همشهری آنلاین: نعیم سلیمان‌اوغلو، برنده سه مدال طلای وزنه‌برداری المپیک روز شنبه ۱۸ نوامبر (۲۷ أبان)‌ در ۵۰ سالگی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانی در استانبول درگذشت.

Hall of Fame

به گزارش خبرگزاری آنادولو سلیمان‌اوغلو که متولد بلغارستان بود،  در ۲۸ سپتامبر امسال به علت نارسایی کبد ناشی از سیروز کبدی  در بیمارستان مموریال آتاشهیر در استانبول بستری شد و در ۶ اکتبر  پیوند کبد دریافت کرد.

او به دنبال خونریزی مغزی در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بستری دش و در ۱۱ نوامبر دوباره جراحی شد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه درگذشت سلیمان‌اوغلو را تسلیت گفت.

این ورزشکار ۵۰ ساله که به علت قد کوتاهش (۱.۴۷ متر) به «هرکول جیبی» معروف بود، پس از برپاکردن شش رکورد جهانی، بردن سه مدال طلای المپیک و برداشتن وزنه بیشتر نسبت به برنده رده وزنی بالاتر در بازی‌های المپیک ۱۹۸۸ سئول به ستاره‌ای جهانی بدل شد.

گرچه سلیمان‌اوغلو در ۱۵ سالگی نخستین رکورد جهانی‌اش را ثبت کرد، اما به علت اینکه بلغارستان به همراه کشورهای بلوک شوروی بازی‌های المپیک ۱۹۸۴ لوس‌آنجلس را تحریم کرده بودند، از این مسابقات باز ماند.

او که در خانواده‌ای ترک در بلغارستان به دنیا امده بود، در سال ۱۹۸۶ در حین تمرین در استرالیا به ترکیه گریخت.

سلیمان‌اوغلو پس از رسیدن به مقام قهرمانی جهان در سال ۱۹۸۸ در ۲۲ سالگی خود را بازنشسته کرد، اما در سال ۱۹۹۱ به عرصه وزنه‌برداری بازگشت و در المپیک ۱۹۹۲ بارسلونا دومین مدال طلای المپیک را به دست آورد.

او در نهایت چهار سال بعد پس از بردن سومین مدال طلا در المپیک ۱۹۹۶ آنلانتا در آمریکا بازنشسته شد.

او در سال ۲۰۰۱ نشان افتخار المپیک (Olympic Order) را دریافت کرد که بالاترین نشان جنبش المپیک است.

سلیمان‌اوغلو تنها ورنه‌برداری در تاریخ است که در سه المپیک متفاوت برنده مدال طلا شده است.

کد خبر 389839

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =