همشهری‌آنلاین: رای منفی مردم ایتالیا به طرح اصلاح قانون اساسی این کشورسبب شد "ماتئو رنتسی"، نخست وزیر ایتالیا اعلام کند که از مقام خود کناره‌گیری خواهد کرد.

ماتئو رنتسی، نخست‌وزير ايتاليا عصر يك‌شنبه 14 آذر در نشستی مطبوعاتی در محل کاخ نخست وزیری این کشور  گفت: من امروز عصر پس از برگزاری اخرین نشست هیئت وزیران به نزد رئیس جمهور خواهم رفت و استعفا خود را تقدیم او می کنم.

در همین حال خبرگزاری فرانسه در گزارشی از رم به قلم وانی کاریر نوشت : ماتئو رنتسی، نخست وزیر ایتالیا یکشنبه در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی استعفای خود را اعلام کرد و با اذعان به شکستش در همه پرسی اصلاح قانون اساسی افزود : روز دوشنبه استعفای خود را به سرجیو ماتارلا رئیس جمهور ایتالیا تسلیم خواهد کرد.

بر اساس نظرسنجی که هنگام خروج رای‌دهندگان از مراکز اخذ رای به دست آمد ، اکثر ایتالیایی‌ها یکشنبه اصلاح قانون اساسی را که رنتسی پیشنهاد کرده بود ، رد کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما از رم، بین 54 تا 58 درصد رای‌دهندگان گفتند «نه» و بین 42 تا 46 درصد نیز گفتند «بله».

رنتسی پس از شکست در این همه پرسی گفت ماموریتش به عنوان نخست وزیر «اینجا به پایان رسید.»

پیش از اعلام نتایج ، ابهام‌هاي زیادی در ایتالیا در خصوص اروپا و بازارهای مالی پس از تصمیم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا به وجود آمده بود و مردم ایتالیا نگران بودند مرحله جدیدی از بی ثباتی در سومین اقتصاد منطقه یورو آغاز شود.

مراکز اخذ رای در ساعت 23 (22 به وقت گرینویچ)  بسته شد و حدود چهار میلیون ایتالیایی نیز در خارج از این کشور شامگاه پنجشنبه رای داده بودند.

وزارت کشور ایتالیا میزان مشارکت را تا ساعت 20 به وقت محلی (19 به وقت گرینویچ) 57.22 درصد اعلام کرد.

وزارت کشور ایتالیا از قلم هایی برای همه پرسی استفاده کرد که امکان از بین بردن جوهر آن وجود نداشته باشد اما رای‌دهندگان عکس این مسئله را ابراز داشتند و بلافاصله سران جنبش «پنج ستاره» و حزب راست گرای تندرو «تخلفات» در این همه پرسی را محکوم کردند.

اصلاح قانون اساسی ، کاهش اختیارات مجلس سنا را تا حدود زیادی شامل می شد.ات را خواستار شده بودند.

پس از مخالفت ایتالیایی‌ها با اصلاحات ، حزب پنج ستاره احتمالا برگزاری انتخابات زودهنگام را خواستار خواهد شد اما پیش‌بینی نمی شود رئیس‌جمهور سرجیو ماتارلا پیش از اصلاح قانون مربوط به انتخاب نمایندگان ، پارلمان را منحل کند.

با وجود این‌که رنتسی گفته است استعفا می‌دهد اما او می‌تواند در راس حزب دموکراتیک باقی بماند و حتی دوباره نخست‌وزیر شود.

کد خبر 354469

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =