همشهری‌آنلاین: رای‌دهندگان در جنوب برزیل بعد از برگزاری رفراندوم در کاتالونیا،خواستار برگزاری همه‌پرسی غیررسمی برای جدایی از دولت مرکزی و تشکیل یک کشور جدید شده‌اند.

رفراندوم در جنوب برزیل یک هفته پس از همه پرسی اعلام استقلال در کاتالونیا از دولت مرکزی اسپانیا قرار است برگزار شود و جنبش "جنوب، کشور من است" نام دارد.

این جنبش اعلام کرده این رفراندوم در بیش از ۱۰۰۰ حوزه شهری در سراسر ریو گرانده دو سول، سانتا کاتارینا و پارانا در جنوب برزیل قرار است برگزار شود.

رهبر این گروه "سلسو دوچر" می‌گوید که امیدوار است سه میلیون تن در این رفراندوم شرکت کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از NDTV، یکی از رای‌دهندگان گفت: کشور به سطح وحشتناکی از بی‌نظمی سیاسی رسیده که درست شدن آن امکان‌پذیر نیست. ما به دنبال خلاصی از دست دولت مرکزی هستیم. برزیل به شدت در فساد غوطه‌ور شده است.

سایر مردم در برزیل از این مساله شکایت دارند که جنوب این کشور فقیرتر از شمال است.

جنوب برزیل قبلا شاهد جدایی‌طلبی بوده است به طوری‌که در سال ۱۸۳۶ جوزپه گاریبالدی، یکی از مبارزان اصلی میهنی در جنگ استقلال ایتالیا بر ضد اتریشی‌ها، به جنوب برزیل کمک کرد تا برای مدتی محدود استقلال نسبی به دست بیاورد.

سال گذشته میلادی، رفراندومی مشابه در اکتبر با عنوان "جنوب، کشور من است" با استقبال ۶۱۷ هزار نفری مردم در جنوب برزیل روبه‌رو بود که به دنبال جدایی از دولت مرکزی بودند.

تعداد کمی از برزیلی‌ها براین باورند که جنبش جدایی‌طلبی موفق می‌شود.

تحلیلگران می‌گویند فساد مالی در کشور حمایت‌ها از حزب حاکم را در انتخابات سال آتی میلادی کاهش داده است.

کد خبر 384584

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =