همشهری آنلاین: بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در نامه‌ای به رئیس این دانشگاه خواستار پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشت‌شده‌ای شد که در اتفاقات اخیر فریب فضای ملتهب را خورده‌اند.

به گزارش تسنیم، بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در نامه‌ای درباره اتفاقات هفتهٔ گذشته این دانشگاه به محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران نکاتی را درباره وضعیت دانشجویان این دانشگاه بیان کرد.

در بخشی از این نامه خطاب به رئیس دانشگاه تهران آمده است: همان‌گونه که مستحضرید، طی هفته گذشته و کمی قبل‌تر از آن موجی از اعتراضات و آشوب شهرهای مختلف کشور را فراگرفت. شنبه‌ هفته گذشته نیز دانشگاه تهران شاهد و میزبان این موج بود. تجمع شنبهٔ گذشته با مجموعه‌ای از شعارهای معیشتی و صنفی آغاز شد و با سرعت زیادی به مضامین کاملاً سیاسی و ساختارشکنانه بدل شد.

این نامه می‌افزاید: علی‌رغم حضور و تلاش‌های شخصی و متأسفانه بدون پشتوانه معاون محترم فرهنگی دانشگاه، به‌دلیل سکوت و غیبت کامل حضرتعالی، انفعال کامل نیروهای حراست دانشگاه و بی‌تدبیری‌های رخ‌داده، طی مدت کوتاهی با ورود عناصری از خارج دانشگاه و همچنین آغاز خشونت و سنگ‌پرانی، التهاب شدیدی در محدوده پردیس مرکزی و سردر دانشگاه شکل گرفت که به‌سرعت به خیابان نیز انتقال پیدا کرد. این انفعال و سکوت مسئولین مختلف دانشگاه منجر به تجمع خودجوش جمعی از دانشجویان انقلابی به‌منظور جلوگیری از گسترش آشوب و خشونت و نتیجتاً ورود افراد و نگاه امنیتی به دانشگاه شد.

در بخش دیگری از این نامه تصریح شده است: واقع آنچه محل پرسش است آن است که؛ چرا شخص حضرتعالی به‌جای نقش‌آفرینی فعالانه در جهت کنترل اوضاع و شکل‌دهی مسالمت‌آمیز به اعتراضات و تجمعات دانشجویی، ترجیح می‌دهید طوری رفتار کنید که دانشجویان در مقابل دانشجویان قرار گیرند و عملاً مطالبات اصلی آنان فراموش شده و مسئولانی که موظف به پاسخگویی هستند، جای خود را به مطالبه‌گر تغییر دهند؟

در پایان این نامه تأکید شده است: این اتفاقات نهایتاً منجر به دستگیری تعدادی از دانشجویان شد. مسلماً با کسی که مرتکب جرمی شده است، دانشجو باشد یا نباشد، باید طبق قانون و از طریق سازوکارهای شفاف قانونی برخورد شود، اما عده‌ای از دستگیرشدگان کسانی هستند که فریب فضای ملتهب کشور و دانشگاه را خورده و در اثر هیجان و التهاب فضا دست به اقداماتی زده‌اند که منجر به دستگیری آنان شده است. مشخص است که با این افراد نباید همچون اغتشاش‌گران اصلی برخورد کرد و انتظار می‌رود مسئولین دانشگاه اقدامات جدی در جهت آزادی فوری این دانشجویان و روشن شدن وضعیت همه دستگیرشدگان صورت دهند.

کد خبر 394927

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =