همشهری آنلاین: دبیرعلمی کنگره بین المللی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان گفت: سی‌تی‌اسکن غیرضروری و بی‌مورد، می‌تواند به بروز سرطان مغز منجر شود.

سی تی اسکن

به گزارش ایرنا، دکترکاظم زنده دل، درنشست خبری اولین کنگره بین المللی پیشگیری و تشخیص زودهنگام بیماری سرطان گفت: البته این موضوع نباید سبب ترس مردم از انجام این کار شود بلکه پزشکان باید درصورت نیاز از آن استفاده کنند تا بیمار دچار مشکلات دیگری نشود.

وی اظهار کرد که رادیوتراپی جزو درمان‌های ضروری بیماران مبتلا به سرطان است و تصمیم‌گیری در مورد آن به عهده پزشکان متخصص می‌باشد. با این حال گزارش‌هایی در دنیا وجود دارد که در بیمارانی که تحت این درمان قرار می‌گیرند ممکن است درآینده دچار سرطان دیگری شوند.

این متخصص سرطان ادامه داد: به همین دلیل استانداردهای مربوط به این درمان لازم است همواره رعایت شود که کشور ما در این زمینه پیشرفت‌های خوبی داشته است. این موضوع جزو موضوعاتی است که در این کنگره توسط متخصصین مورد بحث قرار خواهد گرفت.

زنده دل به اجرای آزمایشی طرح غربالگری سرطان‌های دهانه رحم، روده بزرگ و سینه اشاره کرد و گفت: این طرح در چهار استان از جمله اصفهان، آذربایجان غربی و شرقی برگزار می‌شود.

دبیر علمی کنگره بین المللی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان اظهار كرد که بعد از بررسی نتایج، این طرح را می‌توان در سطح کشور اجرا کرد.

وی به رشد تحقیقات در این زمینه اشاره کرد و گفت که بودجه ای که برای این موضوع مهم اختصاص می یابد محدود و در مقایسه با درگیر کشورها کم است.

زنده دل تاکید کرد که برای تقویت دانش و انجام کارهای تحقیقاتی نیاز به حمایت اعم از مالی و معنوی هستیم که امیدواریم علاوه بر وزارت بهداشت، بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد به این موضوع توجه بیشتری کنند.

رییس کنگره بین المللی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان با اشاره به اینکه از هر 4 مورد سرطان در زنان یک مورد سرطان سینه است، افزود: سرطان سینه 25 درصد سرطان در زنان را به خود اختصاص مي‌دهد.

دکتر محمدعلی محققی در این مراسم اظهار کرد که در سال‌های اخیر زنان در مراحل زودتری به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند که آموزش عمومی در این روند نقش اساسی دارد.

وی بر لزوم پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان‌ها تاکید کرد و گفت: باید توجه بیشتر به آموزش، تحقیقات و پژوهش در این زمینه صورت گیرد.

محققی، سرطان را سومین معضل نظام سلامت کشور دانست و گفت: سرطان بعد از بیماری قلبی و عروقی ، حوادث و سوانح، بیشترین مرگ در کشور را به خود اختصاص داده است.

وي برنامه ملی کنترل سرطان را راهکاری مناسب برای کنترل این بیماری اعلام کرد و گفت: این برنامه مورد توجه سازمان‌جهانی‌بهداشت است و برخی کشورها موفق به اجرای این برنامه در نظام سلامت خود شده اند.

رییس کنگره بین المللی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان این برنامه در دستور کار شورای عالی سیاستگذاری سرطان قرار گرفته و برخی از آنها پیاده سازی شده است.

وی پیشگیری از سرطان را مهمترین هدف این برنامه اعلام کرد و گفت که با نهادینه شدن آموزش همگانی و عمومی می‌توان به این هدف مهم دست یافت.

محققی به مضرات فراوان دخانیات اشاره کرد و گفت: کاهش مصرف دخانیات نیاز به برنامه ریزی مدون، سرمایه گذاری کلان و اطلاع رسانی وسیع دارد.

وی یکی از مضرات مصرف دخانیات را ابتلا به سرطان اعلام کرد و گفت که مصرف دخانیات بیماری‌های فراوانی را ایجاد می‌کند که اگر این معضل به خصوص در بین جوانان و زنان مهار شود شاهد کاهش بسیاری ازبیماری‌ها از جمله سرطان خواهیم بود.

کد خبر 360074

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =