همشهری آنلاین: میانگین نرخ بیکاری زنان جوان کشور در تابستان امسال ۴۷.۳ درصد است و نرخ بیکاری ۱۵ استان کشور بیش از میانگین است.

دختران تحصیل

به گزارش ایرنا، داده‌های نتایج طرح آمارگیری نیروی کار تابستان 1395 که از سوی مرکز آمار ایران انتشار یافته است، نشان می‌دهد، استان چهار محال و بختیاری با 73.7 درصد بیشترین و آذربایجان شرقی با 17.7درصد کمترین نرخ بیکاری زنان 15 تا 24 ساله را دارند.

نرخ بیکاری زنان جوان در استان‌های اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، تهران،چهار محال بختیاری، خوزستان، فارس، کردستان، کرمانشاه، کرمان، گلستان، گیلان، مازندران و یزد بیش از 47.3 درصد است.

مقوله بیکاری در ایران ابعاد گوناگونی دارد؛ از یکسو بیکاران جوان و دانش آموخته هستند و از سوی دیگر جنس بیکاری در ایران به طور عام زنانه است.

عادل آذر رئیس سابق مرکز آمار ایران پیشتر گفته بود: برای تحلیل نرخ بیکاری نباید فقط به نرخ کلی بیکاری اکتفا کرد. آنان که می‌گویند نرخ بیکاری بالاتر از آن چیزی است که مرکز آمار ایران اعلام می‌کند باید نرخ بیکاری را به تفکیک جنسیت، گروه‌های سنی و تحصیلی مورد توجه قرار دهند و آن زمان است که متوجه می‌شوند مرکز آمار ایران بدون هیچگونه موضعگیری واقعیات درون جامعه را با آمار ارایه می‌دهد.

بیکاری زنان در حالی است که اشتیاق آنها به ادامه تحصیل دانشگاهی به طور عام بیش از پسران جوان است، اما با توجه به اینکه بازار کار مناسب حضور آنان نیست، ناامیدی و سرخوردگی اولویت دستاورد تقاضای کار از سوی زنان است.

مراجعه به یکی از کاریابی‌های تهران و گفت‌و‌گو با کارجویان نشان داد زنان جوان بیش از مردان پذیرای شغل هستند.

پذیرفتگی شغل از سوی زنان را باید از دو سو مورد توجه قرار داد. از سویی زنان در دهه‌های اخیر به دنبال یافتن جایگاه واقعی خود در جامعه و کسب هویت هستند و از سوی دیگر به دلیل اینکه هزینه خانوار به طور عام بر دوش آنان نیست پذیرای مشاغل با دستمزد‌های کمتر هم می‌شوند.
جامعه ایران هم اکنون با مسایل گوناگونی مواجه است. نبود فرصت‌های شغلی مناسب، بیکاران دانش آموخته، تعطیلی واحدهای اقتصادی، نبود تحرک لازم در بازار کار و در نهایت عرضه بالای نیروی کار و تقاضای اندک همه اینها دست بدست هم داده است تا شرایطی را ایجاد کند که جوانان نتوانند براحتی وارد بازار کار شوند.

حمید کلانتری معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در هفته جاری اعلام کرد: دیگر زمان آن گذشته است که جوانان در انتظار استخدام دولتی باشند و باید با آموزش‌های کارآفرینی به عنوان یک کارآفرین در بازار حضور یابند و برای خود شغلی فراهم کنند.

مسعود نیلی مشاور اقتصادی رییس جمهوری هفته جاری اعلام کرد در سه سال گذشته سالانه به طور میانگین 704 هزار شغل در کشور ایجاد شده است اما بالا بودن نرخ بیکاری زنان نشان می‌دهد هنوز تقاضای شغل در بازار کار پاسخگوی عرضه نیروی کار نیست و به همین سبب زنان جوان در کشور نرخ بیکاری بیش از 47درصد را تجربه می کنند.

در اين شرايط رونق در توسعه صنعت گردشگری از زمینه‌هایی است می‌تواند تحرکی فزاینده در اقتصاد ایران ایجاد کند و ظرفیت‌های بالایی از اشتغال در کشور فراهم سازد. زنان می‌توانند بازیگران اصلی حوزه خدمات صنعت گردشگری محسوب شوند.

نرخ بیکاری بالا است و با ورود دانش آموختگان در 2 تا سه سال اخیر این نرخ فزونی می‌یابد. برای حل معضل بیکاری تمامی کارشناسان اقتصادی و دلسوزان انقلاب باید در تعامل و همکاری به فکر چاره باشند.

نخستین ثمر بیکاری ناامیدی و سرخوردگی است. جامعه‌ای که نرخ بیکاری بالای 47 درصد را تجربه می کند در معرض همه آسیب‌های اجتماعی قرار می‌گیرد.

کد خبر 357090

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =