تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران نشان می‌دهد که تعداد معاملات مسکن تهران در اردیبهشت سال‌جاری به ۱۶ هزار و ۳۷۴ واحد مسکونی رسیده که این میزان نسبت به‌ماه مشابه سال قبل ۶.۴ درصد رشد کرده است.

همچنين متوسط قيمت خريد و فروش يك مترمربع زيربناي واحد مسكوني معامله شده از طريق بنگا‌ه‌هاي معاملات ملكي شهر تهران در اين‌ماه به 4ميليون و 533هزار و 600تومان رسيده كه نسبت به‌ماه مشابه سال قبل ۵.۷ درصد افزايش نشان مي‌دهد.

بررسي معاملات مسكن شهر تهران در 2ماه نخست 3سال اخير نشان مي‌دهد كه روند رو به رشد تعداد معاملات بازار مسكن در اين بازه زماني هر سال تكرار شده اما شيب اين افزايش در 2‌ماه نخست سال‌جاري كاهش يافته است. بر اين اساس تعداد معاملات مسكن تهران در 2ماه نخست سال 95نسبت به سال قبل از آن حدود 11.6درصد رشد كرده اما اين ميزان رشد در 2ماه نخست سال‌جاري نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته افت قابل‌توجهي داشته و به كمتر از 2.3درصد رسيده است.

از ديگر سو، بررسي متوسط قيمت هر متر زيربناي مسكوني در معاملات مسكن شهر تهران در 2ماه نخست 3سال اخير نيز حاكي از تداوم روند صعودي قيمت بوده با اين تفاوت كه افزايش قيمت در 2ماه نخست سال‌جاري به بيش از دوبرابر مدت مشابه سال قبل رسيده است به‌گونه‌اي كه قيمت هر مترمربع زيربناي مسكوني در 2ماه نخست سال 95نسبت به‌مدت مشابه سال قبل 2.3درصد افزايش داشته اما اين ميزان افزايش در 2ماه نخست سال ‌جاري نسبت به‌مدت مشابه سال قبل 4.8درصد بوده است.

بررسـي توزيـع تعـداد واحـدهاي مسـكوني معامله شده در ارديبهشت سال‌جاري به تفكيك عمر بنا حاكي از آن است كه واحدهاي تا ٥ سـال سـاخت بـا سهم ۴۷.۶ درصد، بيشترين سهم از واحدهاي مسكوني معامله شده را به‌خود اختصاص داده‌انـد اما سـهم مـذكور در مقايسه با ارديبهشت‌ماه سال قبل 4.4واحد درصد كاهش يافته است. تغيير سهم واحدهاي با عمر كمتر از 5سال مي‌تواند ناشي از كاهش ساخت‌وساز و افت عرضه واحدهاي نوساز به بازار در سال‌هاي اخير باشد.

براساس گزارش بانك مركزي در ارديبهشت سال‌جاري، حدود ۶۱.۲ درصد واحدهاي مسكوني با قيمتي كمتر از متوسط قيمت معامله شده‌اند و واحدهاي مسكوني در دامنه قيمتي 3تا 3.5ميليون تومان به ازاي هر مترمربع بنـا، بيشترين سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به‌خود اختصاص داده‌انـد. همچنين واحدهاي مسكوني با سطح زيربناي كمتر از ٨٠ مترمربع ۵۲.۷ درصد از معاملات انجام شده را به‌خود اختصاص داده‌اند كه بيشترين سهم از معاملات انجام شده به واحدهاي مسكوني با زيربناي ٦٠ تا ٧٠ مترمربع معادل ۱۵.۹ درصد اختصاص داشته است.

براساس گزارش بانك مركزي، در ارديبهشت‌ سال‌جاري، رشد قيمت‌ها در بازار اجاره‌بها در حدود نرخ تورم بوده؛ به‌گونه‌اي كه شاخص كرايه مسكن اجاري نسبت به‌ماه مشابه سال قبل در شهر تهران ۱۱.۵ درصد و در كل مناطق شهري ۹.۷ درصد افزايش داشته است.

کد خبر 371656

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =