همشهری‌آنلاین: منابع نزدیک به سعد حریری گفتند، عربستان به این نتیجه رسیده بود که حریری باید از صحنه سیاست کنار برود چون آماده تقابل با حزب‌الله نبود.

این منابع افزودند، اما سعد حریری به این نتیجه رسیده بود که حفظ توافق با حزب‌الله لبنان براي حفظ ثبات لبنان ضروري است و رویارویی با حزب‌الله، کشور را ناامن می‌کند.

منابع نزدیک به حریری گفتند، حریری به ثامر السبهان، وزیر مشاور در امور خلیج فارس گفته بود، موضوع حزب‌الله موضوعی داخلی نیست ما را برای کاری که فراتر از لبنان و من است، مسئول نکنید.

این منابع گفتند، حریری موضع عربستان را در قبال حزب‌الله بی‌ارزش دانسته درحالي‌كه برای عربستانی‌ها یک مساله حیاتی است.

منابع لبنانی متعدد گفتند، ریاض طرح و نقشه دارد که برادر بزرگ‌تر حریری یعنی بهاء به جای او در کرسی نخست‌وزیری بنشیند. به نظر می‌رسد بهاء اکنون در عربستان باشد و از افراد خانواده حریری خواسته به آنجا سفر کنند و با او بیعت نمایند اما آنها این سفر را رد کردند.

یک منبع نزدیک به حریری به رویترز گفت: زمانی که هواپیمای حریری در ریاض به زمین نشست همه چیز نشان می‌داد که اوضاع وفق مراد نیست. هیچ کس در انتظار او نبود.

این منبع  افزود: نخست‌وزیر صبح شنبه تماسی از یک مسئول سعودی داشت مبنی بر این‌که باید برای نشست با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان آماده شود.

این منبع گفت: آنها او را چهار ساعت منتظر گذاشتند و بعد متن استعفایش را به دستش دادند تا بخواند.

رئيس‌جمهور فرانسه انتقادهايي ضمنی نسبت به ماهیت اقامت نخست‌وزیر مستعفی لبنان مطرح کرده، میشل عون هم گفته، هر آنچه از سعد حریری انتشار می‌یابد منعکس‌کننده واقعیت نیست و به نظر او حریری "ربوده شده" است. 

به گزارش ایسنا، به نقل از الجزیره، کاخ الیزه در بیانیه‌ای اعلام کرد، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در تماس تلفنی با میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان تاکید کرد که باید رهبران لبنان آزادانه رفت‌وآمد کنند.

در این بیانیه آمده است، جبران باسیل وزیر خارجه لبنان سه‌شنبه  23 آبان در پاریس با مکرون دیدار می‌کند.

پیشتر وزارت خارجه فرانسه بر لزوم آزادی حریری در رفت‌وآمدهایش و ایفای نقش حیاتی‌اش در لبنان تاکید کرده بود.

میشل عون نیز از عربستان خواسته بود درباره عدم بازگشت حریری به لبنان توضیح دهد.

رئیس جمهور لبنان خاطرنشان کرد، ابهام‌هايی درباره وضعیت حریری از زمان استعفایش مطرح است و هر چه شنیده می‌شود و خواهیم شنید بیانگر واقعیت نیست بلکه نتیجه وضعیت مبهم است.

مسئولان ارشد لبنانی به نقل از میشل عون در جریان نشست روز جمعه‌اش (19 آبان)گفتند، حریری ربوده شده است و باید مصونیت داشته باشد.

این در حالی است که ولید بخاری، کاردار سفارت عربستان در لبنان گفت: آنچه درباره وضعیت سعد حریری مطرح شده و این‌که حریری در بازداشت اجباری در عربستان است، صحت ندارد.

بخاری در جریان دیدار با هیئت عشایری لبنانی حامی عربستان تاکید کرد،‌ حریری احتمالا تصمیم گرفته به لبنان بازنگردد و در حالی که او به اراده خود در عربستان است.

اما  رویترز گزارش داد، از زمان ورود هواپیمای سعد حریری به عربستان همان‌طور که برای استقبال از یک نخست وزیر در سفری رسمی برای نشست با ملک سلمان باید انجام مي‌شد شاهزادگان و مسئولان دولتی در انتظار او نبودند.

این مساله را منابع نزدیک به سعد حریری و مسئولان سیاسی و امنیتی لبنان در گفت‌وگو با رویترز تایید و تصريح كردند: تلفن همراه او مصادره شده و  روز دوم ناگزیر به قرائت متن استعفایش در تلویزیون وابسته به عربستان شد.

کد خبر 388162

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =