همشهری آنلاین: عضو هیات تخلفات اداری حفاظت محیط زیست کشور و مدیرکل استان کرمان گفت: طی یک دهه گذشته تاکنون پدیده خشکسالی موجب کاهش آمار یوزپلنگ آسیایی در کشورمان از ۱۱۷ قلاده به ۴۷ قلاده شده است.

خشکسالی حیات یوزپلنگ آسیایی را تهدید می‌کند

به گزارش ایرنا، رضا جزینی‌زاده روز یکشنبه در نشست شورای اداری شهرستان رفسنجان اظهار کرد: 13 سال قبل پروژه‌ای تحت عنوان حفاظت از یوزپلنگ با اعتبار 20 میلیارد ریال اجرا شد اما از 117 مورد یوزپلنگ در حال حاضر تنها 47 قلاده باقی مانده است.

مدیرکل محیط زیست استان کرمان، علت اصلی کاهش این نسل حیوان با ارزش را کمبود آب عنوان کرد و اظهار داشت: زیرا آب که نباشد پوشش گیاهی و خرگوش و جبیر غذای یوزپلنگ نیز وجود ندارد.

جزینی‌زاده بیان کرد: از آنجا که حیات اصلی بشر به آب بستگی دارد، مسئولان رفسنجان هم به دلیل تک محصولی باید راهکارهای ویژه برای مصرف بهینه آب اتخاذ کنند تا این محصول ارزآور کاهش نیابد و در کنار حفظ این کشاورزی مراکز و صنایع نیز رونق یابد.

وی با اشاره به این که موضوع آب بالاترین تهدیدات است که به سادگی از کنار آن می‌گذریم ادامه داد: در سال 1340 میزان آب‌های تجدیدپذیر در کشور 133 میلیارد مترمکعب بوده که بیش از50 میلیارد مترمکعب آن طی ده‌های گذشته برداشت شده و این میزان به 88 میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.

مدیرکل محیط زیست استان کرمان تصریح کرد: از این میزان آب‌های تجدیدپذیر باقی‌مانده باید 20 درصد معادل 35 میلیارد مترمکعب آب برداشت می‌کردیم در حالی که 97 میلیارد مترمکعب آب برداشت داریم.

وی خاطرنشان کرد: همه این برداشت از آب‌ها به خاطر ارتقاء سطح معیشت و اشتغال و تولید غذا برای مردم است که باید راهکار مناسب جهت برداشت مجاز و بهینه از این آب‌ها ارایه و اجرا شود.

جزینی‌زاده با بیان این که مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و نیز حجت الاسلام پورمحمدی سکان‌های مهم انقلاب برخاسته از شهرستان کویری رفسنجان بودند اظهار کرد: از دغدغه‌های اصلی و مهم آیت الله هاشمی رفسنجانی آب بوده که در آخرین ملاقات با ایشان مطرح کردند که درد آب را باید از کویرنشینان و من که بچه خطه کویر هستم بپرسید.

وی افزود: با افت 2 متری سطح سفره‌های زیرزمینی و نیز نشست 54 سانتی‌متری زمین در کشور باید تغییر الگوی مصرف آب را در کشور داشته باشیم تا نسل‌های آینده هم از این نعمت خدادادی بهره‌مند شوند.

به گفته جزینی‌زاده در کشور میزان 500 میلیارد مترمکعب آب‌های فسیلی داریم که 300 میلیارد مترمکعب آب‌های فسیلی شور و 200 میلیارد مترمکعب آب‌های فسیلی شیرین هستند و در مجموع 170 میلیارد مترمکعب از این آب‌ها برداشت شده است.

وی خاطرنشان کرد: در توسعه پایدار، انجام فعالیت‌های اقتصادی سیاسی و اجتماعی باید توجیه اقتصادی داشته باشند ضمن این که به بهانه محیط زیست نباید فعالیت‌ها را خراب کرد و قبل از انجام هرفعالیت اقتصادی اندیشه زیست محیطی داشته باشیم.

وی گفت: اگر به صورت علمی کار کنیم هیچ تضادی برای توسعه و محیط زیست نخواهیم داشت و بنا بفرموده رهبر معظم، محیط زیست به هیچ جناحی مربوط نیست و برنامه بلندمدت ملت است که همگان باید کمک کنند تا خراب نشود. جزینی بیان کرد: مقام اول را در فرسایش خاک و پوشش گیاهی و نیز هدر دادن منابع انرژی به ویژه آب را داریم که این رتبه برازنده ایران و استان کرمان نیست.

وی با اشاره به این که 20 درصد عوارض آلایندگی به صندوق محیط زیست واریز می‌شود بیان کرد: اگر این رقم به 30 درصد افزایش یابد بهتر می‌توان روند توسعه‌ای همراه با محیط زیست تمیز و با کم‌ترین آلایندگی را داشته باشیم. 

کد خبر 387581

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =