همشهری‌آنلاین: دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهور آمریکا امروز، یکشنبه ۱۴ آبان پس از ورود به ژاپن گفت، واشنگتن و متحدانش آماده دفاع از آزادی هستند و هیچ "دیکتاتوری" نباید راه حل‌های آمریکا را دست‌کم بگیرد.

 دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در حالی سفر ۱۲ روزه خود به آسیا را آغاز کرده که به دنبال ايجاد یک جبهه مشترک با ژاپن علیه کره‌شمالی در بحبوحه افزایش تنش‌ها بر سر آزمایش‌های موشکی و اتمی کره شمالی است.

او به خبرنگاران گفت که مساله کره شمالی در جریان مذاکرات در طول این سفر مورد بررسی قرار می‌گیرد.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین به مساله تجارت میان کشورهای آسیایی و آمریکا اشاره کرد و گفت: این مساله مدت‌هاست که به خوبی مورد بررسی قرار نگرفته است.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز،ترامپ در میان صدها تن از نیروهای آمریکایی و ژاپنی که در پایگاه هوایی "یوکوتا" در غرب توکیو تجمع کرده بودند و منتظر ورودش بودند، با اشاره ضمنی به کره شمالی گفت: "هیچ دیکتاتوری، هیچ کشور و هیچ رژیمی نباید راه حل‌های ارائه شده از سوی آمریکا دست‌کم بگیرد. آنها در گذشته این کار را می‌کردند اما این مساله دیگر قابل قبول نیست."

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین گفت: ما هرگز از دفاع از آزادی‌هایمان دست برنمی‌داریم. ما به دنبال حل این مساله هستیم. این یک مشکل بزرگ برای کشور ما و جهانیان محسوب می‌شود.

او در اولین روز از سفرش به کشورهای آسیایی بر روابط قوی میان آمریکا و ژاپن تاکید و اعلام کرد: ژاپن شریکی ارزشمند و هم‌پیمانی قوی برای آمریکا است.

رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به سوالی درباره این که چه پیامی برای شهروندان کره شمالی دارد گفت: معتقدم آن‌ها مردمانی خوب و کوشا هستند.

شینزو آبه، نخست‌وزير ژاپن نیز اعلام کرد از این سفر تاریخی استقبال می‌کند.

او گفت: من می‌خواهم بیش از پیش روابط با آمریکا بر اساس اصل اعتماد و دوستی تقویت شود.

مساله اصلی در جریان سفر ترامپ حضور در نشست اقتصادی همکاری اقتصادی آسیا پاسیفیک موسوم به اپک در ویتنام است و او قرار است درباره یک منطقه آزاد و حمایت از آن سخنرانی کند.

کد خبر 387376

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =