همشهری آنلاین: مصرف برخی از مواد غذایی در افزایش کیفیت خواب شبانه موثر‌ هستند، غذاهای حاوی تریپتوفان، اولین و مناسب‌ترین گزینه پیش ‌روی کسانی است که از بی‌خوابی شبانه رنج می‌برند.

بی‌خوابی

تریپتوفان، یک آمینو اسید ضروری است که به افزایش سطح سروتونین و ملاتونین در بدن کمک می‌کند. سروتونین و ملاتونین هر دو برای بهبود کیفیت خواب شبانه مفید و ضروری هستند.

با موثرترین گزینه‌های غذایی برای افزایش کیفیت خواب شما در تمام طول شب، آشنا شويد.

  • پنیر موزارلا: جالب است بدانيد كه گوشت بوقلمون سرشاراز تریپتوفان است؛ اسید آمینه ای که مسئول تولید بیشتر سروتونین بوده و بهبود کیفیت خواب کمک مي‌كند. فراموش نکنید که پنیر موزارلا دو برابر بیشتر از گوشت بوقلمون، تریپتوفان دارد.
  • ماهی سالمون: شاید تعجب کنید ولی مطالعات نشان داده اند که دریافت روزانه ۶۰۰ میلی گرم از اسیدهای چرب امگا ۳ به شما کمک می‌کند که یک ساعت بیشتر بخوابید. ضمنا مصرف این چربی‌ها باعث می‌شود، ۷ بار کمتر در طول شب، از خواب بیدار شوید. ماهی قزل آلای وحشی هم یک منبع عالی از اسیدهای چرب امگا ۳ است.
  • بادام: تنها تعداد كمي بادام، تقریبا ۲۰ درصد از میزان نیاز روزانه شما به منیزیم را برطرف می‌کند. منیزیم عضلات شما را در طول خواب شل کرده و به شما کمک می‌کند تا احساس آرامش داشته باشید. علاوه بر این، بادام منبع غنی از تریپتوفان نیز محسوب می‌شود.
  • بلغور جو: حتما شنیده اید که گیلاس منبع خوبی از هورمون ملاتونین برای افزایش کیفیت خواب است. اما علاوه بر این میوه، بلغور جو نیز همین خاصیت را دارد. از آنجا که بلغور جو دوسر حاوی کربوهیدرات‌‌هایی است که باعث خواب‌آلود شدن می‌‌شوند، اگر آن را قبل از خواب مصرف کنید، به راحتی خوابتان می‌گیرد.
  • موز: این میوه غنی از منیزیم و همچنین پتاسیم برای تقویت عضلات است. به علاوه موز نیز مانند موتزارلا و بادام یک منبع غنی از تریپتوفان برای بهبود خواب شبانه محسوب می‌شود. بهتر از همه این است که موز می‌‌تواند هوس شبانه برای خوردن مواد غذایی شیرین را برطرف کند.

*وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

کد خبر 370876

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =