همشهری آنلاین: نیروهای امدادی کویت از روز پنج‌شنبه درصدد مقابله با نشت نفت به آب‌های منطقه‌ای کویت نزدیک میدان نفتی مشترک با عربستان سعودی هستند.

نشت ده‌ها هزار بشکه نفت به آب‌های خلیج فارس

به گزارش مهر، "طلال الخالد الصباح" سخنگوی شرکت دولتی نفت روز یکشنبه گفت: گروه‌های امدادی ویژه‌ای در حوزه نفتی با همکاری مراکز دولتی متخصص، برای مقابله نفوذ لکه‌های نفتی به جنوب آب‌های منطقه‌ای کویت تلاش می‌کنند.

وی در صفحه شخصی مرکز نفتی کویت نوشت: هم اکنون با همکاری گروه‌های متخصص بر کشیدن و مکش نفت‌های جمع شده و نزدیک به ساحل هستیم.

هنوز منبع نشت این مقدارنفت که برای اولین بار پنج‌شنبه گذشته نزدیک میدان نفتی مشترک کویت و عربستان سعودی "الخفجی" مشاهده شد، مشخص نشده است، اما وزارت نفت کویت در بیانیه‌ای اعلام کرده که منبع این آلودگی نفتی بیرون از آب‌های منطقه‌ای کویت است.

برخی رسانه‌های محلی به نقل از کارشناسان نوشتند که منبع نشت نفت شاید لوله‌های نفتی در میدان الخفجی باشد.

بنابر برآورد کارشناسان، حدود ۳۵ هزار بشکه نفت ممکن است به آب‌های منطقه الزور نشت کرده باشد. کویت در این منطقه سرگرم ساخت یک مجتمع نفتی بزرگ به ارزش ۳۰ میلیارد دلار است که شامل یک پالایشگاه بسیار بزرگ است.

عربستان سعودی و بحرین که در جنوب کویت قرار دارند، اعلام کرده‌اند لکه نفتی به آب‌های آنها نرسیده است. عربستان سعودی برنامه مدیریت بحران را ایجاد کرده و در حال بررسی هوایی سکوهای نفتی خود است.

شرکت نفت کویت اعلام کرده که تیم‌هایی از شرکت شورون عربستان سعودی در حال پاکسازی آب‌های ساحلی هستند.

کویت یکی از تولیدکنندگان بزرگ نفت و گاز است و منابع نفتی حدود ۹۵ درصد از درآمد صادراتی این کشور را تشکیل می‌دهد.

کد خبر 379185

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =