همشهری آنلاین - نیما شایان: سید ضیاء هاشمی در سال ۱۳۴۶ در شیراز متولد شد. او دوران تحصیلات متوسطه را در یاسوج گذراند.

سید ضیاء هاشمی

سيد ضياء هاشمي در سال 1367 دیپلم ریاضی فیزیک را در اين شهر اخذ كرده و با اخذ رتبه اول آزمون سراسري سال 1369 در رشته علوم اجتماعی راهي تهران مي‌شود تا تحصيلات دانشگاهي را آغاز كند.

هاشمي از جمله اعضاي هيات علمي دانشگاه تهران است كه از مقطع كارشناسي تا دكتري خود را در همين دانشگاه تحصيل كرده و در سال 1383 موفق به دفاع از رساله خود در دکتري رشته جامعه‌شناسی شده است. وي در سال 1373 نيز حائز عنوان رتبه اول آزمون کارشناسی ارشد در رشته جامعه‌شناسی شد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه، داراي تحصیلات حوزوي نيز است و در حوزه علمیه قم تا سطح خارج فقه و اصول پيش رفته است.

هاشمي، تدريس درس‌هايي نظير تکنیک‌هاي خاص تحقیق در علوم اجتماعی، جامعه‌شناسی آموزش و پرورش، جامعه‌شناسی سازمان‌ها، جامعه‌شناسی کار و شغل، جامعه‌شناسی جوانان، مبانی جامعه‌شناسی، آمار در علوم اجتماعی، کاربرد کامپیوتر در علوم اجتماعی و روش تحقیق در علوم اجتماعی را در مقطع كارشناسي و درس‌هاي جامعه‌شناسی هویت، بررسی مسایل اجتماعی جوانان، جامعه‌شناسی جوانان، بررسی مسایل اجتماعی ایران، روانشناسی اجتماعی جوانان، فلسفه روش، روش تحقیق پیشرفته و تکنیک‌هاي خاص تحقیق را در مقطع كارشناسي ارشد در سوابق تدريس دانشگاهي دارد.

سيد ضياء هاشمي ورود به عرصه مديريتي را از سال 1377 و از جهاد دانشگاهي آغاز كرده و معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی تهران بوده است. وي يك دهه سابقه مسئوليت در جهاد دانشگاهي را با رياست جهاد دانشگاهی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، عضويت در شوراي علمی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، مسئوليت شاخه تخصصی علوم اجتماعی دفتر مرکزي جهاد دانشگاهی و عضويت در هیئت مدیره مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) تا سال 1387 ادامه داده است.

فعاليت اين جامعه‌شناس در نهادهاي بالادستي نظير دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي از سال 1383 با مسئوليت دفتر مطالعات فرهنگی دبیرخانه شوراي عالی انقلاب فرهنگی كليد خورده و با عضويت در کمیسیون اجتماعی وارد دبیرخانه شوراي عالی انقلاب فرهنگی ادامه پيدا كرده است. وي در سال 1389 به عضويت عضو کمیسیون تخصصی شوراي عالی تحقیقات و فناوري (عتف) كه دبيركل آن با حكم رئيس جمهور تعيين مي‌شود، نيز درآمده است.

جدي‌ترين حضور سيد ضياء هاشمي در زمينه تحول در علوم انساني، در قالب رياست گروه علوم اجتماعی شوراي بررسی متون و کتب علوم انسانی در سال 1389 رقم خورده است. فعاليت‌هاي هاشمي در اواخر دهه 80 در قالب مسئوليت مراكز تحقيقاتي و مطالعاتي حوزه تخصصي‌اش در دانشگاه تهران متمركز بوده است.

اين عضو هيات علمي دانشگاه تهران همزمان با استقرار دولت يازدهم طي حكمي از سوي رضا فرجي‌دانا وزير وقت علوم، تحقيقات و فناوري عهده‌دار معاونت فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري شد. هاشمي با وجود اينكه در آغاز دولت دوازدهم از سوي حسن روحاني رئيس جمهور، به عنوان سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منصوب شد اما به عنوان وزير پيشنهادي به مجلس شوراي اسلامي معرفي نشده و سرپرستي چند ماهه‌اش، با رأي اعتماد نمايندگان مردم در خانه ملت به منصور غلامي، پايان يافت.  

سیدضیاء هاشمی در نهايت در 10 دي ماه 1396 از سوي سيد عباس صالحي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به عنوان مديرعامل سازمان خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا) منصوب شد. پيوستن هاشمي به تيم اطلاع‌رساني دولت دوازدهم و قرار گرفتن در كسوت مديرعاملي خبرگزاري رسمي دولت، در حالي صورت گرفت كه سوابق رسانه‌اي هاشمي در قالب عضویت در هیئت موسس و هیئت مدیره خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و خبرگزاری بین‌المللی همکاری‌های خبری شیعه (شفقنا) و نیز عضویت در هیئت نظارت بر مطبوعات کشور قابل مرور است.

اين دانشيار دانشگاه تهران، همكاري در طرح پژوهشي بررسی رابطه جوانان با حکومت و جامعه و نقش رسانه در آن و راهنمايي پايان‌نامه كارشناسي ارشد «میزان استفاده از فضاي مجازي (اینترنت) بین دانشجویان و تاثیر آن بر مناسبات اجتماعی» را نيز در كارنامه علمي و حرفه‌اي خود دارد.

کد خبر 394229

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =