همشهری آنلاین: ربیعی با تاکید بر تداوم پرداخت مستمری به سالمندان طرح حمایت از سالمندان فقیر خبر داد.

سالمندی

به گزارش ایسنا، دکتر علی ربیعی که به منظور شرکت در همایش منطقه ای جمعیت سالمندی به تبریز سفر کرده است در جمع خبرنگاران گفت: اکنون در سایه افزایش امید به زندگی در جامعه طول دوران حیات فیزیکی افراد افزایش یافته و تلاش می‌شود این افزایش همراه با زندگی با کرامت برای سالمندان باشد.

وی با بیان این که حرکت نرخ رشد جمعیت به سمت سالمندی در ایران متاثر از دنیاست، اظهار کرد: حضور افراد سالمند در کنار افراد جوان در جامعه مشکل جمعیتی نبوده بلکه کاهش نرخ باروری و بهم خوردن تعادل جمعیتی مشکل ساز است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: ابلاغ سیاست‌های جمعیتی از سوی رهبر معظم انقلاب نیز برای جلوگیری از بروز این اتفاق ناگوار در کشور بوده است، زیرا با کاهش نرخ باروری، نرخ سالمندی افزایش یافته و جامعه به سمت پیری می‌رود.

ربیعی ادامه داد: هم اکنون 7 میلیون و 200 هزار نفر بالای 60 سال در کشور وجود دارد که براساس مطالعات این وزارتخانه از این تعداد بیش از 4 میلیون نفر به نوعی مستمر بگیر صندوق‌های مختلف حمایتی هستند.

وی گفت: برای اینکه با مشکل فقر سالمندی در جامعه مواجه نشویم بیش از 2 میلیون نفر از سالمندان تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار دارند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به برنامه‌ریزی در جهت اجرای طرح های حمایتی برای داشتن سالمندی بدون فقر در جامعه اظهار کرد: هم اکنون موضوع حرکت نرخ رشد جمعیت به سمت سالمندی نگران کننده نبوده ولی قابل توجه بوده و باید برای آن برنامه ریزی انجام شود.

ربیعی، پرداخت مستمری به سالمندان برای راحت‌تر کردن زندگی آنان در دولت یازدهم و تداوم این برنامه در دولت دوازدهم، افزایش حداقل مستمری‌ها به حدی که قدرت خرید سالمندان افزایش یابد و ایجاد باشگاه‌های سالمندی و مکان‌هایی برای گفت و گوی اجتماعی سالمندان را از جمله برنامه‌های این وزارتخانه اعلام کرد.

وی یادآوری کرد: در بحث اجتماعی سالمندان نیز تلاش می شود با ایجاد باشگاه‌های سالمندی افرادی که عضو صندوق‌های بازنشستگی نیستند، در این باشگاه‌ها عضو شده و از خدمات آن بهره مند شوند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پیشگیری فقر سالمندی را از دیگر برنامه های این وزارتخانه اعلام کرد و گفت: در این طرح افراد سالمند شناسایی و به نهادهای حمایتی متصل می‌شوند تا علاوه بر مستمری از درمان رایگان نیز بهره‌مند شوند.

ربیعی ادامه داد: اشتغال سالمندی متناسب با شرایط آنان از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه بوده و سازمان فنی و حرفه‌ای مکلف شده تا آموزش های لازم برای مشاغل سالمندی را به منظور ارتقای مهارت های شخصی و شغلی آنان ارایه کند و به زودی ثبت نام از این افراد را آغاز می‌کند.

وی یادآوری کرد: قانون برنامه ششم، شورای عالی رفاه را مکلف کرده تا کمیته سالمندی را تشکیل دهد و در راستای زندگی با کرامت سالمندی در شهرها اقدام کند.

ربیعی، افزود: در این راستا سالمندان تحت پوشش مراکز نگهداری سالمندان قرار می‌گیرند و سالمندان خانواده‌های بی‌بضاعت، زندگی توام در خانه و مرکز نگهداری از سالمندان را تجربه کنند.

کد خبر 375011

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =