همشهری‌آنلاین: فراخوان دهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران برای حضور گروه‌های موسیقی نواحی و مقامی در بخش‌ها و گونه‌های مختلف منتشر شد.

 روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، ضمن اعلام این خبر  اعلام زمان برگزاری جشنواره از ۶ تا ۹ تیرماه سال ۱۳۹۶ نوشت جشنواره بارویکرد منظومه‌خوانی در دو بخش راویان اصالت(رقابتی) و اجرای پیشکسوتان(غیر رقابتی) برگزار می‌شود.

"منظومه خوانی" یکی از شکل‌های رایج در موسیقی اقوام مختلف ایران است. مضامین این منظومه‌ها در برگیرنده متون کهن ادب فارسی و منظومه‌های شفاهی موسیقایی مناطق مختلف ایران است. راویان این منظومه‌ها که در نواحی مختلف ایران بانام‌هایی همچون:عاشیق، باخشی، بخشی، پهلوان، شائر و... نامیده می‌شوند، به عنوان ناقلان فرهنگ گفتاری در انتقال فرهنگ بومی نقش بسزایی دارند. منظومه‌خوانی در مناطق مختلف ایران با توجه به بافت فرهنگی هر منطقه، واجد خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فردی است که حاوی ودایع فرهنگی اقوام مختلف است.

امّا برخی از مضامین این منظومه‌ها فراتر از حیطه قومی است؛ مانند منظومه‌خوانی ادبیات کهن ایرانی نظیر: شاهنامه‌خوانی در اغلب مناطق ایران، خیام خوانی در بوشهر، نظامی‌خوانی در لرستان و برخی در حیطه قومی است مانند؛ منظومه‌های کوراوغلو ، اصلی و کرم و... که با الحان بومی با ساز و آواز روایت می‌شده است. از آنجا که این نوع ازموسیقی حاوی مهمترین رپرتوار سازی و آوازی موسیقی مناطق مختلف ایران است؛

در این فراخواه اهداف جشنواره و بخش‌های مختلف آن به شرح زیر آمده است:

اهداف جشنواره :
حفظ و انتقال ویژگی های آیینی موسیقی نواحی ایران به آیندگان
پاسداری از نغمات قدیمی و مواریث معنوی و سجایای نهفته در این موسیقی
فراهم سازی بستر مناسب برای به دست آوردن بازمانده های موجود و احیاء انواع فرم های اجرایی موسیقی نواحی ایران.

بخش های جشنواره:
این دوره از جشنواره، شامل دو بخش راویان اصالت (رقابتی) واجرای پیشکسوتان (غیر رقابتی)خواهد بود.

راویان اصالت (رقابتی )
موضوع این بخش، منظومه خوانی و الحان مرتبط با آن است.
در این بخش گروه ها و نفرات شرکت کننده در جشنواره، به اجرای منظومه‌های خاص موسیقایی منطقه خود و در ارتباط با موضوع جشنواره می‌پردازند.

لازم است شخص منظومه‌خوان متقاضی شرکت در جشنواره، نوازنده بوده یا نوازنده همراه داشته باشد.
تعداد اعضای گروه، باید حد اکثر ۲ نفر باشند به استثناء برخی از مناطق( بنا به نظر هیأت انتخاب دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران) هر نوازنده یا خواننده می‌تواند فقط در قالب یک گروه یا یک فرد، در جشنواره اجرا داشته باشد.

نمونه اجرای تصویری گروه یا فرد متقاضی، باید بر روی لوح فشرده با کیفیت مطلوب به مدت ۵ تا ٢٠ دقیقه، بدون ویرایش و ضبط استودیویی، همراه با تکمیل فرم درخواست شرکت در جشنواره و متن اشعار با ترجمه آن، به صورت پستی به آدرس دبیرخانه جشنواره ارسال یا به طورحضوری تحویل شود.

مدت زمان اجرای گروه‌ها و نفرات راه‌یافته به مرحله نهایی بخش رقابتی، ٢٠ دقیقه خواهد بود.

علاقمندان می‌توانند برای دریافت فرم شرکت در مسابقه و متن کامل فراخوان به سایت انجمن موسیقی ایران مراجعه کنند.

کد خبر 363921

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =