همشهری آنلاین: مشاور وزیر بهداشت و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در بازدید از مناطق زلزله زده غرب کشور، از استقرار اتوبوس آمبولانس‌های اورژانس کشور در کمپ‌های و مکان‌های شلوغ و پرازدحام اسکان در مناطق زلزله‌زده خبر داد.

مشاور وزیر بهداشت

عباس زارع‌نژاد بر اهمیت رعایت بهداشت فردی در مناطق زلزله زده غرب کشور تاكيد كرد و اظهار داشت: مردم در دریافت خدمات بهداشتی و درمانی مشکلات کمتری دارند، اما انتظار داریم که به توصیه‌های بهداشتی و به ویژه رعایت خود مراقبتی و بهداشت فردی توجه کنند.

وی افزود: فراهم کردن شرایط مناسب برای سرویس بهداشتی و استحمام مردم مناطق زلزله زده بسیار مهم و ضروری است که باید با سرعت عمل بیشتری انجام شود. البته تعدادی سرویس بهداشتی و حمام سیار و کانکس در مناطق زلزله زده نصب شده که باید افزایش یابد و تمام مناطق را پوشش دهد زیرا از بروز برخی بیماری‌های عفونی پیشگیری می‌کند.

زارع نژاد تصریح کرد: با وجود کنترل‌های کارشناسان بهداشت وزارت بهداشت و بررسی مواد غذایی و آب آشامیدنی مردم در مناطق زلزله زده، اما حتما مردم در زمان مصرف مواد غذایی کنسرو شده، به تاریخ مصرف آن دقت کنند. همچنین نیروهای اورژانس کشور در این مناطق حضور فعالانه دارند و مردم اگر به کمک اورژانس نیاز پیدا کردند می‌توانند با شماره 115 تماس بگیرند تا اورژانس در سریع ترین زمان به آنها خدمات فوریت‌های پزشکی را ارائه دهد. البته تیم‌های ده‌گردشی اورژانس روزانه با تیم‌های پزشکی در روستاها حضور می‌یابند و خدمات سرپایی را به مردم ارائه می‌دهند.

مشاور وزیر بهداشت یادآور شد: با هماهنگی‌های انجام شده، اتوبوس آمبولانس‌های اورژانس در کنار کمپ‌ها و مکان‌های شلوغ اسکان مردم در مناطق زلزله زده مستقر می‌شوند تا خدمات سرپایی را به آنها ارائه دهند تا نیاز آنها برای مراجعه به بیمارستان‌ها کاهش یابد.

زارع نژاد با اشاره به بازدید خود از محل تامین آب آشامیدنی سرپل ذهاب و روستاهای زلزله زده در اسلام آباد غرب، گفت: خوشبختانه اقدامات بسیار خوبی مانند کلر سنجی و کدورت سنجی آب آشامیدنی از سوی کارشناسان بهداشت محیط وزارت بهداشت با کمک سازمان آب و فاضلاب استان کرمانشاه در حال انجام است، همچنین با کمک شهرداری‌های مستقر در مناطق زلزله زده از جمله شهرداری تهران، زباله‌ها در این مناطق جمع آوری و احشام زیر آوار مانده با کمک سازمان دامپزشکی، امحاء و دفن شدند.

وي گفت: کارشناسان و تیم‌های بهداشتی از وزارت بهداشت در حوزه کنترل بیماری‌ها، واکسیناسیون و مراقبت از مادران و کودکان، اقدامات وسیعی را انجام می‌دهند.

مشاور وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: از بیمارستان آسیب دیده شهدای سرپل ذهاب بازدید و با بیماران و کادر درمانی بیمارستان صحرایی مستقر در محوطه این بیمارستان در خصوص خدمات ارائه شده، گفتگو شد. همچنین بیمارستان سیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در 9 کانکس با تجهیزات پیشرفته و در فضایی مناسب از نظر گرمایشی و استاندارد، در سرپل ذهاب مستقر خواهد شد.

زارع نژاد به بازدید های خود از روستاهای توابع شهرستان سرپل ذهاب و گفتگو با مردم این مناطق اشاره کرد و گفت: مردم مناطق زلزله زده به ویژه مناطق روستایی، خدمات مناسبی را در حوزه بهداشت و درمان دریافت می‌کنند و تیم‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز به صورت ده گردشی در روستاهای زلزله زده حضور می‌یابند.

وی یادآور شد: شرایط آب و هوایی در مناطق زلزله زده، بارانی وهمراه با طوفان بود اما مردم چادر، پلاستیک و وسایل گرمایشی مورد نیاز را دریافت کرده بودند و مشکلی در اسکان اضطراری آنها وجود نداشت. مردم برخی از مناطق صعب العبور در مسیر ازگله به ثلاث باباجانی مشکلاتی داشتند که با هماهنگی‌های انجام شده، آمبولانس‌های اورژانس در آن مناطق حضور می‌یابند و آنها را در محل درمان می‌کنند.

کد خبر 390299

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =