در محله‌ی نارمک بوستانی قدیمی وجود دارد که چندان از ساختمان‌ها و خیابان‌های محله کم‌سن و سال‌تر نیست.

دوچرخه شماره ۸۸۳

کم‌تر کسي است که ساکن شرق تهران باشد و اين بوستان را نشناسد. اين بوستان كه 46هزار و 309 مترمربع مساحت دارد، بسيار مورد استفاده‌ي اهالي محله قرار مي‌گيرد.

بوستان فدک، شايد بسياري از امکانات بوستان‌هاي بزرگ و تازه تأسيس را نداشته باشد، اما فضاي سرسبز و درختانش بسيار آرامش‌بخش است و امکانات فرهنگي و ورزشي قابل توجهي دارد.

کتاب‌خانه‌ي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، خانه‌ي فرهنگ فدک، زمين ورزشي، دستگاه‌هاي بدن‌سازي در محوطه‌ي روباز، تنيس روي ميز و زمين واليبال اين بوستان، بسياري از اهالي محله را گرد هم مي‌آورد. البته در مجاورت بوستان فدک، زمين چمن مصنوعي فوتبال هم وجود دارد.

معمولاً در اين بوستان، جشنواره‌هاي محلي و دوره‌اي برگزار مي‌شود و فرهنگ‌سراي خانواده که در ضلع شمال شرقي اين بوستان قرار دارد، برگزاركننده‌ي اصلي اين برنامه‌ها و مراسم است.

شايد باورتان نشود که احداث اين بوستان ساده نزديک به دو سال طول کشيده است. كار احداث بوستان فدک به همت سازمان مسکن و سازمان پارک‌ها و فضاي سبز شهر تهران در سال 1343 آغاز شد و در سال 1345 مورد بهره‌برداري قرار گرفت.

در اين بوستان زيبا درختان چنار، بلوط، گردو، سرو، کاج، توت، ارغوان، افرا، اقاقيا، ازگيل ژاپني، ماگنوليا، ابريشم مصري، بيد، صنوبر، کوئلروتريا (درخت باران طلايي)، نرگس درختي و گونه‌هاي گياهي ديگري هست که طراوت چشم‌گيري به بوستان داده است.

بوستان فدک در خيابان جانبازان، ميدان هلال‌احمر، خيابان گلستان، بالاتر از مترو فدک قرار دارد و داراي دو ورودي جنوبي و شمالي است.

محله‌ي نارمک تا قبل از دهه‌ي 1320 دهکده‌اي بود با زمين‌هاي کشاورزي بسيار. در دهه‌ي 30 در اين دهکده خانه‌هايي براي سکونت کارمندان آموزش و پرورش ساخته شد و در سال‌هاي بعد منطقه رشد کرد و ديگر از آن ده و قنات چيزي باقي نماند.

از آن‌جا که در گذشته نارمك باغ‌هاي انار زيادي داشت به آن نارمک گفتند و منظور از كلمه نارمك يعني محلي كه انارهاي درشت در آن مي‌رويد. البته برخي هم مي‌گويند مفهوم كلمه‌ي نارمك يعني مكيدن انار.

 


عكس‌ها: رزا اعتمادي‌مقدم/ سايت همگردي

کد خبر 375863

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =