خبری گفت: انتظار می‌رود ترامپ در روزهای آینده تحریم‌های جدیدی علیه ایران معرفی کند.

  • اسامی جدیدی که در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارند

افراد و نهادهایی که در فهرست جدید تحریم‌های آمریکا قرار دارند:

صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران
مرتضی رضوی، رئیس شرکت ارتباطات موج سبز و فناموج( گروه صنعت دفاعی دریایی ایران و سپاه)
غلامرضا ضیایی، مدیر زندان رجایی‌شهر
یوهوآ شی‌ و ژو یوئه ‌چان از چین
شرکت سرامیک بوچو آنگ مستقر در شانگهای
شرکت‌ ارتباطاتی گرین ویو مستقر در کوالامپور
صنایع هواپیمایی ایران
شرکت تجدید و پشتیبانی هلی‌کوپتر ایران
سازمان دفاع سایبری و نرم افزاری نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
مرکز ملی فضای سایبری
شرکت پردازان سیستم نماد آرمان
زندان رجایی‌شهر
شورای عالی فضای مجازی

کد خبر 395355

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =