همشهری آنلاین: رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی از تعیین تکلیف شدن دانشجویان بورسیه خبر داد و گفت: جایابی بورسیه‌ها در دانشگاه‌ها آغاز شده است.

فارغ التحصیلان

به گزارش مهر، محمدعلی کی‌نژاد درباره تعیین تکلیف بورسیه‌هاي بلاتكليف، گفت: به دنبال فرمایشات مقام معظم رهبری، هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی، تصمیم گرفت با هماهنگی وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وارد بحث بورسیه‌ها شود.

وی ادامه داد: فراخوانی در این زمینه ارائه شد و ۳۲۴ نفر در این فراخوان شرکت کردند. از این تعداد حدود ۷۴ نفر واجد شرایط معدل ۱۴ برای کارشناسی و معدل ۱۶ برای کارشناسی ارشد و همچنین شرط سن نبودند.

رئیس هیات عالی جذب افزود: ۱۳۲ نفر از ثبت‌نام‌کنندگان نیز مورد تایید هیات مرکزی جذب و اداره کل بورس قرار نگرفتند، چون سوابقی نداشتند، به آنها اطلاع داده شد، ۱۳۲ نفر دیگر از ثبت‌نام‌کنندگان هم مورد تایید هیات مرکزی جذب و هم شورای بورس قرار گرفتند.

وی ادامه داد: در این زمینه جلسات متعددی برگزار شد و با روسای دانشگاه‌هایی که بورسیه‌ها اعلام کرده بودند در آن دانشگاه‌ها جایابی شده بودند و یا به آن دانشگاه تعهد دارند، تماس گرفته شد.

کی‌نژاد افزود: برخی از دانشگاه‌ها مشکلات بودجه‌ای را برای جذب این بورسیه‌ها مطرح می‌کردند که به آنها گفته شد، بر اساس روال همیشگی برای استخدام افراد جدید همیشه در دانشگاه‌ها ۱۰ درصد بودجه اختصاص داده می‌شود. بر همین اساس نباید در این زمینه مشکلی داشته باشند.

وی تصریح کرد: همچنین مجلس نیز برای افرادی که جدید جذب می‌شوند تا آخر سال اعتبار متمرکز در نظر گرفته است.

رئیس هیات عالی جذب افزود: مشکل دیگری که دانشگاه‌ها مطرح می‌کرند، بحث ردیف استخدامی بود، یکی از مصوبات هیات امناي دانشگاه‌ها این است که می‌توانند هر پست کارمندی و خدماتی را به هیات علمی تبدیل کنند، برخی کارشناسان هستند که به آنها اجازه داده شده است تا دکتری تحصیل کنند و می‌خواهند هیات علمی شوند، گفته شد با همین پست کارمندی آنها را به هیات علمی تبدیل کنید.

وی ادامه داد: اگر دانشگاهی اعلام کرد نیازی به بورسیه‌های مذکور ندارد اما در همان رشته‌هایی که اعلام شده، اقدام به جذب هیات علمی کند، سهمیه‌اش صفر می‌شود، چون این دانشگاه موظف بود که فرد معرفی شده را جذب کند.

کی‌نژاد ادامه داد: گروهی در وزارت علوم برای جایابی بورسیه‌ها مشخص شده‌اند و با استقبال سرپرست وزارت علوم قرار شد، جلسات مرتبی برگزار شود، بر همین اساس روسای دانشگاه‌ها را دعوت کرده‌ایم تا ۱۳۲ نفر را تعیین تکلیف کنیم.

وی افزود: در حال حاضر تعدادی از ۱۳۲ نفر بورسیه واجد شرایط جایابی شده و تعدادی هم درحال جایابی هستند تا مشکلات‌شان حل شود.

رئیس هیات عالی جذب افزود: متوسط تعداد بورسیه‌های سال آینده، ۱۲۰ نفر هستند، بنابراین جذب این ۱۳۲ نفر بورسیه در دانشگاه‌ها موضوع غیرعادی نیست و امیدواریم مشکل این بورسیه‌ها حل شود.

کد خبر 385321

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =