همشهری آنلاین: آلمان، بریتانیا و فرانسه از آمریکا خواسته‌اند به رغم مناقشه سیاسی با دولت ایران، به توافق هسته‌ای پای‌بند بماند. زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان از ترامپ خواسته است با اروپا در زمینه اجرای برجام همکاری کند.

JCPA

نشست ویژه سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان که به دعوت فدریکا موگرینی صورت گرفته بود، روز پنجشنبه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی‌ماه) در بروکسل برگزار شد. در این نشست، به موازات وزیران امور خارجه سه کشور یاد شده، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز حضور داشتند.

هدف از برگزاری این اجلاس، بحث و مشورت پیرامون آینده توافق هسته‌ای با ایران بود. این نشست یک روز پیش از اعلام احتمالی نظر دولت آمریکا نسبت به موضوع تحریم‌های ایران برگزار می‌شود. زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان در این جلسه خطاب به آمریکا گفت که انتظار اروپا از آن کشور این است که در راستای حفظ و اجرای توافق هسته‌ای با ایران همکاری کند.

وزیر امور خارجه آلمان در عین حال افزود که توافق هسته‌ای با ایران به وضوح نشان داد که می‌توان از طریق راهکارهای دیپلماتیک مانع گسترش جنگ افزارهای هسته‌ای شد. به باور او، شکست توافق هسته‌ای با ایران در شرایط کنونی می‌تواند به‌مثابه "یک نشانه بسیار بد" بر مناقشه هسته‌ای با کره شمالی تاثیری نامطلوب بر جای نهد.

موگرینی نیز تاکید کرد که اتحادیه اروپا خواستار اجرای توافق هسته‌ای با ایران است. به باور او، اجرای این توافق، عملا زمینه‌های بازرسی و کنترل فعالیت‌های هسته‌ای ایران را فراهم می‌آورد.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان تاکید کرد که دفاع از برجام به معنی نادیده گرفتن سایر مسائل و از جمله برنامه موشکی جمهوری اسلامی و نقش بی‌ثبات‌کننده‌ی این کشور در منطقه نیست.

  • ترامپ و توافق هسته‌ای

دونالد ترامپ باید ظرف روزهای آینده سیاست و موضع خود را در قبال تحریم‌های ایران اعلام کند. بر اساس اخبار منتشرشده از سوی کاخ سفید، احتمال می‌رود که ترامپ روز جمعه ۱۲ ژانویه (۲۲ دی‌ماه) سیاست خود را در قبال توافق هسته‌ای با ایران روشن سازد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه ۱۰ ژانویه، یعنی یک روز پیش از سفر خود به بروکسل در مسکو از سیاست‌های دولت ترامپ در زمینه توافق هسته‌ای انتقاد کرده بود. ظریف سیاست‌های آمریکا در این زمینه را "سیاستی مخرب" دانست.

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا، نیز روز سه‌شنبه ۹ ژانویه رسما از آمریکا خواسته بود به توافق هسته‌ای کشورهای ۵ به اضافه یک با ایران پایبند بماند. به باور جانسون، این توافق عملا مانع از آن می‌گردد که ایران به تولید جنگ‌افزار اتمی موفق شود. وزیر امور خارجه فرانسه نیز اعلام کرده است که این کشور کاملا از توافق هسته‌ای با ایران دفاع می‌کند.

کد خبر 395190

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =