همشهری آنلاین: نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از برگزاری بیست و سومین سالگرد شهادت شهدای سانحه هوایی ۱۵ دی ۷۳ و امیر سرلشکر منصور ستاری فرمانده فقید نیروی هوایی ارتش و شماری از فرماندهان شهید نهاجا فردا (چهارشنبه) ۱۳دی در دانشگاه هوایی شهید ستاری خبر داد.

ستاری

به گزارش روابط عمومی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، قرار است در این مراسم که با حضور فرماندهان و مسئولان کشوری و لشکری در دانشگاه هوایی شهید ستاری برگزار خواهد شد، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و شماری از پیشکسوتان عرصه ایثار و شهادت، خانواده های معظم و معزز شهدا و ایثارگران و پرسنل انقلابی نهاجا حضور داشته باشند.

امیر سرلشکر شهید، منصور ستاری در سال 1327 در روستای ولی آباد ورامین دیده به جهان گشود، دوران ابتدایی را در مدرسه ولی آباد قرچک و دوران متوسطه را در مدرسه پوئینک باقر آباد به پایان رسانید.

وی در طول دوران تحصیل همواره یکی از شاگردان ممتاز کلاس به شمار می رفت.

شهید ستاری پس از اخذ دیپلم متوسطه در سال 1346 وارد دانشکده افسری شد و پس از پایان دوره دانشکده، به درجة ستوان دومی نایل آمد.

در سال 1350 شهید ستاری به منظور طی دوره علمی کنترل رادار به آمریکا اعزام شد و پس از گذراندن دوره ای یکساله، در سال 1351 به ایران بازگشت و به عنوان افسر کنترل شکاری نیروی هوایی مشغول به کار شد.

شهید ستاری در سال 1354 در کنکور سراسری شرکت کرد و در رشته برق و الکترونیک پذیرفته شد.

با پیروزی انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی با وجود آن که تعدادی از واحدهای دانشگاهی را گذرانده بود، تحصیل را کنار گذاشت و همدوش دیگر آحاد مردم به پاسداری از دستاوردهای انقلاب پرداخت.

شهید ستاری که افسری مؤمن، متعهد، شجاع، آگاه، تیزهوش و کاردان بود توانست طرح ها و ابتکارهای زیادی در تجهیز سیستم های راداری، پدافندی به اجرا گذارد که این دستاوردها در طول جنگ تحمیلی توان نیروی هوایی را در سرنگونی هواپیماهای متجاوز دشمن دو چندان کرد.

فعالیت های بی شمار وی در اجرای طرح های جنگی باعث شد تا درسال 1362 به سمت معاون عملیات فرماندهی پدافند نیروی هوایی منصوب شود.

شهید ستاری در سال 1364 به عنوان معاونت طرح و برنامه نیروی هوایی برگزیده شد و به علت لیاقت و کاردانی و شایستگی هایی که از خود نشان داد، در بهمن ماه سال 1365 با درجه سرهنگی به سمت فرماندهی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد و تا هنگام شهادت عهده دار این مسئولیت بود.

وی در عملیات خیبر وقتی در محاصره بمباران شیمیایی بود، ماسک خود را به پیرمردی که راننده لودر بود هدیه کرد و این اقدام باعث شد که تا زمان شهادت از شامه بویایی بی بهره شود و تا پایان عمر این موضوع را مخفی می کرد.

اقدامات شهید ستاری در طول دوران دفاع مقدس و فرماندهی بر نیروی هوایی ارتش بر چهار محور طرح و برنامه صحیح، سازماندهی نیروی انسانی متعهد و کارا، تأمین وسایل و تجهیزات با بهره گیری حداکثر از منافع موجود داخلی و با تکیه بر اهداف خودکفایی کشور و اعمال مدیریت پویا و متکی بر روابط انسانی و ایجاد محیطی هرچه مناسب تر برای تشریک مساعی همگانی استوار بود، اصولی که تا پایان عمر بر آن ها پایبند بود.

شهید منصور ستاری در طول دوران حیات خویش اقدامات بسیار موثری را انجام داد که از جمله می توان به تأسیس دانشکده پرواز و خلبانی، تأسیس دانشگاه هوافضا با 8 گرایش تحصیلی و مبتنی بر برنامه های آموزشی، تأسیس دانشکده پرستاری و راه اندازی مرکز تحقیقات و آموزش پزشکی پاتولوژی نیروی هوایی، توجه به آموزش پرسنل رده میانی، ایجاد هنرستان کارودانش ـ فنی و حرفه ای در مرکز آموزشهای هوایی و ایجاد شبکه دیده بانی به منظور تقویت سیستم پدافندی کشور اشاره کرد.

در سال های پایانی جنگ تحمیلی، شهید ستاری اقدام به اسکورت ناوگان تجاری کشتی های نفتکش ایران در خلیج فارس و دریای عمان تا خروج آنها می کرد که این اقدام با توجه به حجم عملیات جنگی اقدامی بسیار مهم، تأثیرگذار و عظیم بود.
به گزارش ایرنا، هواپیمای جت استار نیروی هوایی در روز 15 دی 1373 در فاصله 64 کیلومتری فرودگاه در جاده نائین- یزد دچار سانحه شد و شهید ستاری و همراهانش را به عروج برد.

همراهان شهید ستاری در این پرواز شهید خلبان مصطفی اردستانی(معاونت عملیات نیروی هوایی)، شهید خلبان سید علیرضا یاسینی (معاون هماهنگ کننده و رئیس ستاد نیروی هوایی)- شهید احمد شجاعی- شهید حسن رزاقی- شهید شریفی(مسئول دفتر شهید ستاری)- شهید خلبان جمشیدی (خلبان پرواز)، شهید خلبان جم منش( کمک خلبان)، شهید سنایی ( مهندس پرواز)، شهید پورزاری(افسر و محافظ همراه)، شهید محتشمی (افسر و محافظ همراه) و شهید محسنی (افسر و محافظ همراه) بودند که یادشان برای همیشه در تاریخ حماسه و ایثار گرامی، روحشان شاد و راهشان پر رهرو باد.

کد خبر 394377

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =