همشهری آنلاین: استاندار اصفهان گفت: شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور و استان بسیار مهم و حیاتی است و باید با سخت‌گیری، وسواس و دقت کافی با آن برخورد شود.

با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با وسواس برخورد شود

به گزارش ایسنا، رسول زرگرپور در جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که با حضور رییس دامپزشکی کشور و جمعی از مدیران کشوری و استانی برگزار شد، اظهار کرد: شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بسیار جدی، مهم و حیاتی است و باید با حساسیت، سخت‌گیری و وسواس و دقت کافی با آن برخورد شود.

وی افزود: در صورتی که با جدیت با این موضوع برخورد نشود با توجه به سرعت انتشار آن، کنترل سخت‌تر خواهد بود و در این رابطه باید کلیه احتمالات با جدیت در نظر گرفته شود.

استاندار اصفهان با بیان این که از ابتدای شیوع بیماری در کشور اقدامات خوبی در استان صورت گرفته است، افزود: تقسیم کار خوبی در این رابطه صورت گرفته و باید کنترل شود که در میدان عمل نیز فعالیت‌های خوبی صورت گیرد.

زرگرپور به برگزاری جلسات به صورت مستمر تا ریشه‌کنی کامل آن در استان تاکید کرد و افزود: در این جلسات گزارش فعالیت‌های انجام شده و همچنین آمار و اطلاعات به روز و مشکلات و موانع پیش رو باید تشریح شود.

وی به موارد انتقال وسیع این بیماری اشاره کرد و افزود: با توجه به راه‌های متنوع انتقال بیماری و مدت زمان طولانی عمر ویروس، تنها راه‌حل مقابله با ویروس این است که کلیه راه‌های انتقال کنترل شود.

استاندار اصفهان به ظرفیت‌های فنی و علمی بالای اصفهان اشاره کرد و افزود: با توجه به این ظرفیت‌های بالا، اصفهان باید اولین استانی در کشور باشد که توانسته آن را ریشه کن کند و اقدامات مقابله‌ای در اسرع وقت صورت گیرد چرا که صنعت طیور یکی از صنایع بزرگ استان است و در صورت عدم مقابله می‌تواند مشکلاتی را در سطح کشور ایجاد کند.

زرگرپور تاکید کرد: باید هدف فعالیت‌ها بر این اساس باشد که در کوتاه‌ترین زمان ممکن کلیه اقدامات صورت گیرد تا بیماری کنترل و در ادامه متوقف شود. باید در این رابطه با توزیع بسته‌های آموزشی، برنامه‌های تلویزیونی و نشست‌های تخصصی در صدا و سیما نسبت به آگاه‌سازی جامعه اقدام کنیم چرا که اطلاع‌رسانی بسیار حیاتی و لازم است.

وی به تامین اعتبارات برای خرید مواد ضدعفونی‌کننده و سم اشاره کرد و افزود: در این خصوص باید اقدامات لازم صورت گیرد تا نگرانی‌های مالی برطرف شود و تخصیص اعتبارات دیگر باید از تهران پیگیری شود.

استاندار اصفهان اضافه کرد: فرمانداران، نیروی انتظامی و دستگاه قضایی، بسیج و ... باید از کلیه امکانات خود حداکثر استفاده را کنند تا جلوی این بیماری را قبل از این که به فاجعه تبدیل شود بگیرند و متوقف کنند.

زرگرپور گفت: خوشبختانه هماهنگی و هم‌افزایی خوبی در استان وجود دارد و همه باید دست به دست هم دهند تا بتوانند مشکلات را برطرف کنند و در این ابطه با اطلاع‌رسانی دقیق به مردم می‌توانیم آنها را نیز همکار خود در کنترل این بیماری بدانیم.

  • عنصر زمان برای مقابله مهم‌ترین رکن است

هم‌چنین رییس سازمان دامپزشکی کشور نیز در این جلسه گفت: شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در اقتصاد ملی، تجارت بین‌الملل و صنعت طیور کشور می‌تواند بسیار اثرگذار باشد.

مهدی خلج به بهداشت عمومی و شرایط جامعه اشاره کرد و افزود: گرچه هنوز موردی از انتقال آنفلوانزا به انسان گزارش نشده است، ولی این دغدغه همیشه وجود داشته است و باید آمادگی کافی برای مقابله با آن وجود داشته باشد.

وی فصل سرما، وجود پرندگان مهاجر و بارش‌ها و ایجاد آب‌بندان‌های موقت را از عوامل شیوع بیماری اعلام کرد و افزود: ویروس آنفلوانزای فوق حادپرندگان در سرما پایداری دارد و همچنین مجموعه‌ای از شرایط موجود جامعه ایجاب می‌کند که با تلاش مضاعف و هوشیاری کامل تلاش کنیم که از این شرایط عبور کنیم.

رییس سازمان دامپزشکی کشور تاکید کرد: فعالیت‌ها باید از مرز همدلی و همزبانی به مرز همکاری سوق داده شود تا کنترل لازم در این زمینه صورت گیرد. الگوی خوبی در استان اصفهان تدوین شده است که می‌تواند در کشور نیز مورد استفاده قرار گیرد، مهم‌ترین کار این است که این الگوی احصا شده به عمل در آید و اجرایی شود.

خلج نقش استانداران را در استان‌ها در خصوص این گونه موارد بسیار مهم خواند و افزود: برای مقابله با این بیماری باید همه وارد عمل شوند و گزارش گیری‌های لحظه‌ای و اطلاع‌رسانی به موقع توسط فرمانداران، بخشداران، جهاد کشاورزی، دامپزشکی، شوراهای اسلامی شهر و روستا و خانه‌های بهداشت صورت گیرد تا با هدایت و مدیریت استانداران بتوانیم این بیماری را به خوبی کنترل کنیم.

وی عنصر زمان برای مقابله با بیماری‌هایی که سرعت انتشار بالایی دارند را مهم‌ترین رکن دانست و افزود: اگر مخاطره‌ای سریع شناسایی و کنترل شود، می‌تواند خسارات کم‌تری را به بار آورد.

کد خبر 360301

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =