همشهری آنلاین: سال ۲۰۱۷ برای صنعت فناوری سالی تاریک و درعین حال درخشان بود،‌در کنار گجت‌های هیجان‌انگیز، شاهد به‌روز‌رسانی‌های قابل پیش‌بینی و شکست‌های باورنکردنی زیادی در این سال بوده‌ایم.

براساس گزارش CNN، با آغاز سال 2018 ميلادي بايد در انتظار رويداد‌هاي هيجان‌انگيزي باشيم كه در اين صنعت رخ خواهد داد، رويداد‌هايي كه با توجه به روند توسعه فناوري در سال گذشته،‌ چند مورد از آنها قابل پيش‌بيني هستند.

  • واقعيت مجازي جيبي

واقعيت مجازي در آستانه سلطه بر جهان بود اما به محدود شدن به هد‌ست بازي‌هاي ويديويي آنچيزي نبود كه همه از واقعيت مجازي انتظار آن را داشتند. در سال 2018 انتظار مي‌رود اين فناوري درون ابزاري كه در دسترس همه قرار دارد، نفوذ پيدا كند: اسمارت‌فون‌ها. واقعيت مجازي جهان حقيقي را با تصاوير ديجيتالي مي‌پوشانند، البته اگر جهان را از دريچه دوربين گوشي ببينيد. اسمارت‌فون‌ها به فناوري واقعيت مجازي مجهز خواهند شد و به اين شكل هر فردي با داشتن گوشي پرسرعت مي‌تواند از آن براي انجام فعاليت‌هاي مختلف استفاده كند. هنوز بايد در انتظار رونمايي از اپليكيشن‌هاي انقلابي در زمينه واقعيت مجازي باشيم،‌اما قرار است اين فناوري روند خريد كردن و سلفي گرفتن را تغيير دهد.

  • روبات‌هاي هوشمند خيابانگرد

در سال 2018 روبات‌ها سرانجام راهي خبايان‌ها خواهند شد، البته نه براي شورش عليه انسان‌ها. تعدادي از شركت‌ها درحال ساخت روبات‌هايي هستند كه در ميان راهروهاي هتل‌ها و بيمارستان‌ها پرسه مي‌زنند، از وقوع جرم در فروشگاه‌هاي بزرگ جلوگيري مي‌كنند، يا سفارش غذاي افراد را به آنها انتقال مي‌دهند. اين روبات‌ها از تركيبي از جي‌پي‌اس، حسگرها و دوربين‌ها براي مسيريابي در فضاي باز استفاده مي‌كنند بدون اينكه با عابران پياده مشكلي پيدا كنند.

روبات‌ها با مقاومت شديدي مواجهند. چندي پيش يك روبات امنيتي كه توسط شركتي به نام SF SPCA براي پاكسازي بي‌خانمان‌ها از اطراف املاك شركت به كار گرفته‌شده‌بود، مورد هجوم محلي‌هاي خشمگين قرار گرفتو سان‌فرانسيسكو نيز به تازگي مقرراتي براي محدود‌سازي تردد روبات‌هاي حمل كالا در خيابان‌ها وضع كرده‌است. با اين‌همه روبات‌هاي خيابانگرد در آغاز راه قرار دارند و روند تكامل آنها به واسطه وضع مقررات قابل توقف نيست.

  • خانه‌هاش هوشمندي كه به غريبه‌ها اجازه ورود مي‌دهند

خانه نبودن صاحب خانه نبايد به اين معني باشد كه شركت‌ها يا رستوران‌ها نتوانند سفارش او را به خانه‌اش برسانند. شركت آمازون با ارائه خدماتي جديد اين مشكل را رفع مي‌كند. با استفاده از اين خدمات،‌ كارمندان شركت‌هاي مختلف كه حمل سفارش‌ها را به عهده دارند مي‌توانند با كمك قفلي هوشمند و ويژه به خانه افراد وارد شوند. از اين رو انتظار مي‌رود در سال آينده ميان خدمات حمل و نقل و فناوري خانه‌هاي هوشمند همكاري بيشتري ايجاد شود.

  • فرمان صوتي همه‌گير مي‌شود

تب الكسا، دستيار صوتي هوشمند آمازون فراگير شده‌است و ديگر فعالان فناوري در تلاشند تا دستيار صوتي مخصوص خود را توليد كند. اين فناوري در قالب بلند‌گوهاي هوشمند درحال شيوعند و در همه‌چيز، از خودروها گرفته تا اسباب‌بازي‌هاي هوشمند به كار گرفته خواهند شد. در سال 2018 شركت‌هايي نظير آمازون و گوگل با يكديگر در رقابت خواهند بود تا كاربران را درون اكوسيستمي صوتي به دام بياندازند. اين يعني تا پيش از پايان سال 2018 كاربران بايد وفاداري خود را به الكسا، سيري، كورتانا و دستيار صوتي گوگل اعلام كنند.

  • تغيير تعرفه اينترنت

در آمريكا در زمينه تعرفه اينترنت تحولي در راه است. برخي از شركت‌ها در ازاي ارائه اينترنت سريعتر يا كند‌تر هزينه متفاوتي دريافت مي‌كنند اما هنوز محدوديتي براي دسترسي ايجاد نكرده‌اند. اما با لغو قانون بي‌طرفي شبكه‌اي،‌مسير ارائه دهندگان خدمات وب اينترنت براي تجربه ساختارهاي تعرفه‌اي متفاوت باز شده‌است. به صورت نظري،‌ قرار است هزينه دسترسي به شبكه‌هاي اينترنتي نظير نتفليكس يا آمازون پرايم ويدئو  يا افزايش پيدا كند يا شبكه‌هاي اجتماعي از طريق پرداخت حق‌عضويت ماهانه امكان‌پذير خواهد شد. 

  • دوربين‌هاي قوي‌تر

بيشتر تغييرات در دوربين گوشي‌هاي هوشمند بر بهبود ساختار دوربين متمركز بوده اند،‌مثلا پيكسل بالاتر يا حسگرهاي بزرگتري در فضايي كوچكتر گنجانده شده‌اند. اكنون شركت‌هايي نظير گوگل تلاش دارند به صورت مجازي و با استفاده از قدرت رايانه‌اي عكاسي موبايلي را به سطح ديگري ببرند. اسمارت‌فون پيكسل2 مي‌تواند مرز و محدوده سوژه اصلي را تشخيص داده و پس‌زمينه را محو كند. اين شركت همچنين به تازگي تعدادي اپليكيشن عكاسي جديد ارائه كرده‌است. از اين رو بايد در انتظار جهشي بزرگ در زمينه كيفيت و وضوح تصاوير موبايلي بود، عكس‌هايي با شفافيت بهتر در نورهاي كم كه مي‌توان جلوه‌هاي سرگرم‌كننده زيادي به آنها افزود.

کد خبر 394186

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =