همشهری آنلاین: رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: سهم دفاع غیرعامل در دفاع از کشور متناسب با تراز قدرت دشمن تعریف می‌شود و سهم پدافند غیرعامل بسیار با ارزش و مهم است.

 غلامرضا جلالی

به گزارش سایت پایداری ملی، سردار دکتر غلامرضا جلالی روز یکشنبه در چهارمین همایش پدافند جامع (عامل و غیرعامل) کشور افزود: اگر تهدیدات کشور را با این دید که ماهیت این تهدیدات تغییر کرده نگاه کنیم، برنده جنگ کسی است که رابطه بین مردم و حاکمیت را در دوران جنگ کنترل کند.

وی با بیان اینکه همگام‌سازی رابطه بین مردم و نیروهای مسلح موضوعی است که باید به‌صورت ویژه‌ای به آن توجه شود، افزود: شاهد آن هستیم که کشورها در جنگ‌های اخیر برنامه‌هایی برای این موضوع داشته و کنار ارتش رسمی یک نیروی مردمی نیز برای دفاع از کشور خود دارند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل خاطرنشان کرد: تهدیدات مؤثر علیه ما دو مؤلفه انسانی و سخت‌افزاری دارد، برای مثال نوع تفکر رهبران و فرماندهان دشمن می‌تواند برای ما تهدیدزا باشد. در مؤلفه دوم، نوع سلاح و تجهیزات و زیرساخت‌های دشمن بوده که پایه اصلی آن علم و تکنولوژی است که می‌تواند سطح تهدید را برای ما افزایش دهد.

وی اظهار داشت: نیروهای مسلح باید نسبت به تهدیدات همیشه به‌روز باشند و نمی‌شود برای مدت طولانی از یک نوع سلاح و تجهیزات استفاده کرد. در فضای امروز و آینده مجموعه‌ای از روندها در حال پیشرفت است که حوزه‌های مختلفی را در بر می‌گیرد.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: ما امروز با موضوعی به‌نام اینترنت اشیا مواجه هستیم که دسته‌بندی‌های مختلفی اعم از نظامی و غیرنظامی دارد که در آن کنترل و مدیریت و نحوه اثرگذاری سیستم‌ها دنبال می شود.

وی ادامه داد: آنچه دربخش نظامی درحال اتفاق است؛هوشمندسازی سامانه‌ها و ادغام فضای سایبری و تجهیزات نظامی است و فضای سایبر بعد پنجم جنگ‌های آینده است، یعنی در آینده و در حوزه جنگ با یک فضای نظامی سایبری مواجه خواهیم بود و آمریکا برای آن فرماندهی سایبری ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه آماده شدن نیروهای مسلح برای یک دفاع سایبری بسیار ضروری است، گفت: باید بتوانیم این فضا را بشناسیم و زیرساخت‌های بسیاری برای آفند و پدافند سایبری نیاز داریم. در سیاست‌های ملی نظام هم که در مجمع تشخیص تصویب شده به این موضوع تأکید شده است.

سردار جلالی با بیان اینکه 'باید فضای جنگ‌های سایبری را هم باید به‌‌خوبی بشناسیم'، گفت: نیروهای مسلح باید همیشه در لبه تکنولوژی و فناوری باشند. ارتش آمریکا چند سال پیش محیط نظامی سایبری را از محیط عمومی سایبری جدا کرده است، بنابراین باید این موضوع را در مجموعه‌های پژوهشی مورد توجه داشته باشیم. امروز تکفیری‌ها از ابزار روز در مقابله با ما استفاده می‌کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل افزود: تهدیدات پیشِ‌روی ما تهدیدات سایبری هستند و ساختارها به‌سمت هوشمند شدن پیش می‌روند و ما باید در یک چنین محیطی خودمان را برای جنگ آماده کنیم.

کد خبر 387444

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =