همشهری آنلاین: سخنگوی دولت در خصوص مشکلات سپرده گذاران در موسسات مالی گفت: کارگروهی از سوی سران قوا برای رسیدگی به وضعیت موسسات مالی تشکیل شده که امیدواریم رافع مشکلات باشد.

به گزارش مهر، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران گفت: پیش نویس لایحه بودجه سال ۹۷ مشتمل بر ۲۲ تبصره امروز به هیئت وزیران ارسال شد و امیدواریم از هفته آینده کار بررسی بودجه در دولت آغاز شود.

وی افزود: پیش بینی می کنیم تا یک ماه آینده لایحه بودجه به مجلس تقویم شود تا بتوانیم کار را تمام کنیم. ۱۵ آذر تعطیل است اما در اولین جلسه بعد از آن که مجلس اعلام کند لایحه را تقدیم خواهیم کرد.

نوبخت در خصوص حذف یارانه اقشار پردرآمد گفت: قانون هدفمندی یارانه ها در ماههای پایانی سال ۸۹ تا امروز اجرایی شده است. هر سال در قانون بودجه چگونگی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در یک تبصره بیان می شود. معمولا ضوابط خاص آن سال را در بودجه برای تعیین یارانه ها در نظر می گیریم.

اهم اظهارات نوبخت به اين شرح است:

*در سال جاری در تبصره ۱۴ چگونگی توزیع منابع یارانه ها تا سقف ۴۸هزار میلیارد تومان بین اقشار مختلف به صورت نقدی و غیرنقدی، سهم تولید، طرح تحول سلامت و منابع دیگری که در جدول پیوست تبصره۱۴ مشخص شده است و ما در این چارچوب قانون را اجرا می کنیم. ماهانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه می دهیم. اینکه برای سال آینده به چه ترتیبی عمل کنیم غیر از آنچه که مسئول محترم کمیته امداد امام خمینی (ره) اعلام آمادگی کردند که فقط یارانه ها به افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد داده شود. نمایندگان مجلس نیز چنین نظراتی را اعلام کرده اند.

*نمایندگان مجلس نیز خواسته اند که یارانه ها فقط به افراد نیازمند تحت پوشش داده شود و یا کسانی که اعلام کنند ما نیازمند هستیم و نهادهای حمایتی نیز تایید کنند که این افراد نیازمند هستند.این پیشنهادات به صورت غیررسمی منعکس شده است. ما بهترین فرصت را برای اجرای آن پیشنهادات در زمان تصویب لایحه بودجه سال ۹۷ می دانیم و آنچه مورد نظر نمایندگان و مرجع قانونگذار است در تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۹۷ اعمال می کنیم.

*اگر واقعا مجلس چنین تکلیف قانونی را برای دولت تعیین کند که فقط به افراد تحت پوشش این نهادهای حمایتی شامل کمیته امداد و بهزیستی یارانه پرداخت کند، دولت مجری قانون خواهد بود، به همین جهت فکر می کنم باید اجازه دهیم ظرف ماه های آینده آنچه که نمایندگان به صورت غیررسمی بیان می کنند و پیشنهادی که از سوی برخی نهادها از جمله کمیته امداد بیان شد، در قانون بودجه به صورت احکامی اعمال شود، دولت هم مجری قانون خواهد بود.

*(در خصوص موسسات مالی و اعتباری ورشکسته)در این خصوص در جلسه سران قوا تصمیمات بسیار مهم و رفع کننده مشکلی اتخاذ شده است. کارگروهی با حضور نمایندگان روسای قوا برای پیگیری کار تشکیل شده است که رافع مشکلات و نظارت بر اجرای تصمیمات گرفته شده در این زمینه خواهد بود. امیدواریم این مشکل حل شود و با نظارتی که از سوی بانک مرکزی انتظار داریم اعمال شود، از هر گونه تکرار این گونه اشتباهات جلوگیری شود.

*( حذف دلار از مناسبات تجارت بین الملل) الان عمده فعالیت ما برحسب یورو است. اقدامی که روسیه انجام داده و با وجود همکاری هایی که بین ما، آذربایجان و روسیه وجود دارد برای اینکه حتی از پول ملی استفاده کنیم نیز تصمیماتی اتخاذ شده است.

*دولت همه تلاش خود را برای اجرای منشور حقوق شهروندی به کارگرفته است، در تمام احکامی که برای وزرا صادر شد مسئله حقوق شهروندی به عنوان یکی از وظایف وزرا اعلام شد. اما در این فضا یکی از مهمترین بخش های نقش آفرین رسانه ها هستند. ما از اصحاب رسانه درخواست می کنیم هرگونه پیشنهادی در این زمینه را به دولت ارائه دهند.

*(درباره سفر آمانو) مهمترین تاثیر این سفر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات بین المللی را نشان داد.

*(درباره سفر مقامات سوری به آمریکا)سوریه کشوری است که با هر کشوری مذاکره می کند اما در مواردی که به شرایط منطقه مربوط شود رسد می کنیم و هر جا که احساس کنیم به مسئله حضور ایران در منطقه مربوط باشد به طور جدی ورود می کنیم.

*( احتمال مذاکره ایران و آمریکا بر سر موارد اختلاف دو کشور)اینکه با آمریکا دوباره مذاکره کنیم کاملا نفی شده است، ما این روند را با منافع ملی خود سازگار نمی بینیم اینها چنین صلاحیت را ندارند که دوباره با آنها مذاکره کنیم. تا اطلاع ثانوی با طرفی که به تعهدات بین المللی پایبند نیست مذاکره نمی کنیم.

*درپی مشکل کم آبی منطقه سیستان و مشکل ریزگردها در آن استان، رئیس جمهور به سیستان و بلوچستان سفر کردند و پیرو دستور آقای روحانی بنده هم به این استان سفر کردم که حاصل آن این شد که هفته گذشته کار ایجاد سد بزرگی را در سیستان و بلوچستان با حضور هموطنان اهل سنت آغاز کنیم.

*(درباره منتخب شورای شهر یزد) در راستای تعمین حقوق شهروندی همه همت دولت را به کار خواهیم گرفت، گاهی اوقات برای رفع یک مشکل اگر بتوانیم از سازوکار های مدبرانه ای استفاده کنیم تا کمترین تنش را به دنبال داشته باشد به عقل نزدیکتر است از این رو سلسله اقداماتی در این زمینه درحال انجام است که امیدوارم در آینده آثار آن را ببینید.

کد خبر 387694

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =